A MUŽSTVO AKTUALITY

Výsledok nepotešil, hra prevýšila priemer

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Prednedávnom ešte v druholigovom dorasteneckom kolektíve MFK Dukla dorastencov, v sobotu 7.júla 2018 vo Váci už nastúpili v zostave druholigového klubu MFK Dukla seniorov – Otto Malík ( na zábere v červenom drese s číslom 10) a Július Nôta ( v zelenom drese s číslom 23).

Druholigový Vác bol ďalším súperom MFK Dukla v príprave na premiérový zápas v II. lige. Ideálne futbalové počasie, pomerne slušný terén, bojovnosť i dobré herné nasadenie oboch celkov zanechali u pozorovateľov medzi ktorými tak zo strany Maďarov, ako i našej Dukly nechýbali ani zástupcovia médií –  dobrý dojem. Výsledok našich hráčov, ale ani ich trénerov, či malú skupinku divákov zo Slovenska nepotešil, ale hra Dukly bola ďaleko lepšia, než sme ju vídavali v zápasoch III. ligy a podľa nás prevýšila priemer hry v slovenskej II. lige.

Hráči Vácu mali vo svojom strede viacerých skvelých futbalistov, z ktorých pútal elegantným spracovaním lopty, výborným periferným videním, ale aj presnou rozohrávkou pozornosť všetkých prítomných na tomto stretnutí hráč čiernej pleti Nascimiento de Oliveira Fabio. Vác mal v mužstve okrem neho i ďalších dvoch, troch hráčov s dobrým driblingom a snahou vnikať rýchle,nebojácne individuálnymi prienikmi do súperovej šestnásky.

Tréner Dukly Dušan Tóth naordinoval mužstvu systém 4 – 1 – 4 – 1, ktorý chlapci na ihrisku v modrom oblečení vedeli podľa rytmu hry a súperovej hernej odozvy často meniť na 4 – 3 – 3. Vďaka dobrým a pomerne rýchlym prechodom po dlhých pasoch zväčša na protiľahlú stranu súpera, pritláčali  domácich pred ich šestnásku, ale ostrostrelci Dukle budú, zrejme, chýbať.  Gabriel Snitka, ktorý dokáže vystreliť spoza šestnástky a ktorý iste nebude v základnej jedenástke Dukly v bojoch o majstrovské body chýbať, bol na dovolenkovom pobyte a tak ani v Liptovskom Mikuláši ani vo Váci nehral. Tréneri i diváci, ale aj odborníci zo súperových lavičiek, jeho nesporné futbalové kvality poznajú. Nehral ani doliečujúci sa Rado Ďanovský, ktorý už s mužstvom trénuje a tiež by mohol zvýšiť údernosť útoku a podporiť na hrote osamoteného Laksíka, s ktorým je na rozdiel od novicov, v súperovej šestnástke narážačkami schopný tvoriť, ba dať aj gól. Dotiahnutý je už aj prestup Lukáša Migala z Podbrezovej.

Treba povedať, že Dukla za Vácom aj bez troch spomenutých herne nezaostávala, dostala však góly, preto prehrala. Prvý po polhodine hry od Tibora Richarda Zsolnaia, ktorý hral s číslom 9 a druhý v 72. minúte od už spomenutého Oliviera Fabia z pokutového kopu za zbytočné skopnutie útočníka domácich v šestnástke Patrikom Klačanom.

Napriek prehre bolo čitateľné, že hráči Luboš Kupčík a Patrik Prikril vystužili obranu, hlavne ak ju z postu stopera vhodne, umne aj slovne začal usmerňovať práve Kupčík, jeden z mnohých odchovancov Dukly na ihrisku v základnej zostave. Prísľubom môže byť  pre tento post aj mladučký Branislav Žilinec, ktorý príchodom na ihrisko zaplnil miesto po Prikrilovi a viac krát sa pekne zapojil aj do útoku. Už z dorastu bol známy, že mu to nie len herne, ale aj v komunikácii a pri plnení svojich každodenných povinností myslí, naviac neskrýva hrdosť na dres Dukly!

Celý druhý polčas bol v bráne Dukly mladý Nôta. Brankár talentovaný, fyzicky dobre stavaný, mrštný, ale bez väčších skúsností v čítaní hry a na rozdiel od kapitána mužstva Adama Krejčího, takmer nedirigujúci spoluhráčov pred sebou. Zápas mu iste ukázal, že talent treba tvrdo pilovať v tréningu i samotných zápasoch. Hodiť sa po jedenástke na zem bez toho aby tam bolo prvé rameno a potom vystretá ruka po lopte, tiež svedčí, že ho čaká ešte tvrdá robota v náraste na brankársky olymp. Nie je to kritika, ale upozornenie na bežné a aj neodborníkom čitateľné chyby, ktoré budú futbaloví lišiaci rýchle a ľahko gólovo trestať.

Také postrehy sme si odvážali z Vácu a také dávame čitateľovi k dispozícii. Technicky veľmi slušne vybavenému Tawambovi chýba zohratie sa s kolektívom a lepšia kondícia, ostatným nespomenutým až na Staršieho viac herných skúseností z náročnejších zápasov.

S trénerom Dušanom Tóthom sa nám napriek snahám v nedeľu, keď sme naše redačné postrehy dávali pre čitateľov www.bystricoviny.sk na papier , telefonicky spojiť nepodarilo. Jeho asistent Norbert Juračka nám do telefónu okrem iného ochotne povedal:  “Chlapci v zápase bojovali, hrou nesklamali, výsledok môže mrzieť, v príprave je podstatnejšie kvalitne sa zohrávať a hľadať najoptimálnejšie zloženie mužstva pre majstrovskú súťaž. Tá bude nesmierne náročná. Preto náročne budeme v pondelok analyzovať stretnutie s hráčmi, aby sme sa do štartu, 21. júla znova, posunuli vyššie v kvalite našej hry a ešte kompaktnejšie pôsobili ako celok na ihrisku v boji o každý bod. ”

FC Vác ( v konečnej tabuľke l0. mužstvo maďarskej II. ligy z 20 členného poľa štartujúcich) – MFK Dukla Banská Bystrica 2:0(1:0) Góly Zsolnai, Fabio. Sledovalo asi 70 divákov. Mužstvá hrali  bojovne, ale slušne.

Dukla nastúpila k zápasu v zostave: Krejčí – J.Tóth, Krupčík, Prikril, Savič – Vajda – Tawamba, Starší, V.Tóth, Malík – Laksík.

Striedali: v 46. minúte Nôta Krejčího, Žilinčan Prikrila, Gaško J.Tótha a Kľačan Malíka , v 61.minúte Valent V. Tótha a v 76. minúte Zumrovski  Staršieho .  Práve Zumrovski priniesol so sebou na ihrisko presnú rozohrávku zo stredu poľa do útoku a v obrane zozbieral viacero ťažkých lôpt z kopačiek súpera, aby z toho založil pomerne rýchle protiútoky. Počas svojho pobytu na hracej ploche zjavne herne prevyšoval aj hráčov súpera.