MLÁDEŽ

Futbal detí nezvyčajne chutí

Foto: portál SFZ | Text pod foto: Stoppér Marek Mičák v reprezentačnom drese Slovenskej reprezentácie U15 bude chcieť aj v zápase s Walesom dokázať, že si reprezentačný dres zaslúži.

Tvrdím desaťročia, že futbal detí nezvyčajne chutí hlavne vtedy, ak k tejto krásnej a stále dominantnej športovej činnosti na svete všetci jej aktéri pristupujú fair – play spôsobom. Potvrdila to aj táto sobota na ihriskách, kde hrali svoje majstrovské zápasy MFK Dukla Banská Bystrica, ktorá sa stretla v žiackej lige s rovesníkmi zo Spišskej Novej Vsi  v kategóriách U14 a U15. V poradí III. kolo nadstavby odohrali v tých istých kategóriách na ihrisku v Podlaviciach aj mladí futbalisti JUPIE Hamšíková akadémia proti chlapcom v dresoch Tatrana Prešov.

V kategórii Ul5 bola prevaha reprezentantov Šariša proti domácemu celku evidentná a nebyť skvelého výkonu domáceho brankára Samuela Chladného, iste by bol rozdiel v skóre medzi oboma celkami väčší v prospech hráčov, ktorí prišli do tohto kolektívu hrať z rôznych klubov regiónu východného Slovenska. Hrou zaujali nie len skvelí  Timotej Jambor s kapitánskou páskou, pochádzajúci zo Svitu, Vladimír Kaňuch, ktorého získali do Tatrana zo Sečoviec, alebo Samuel Šulák, pochádzajúci z Humenného, ale prítomných pozorovateľov zaujal šikovným preberaním lopty a niekoľkými vtipnými prihrávkami aj  Jozef Kandala, ktorý prišiel do Prešova z obce Hlinné v okrese Vranov nad Topľou, hoci sa dostal na ihrisko takmer celkom v závere sotva na 10 minút. Z domáceho kolektívu Jupie bol popri brankárovi kľúčovým hráčom kapitán Marek Mičák s veľmi slušnou kopaciou technikou, autor jediného gólu v sieti Prešova.

Zápas Jupie Hamšíková akadémia – Tatran Prešov v kategórii U15 vyhrali hostia 2:1 po góloch Kaňucha a Jambora. V tej istej kategórii U15 MFK Dukla Banská Bystrica síce vyhrala nad Spišskou Novou Vsou tesne 2:1, ale nebol to tak kvalitný futbal, ako v Podlaviciach medzi Jupie a Tatranom Prešov.

Domáce trénerské duo Marián Strelec – Norbert Dikacz len krútilo hlavami nad sotva priemernými výkonmi kľúčových hráčov, bratov  Repišovcov, Berkyho, Mitráda či Melicha, lebo v príprave pred týždňom, kedy hrali proti sedemnásťročným chlapcom z Dukly, ktorých vedie Jozef Slobodník a ktorý skončil výsledkom 3:2 bol kolektívny výkon ich zverencov veľmi dobrý. Góly Dukly v stretnutí so Spišskou Novou Vsou dali  Dávid Jackuliak a Marek Belko. Z hostí skóroval E. Hortek.

Spišskú Novú Ves treba pochváliť za predvedenú hru hlavne v I. polčase. Z jej kolektívu na seba kvalitnými výkonmi upozornili stopér Daniel Lipták a jeho spoluhráči Alex Bašista a Adrián Macejko. Stretnutie s prehľadom rozhodovala trojica Tomáš Kolofik –  Tomáš Tuma ( obaja rozhodcovia III.ligy ) a Matúš Štrba (  rozhodca Oblastných futb. majstrovstiev) .

Azda najrušivejším momentom oboch súbojov bolo vylúčenie trénera Durkáča z Tatrana Prešov, donedávna ešte pedagóga Fakulty športu UJPŠ v Prešove. Keď ho hlavný rozhodca Stanislav Horný za čiarovej asistencie Ivana Šimka ( obaja III.liga) a Martina Kováča (ObFZ Banská Bystrica)vykázal z trénerskej lavičky, ponúkla sa otázka: Možno vždy trénera zaradiť medzi odborníkov futbalu, kvalitných pedagógov a vychovávateľov?

Osobne si myslím, že takých, ktorí vedia prežívať dej futbalovej hry ako dynamickú rozprávku, počas ktorej dokážu vidieť krásu futbalu a odpozorovať v hráčoch a rozhodcoch ich stupeň inteligencie a kvalitu hry či správania sa v pokoji a s nadhľadom, za majstrov označiť aj na verejnosti právom hodno. Aj prostredníctvom médií. Arogancia a rozkopávanie umelohmotných fliaš smerom k rozhodcom do kategórie trénerskej odbornosti nikdy nepatrila, ba nikdy si nezískala úctu ani vo všednom živote. Tam argument vlastníctva akejkoľvek super trénerskej licencie neobstojí!

V kategórii U14 bol zápas Jupie Hamšíková akadémia – Tatran Prešov ešte jednoznačnejší z pohľadu kvality výkonov v prospech hostí. Za rozhodovania Ivana Šimka a Stanislava Horného s Martinom Kováčom na čiarach, chlapci zo Šariša robili hrou i vystupovaním radosť a potešenie nie len svojmu trénerovi Marchevskému, ale aj prítomným divákom, medzi ktorými bol aj licenčný agent FIFA Ing. Juraj Vengloš. Prešov zvíťazil 6:1, jeden jeho gól dal aj synovec futbalového reprezentanta SR Martina Jakubka – Jakub Jakubko. Jediný gól domácich dal striedajúci Patrik Žubor.

MFK Dukla v Radvani v kategórii U14 hladko porazil Spišskú Novú Ves 4:1. Autormi gólov boli S. Svetlik 2, V. Úradník, D. Rusko resp. M. Koščak. Tak v Podlaviciach ako i v Radvani zaujala slušná divácka kulisa, tvorená nie len rodičmi či starými rodičmi, ale aj viacerými trénermi a labužníkmi futbalu Jeden z nich, Milan Kaliský, bývalý dlhoročný pracovník Harmaneckých papierní, dnes 73 ročný pán, ktorý chodí na zápasy Dukly Banská Bystrica už od roku 1965 pre čitateľov tohto portálu povedal: ” Verím, že sa podarí seniorom Dukly prinavrátiť pod Urpín vyššiu súťaž a s ňou i kvalitnejší futbal. Teraz nechýbam na zápasoch žiačikov, medzi ktorými rozvíja svoj futbalový talent aj môj 13 ročný vnuk Gabriel. Napriek svojmu zraneniu aj on chodí na zápasy svojho družstva, ale i starších chlapcov z vyšších vekových kategórií. Keď Peter Benedik dokázal pre vyspelé zahraničné kluby vychovať Mareka Penksu, Vratislava Greška, Štefa Rusnáka, Karola Praženicu i ďalších, prečo by to nemohli urobiť v novej ére futbalu pod Urpínom práve marek Penksa, Štefan Rusnák, Jožko Slobodník, Marián Strelec, Norbert Dikacz, Ľubomír Faktor a daľší. Futbal detí ma vždy priťahoval a nie je tomu inak ani dnes.”

Zaujímavá bola reakcia trénera slovenskej reprezentácie chlapcov v kategórii U15 Petra Štefaňáka, ktorý na otázku ako hodnotí reprezentačné výkony chlapcov v dresoch so štátnym znakom a súboj U15 Jupie Hamšíková akadémia – Tatran Prešov okrem iného povedal: ” Nedávno sme mali v okolí Bratislavy turnaje výberov 14 ročných chlapcov s perspektívou sledovať ich futbalový rast v kolektívnych zoskupeniach jednotlivých krajov. Náš, Stredoslovenský kraj bol pred rokom na tomto turnaji posledný so skóre 2:9. Teraz sme turnaj vyhrali. Naši chlapci odohrali 3 kvalitné zápasy. So Západoslovenským krajom sme hrali nerozhodne 1:1 a na pokutové kopy sme zvíťazili 4:1. Výber Bratislavy sme porazili 2:0 a výber Východoslovenského futbalového zväzu, ktorý skončil na 2. mieste 2:1.

Na turnaji sme videli viacero dobrých výkonov jednotlivcov, lenže výrazné, herne rozdielové talenty chýbajú. Padlo aj malo gólov, v kluboch a jednotlivých kategóriách je dosť priestoru na zvyšovanie celkovej úrovne žiackeho futbalu, o ktorom hovorím. Zvlášť v útočnej fáze a v zdokonaľovaní herných činností.

 V zápase III. kola nadstavby žiackej ligy VsFZ a SsFZ, v ktorej hrajú družstvá Prešova, Popradu, Spišskej Novej Vsi, Vranova nad Topľou, Žiliny, Ružomberka, MFK Dukla Banská Bystrica a Jupie Hamšíková akadémia Banská Bystrica sme videli v Podlaviciach kvalitnejší herný prejav chlapcov Tatrana, ktorí svoje súboje vyhrali zaslúžene.

 Blížia sa priateľské zápasy reprezentácií Slovenskej republiky a Walesu, ktoré odohráme v najbližší utorok v Žiari nad Hronom a vo štvrtok vo Zvolene. Verím, bude to vydarenejšia prezentácia skutočnej sily futbalu našich chlapcov v tejto vekovej kategórii ako nedávno proti Poľsku, Maďarsku či Fínsku. Naše predchádzajúce vystúpenia proti Švajčiarsku mali dobrú kvalitu a medzi pozitíva treba označiť, že tí najtalentovanejší dostávajú už v tomto veku dosť príležitostí konfrontovať svoj talent, svoje schopnosti s rovesníkmi v reprezentačných výberoch rôznych krajín Európy.”