AKTUALITY MLÁDEŽ

Vyrovnaná I. liga dorastu U19

Foto: Roman Reptiš | Text pod foto: Ani z takej pozície nebolo súdené dať našim mladým ligovým futbalistom víťazný gól v Priechode proti Trnave. Na snímke v červených dresoch náš kapitán, zatiaľ najúspešnejší strelec kolektívu, Adam Hanes. Za ním číha René Horváth. Brankár Trnavy Patrik Vasiľ takto zachránil svoj kolektív od gólu aj v I. polčase viac raz.

Mládežnícky futbal MFK Dukla zatiaľ vo svojich súťažiach dobrú reklamu nerobí. Česť sa snažia zachraňovať najstarší – prvoligoví dorastenci vo veľmi vyrovnanej súťaži U19.

Po odohraných šiestich ( Slovan, Žilina, Trnava, Dunajská Streda, Trenčín, Senica a Nitra) resp. siedmych kolách ( MFK Dukla, Ružomberok, Michalovce, Podbrezová, Poprad) už niet vo futbalovom ročníku 2020/2021 kolektívu bez prehry.

Po štyri prehry zaregistrovali MFK Dukla, ktorá je so 7 bodovým ziskom na 9. mieste tabuľky, rovnako taký istý bodový zisk má na 10. mieste Zemplín Michalovce a na 11. mieste Podbrezová. Posledná 12. v tabuľke Nitra získala zatiaľ 5 bodov, ale má zápas s Dunajskou Stredou, ktorá je v tabuľke so 7 bodovým ziskom na mieste ôsmom, k dobru. Má ho odohrať 9. septembra toho roku.

Paradoxné je, že MFK Dukla ako jediný kolektív ešte na domácom trávniku nevyhrala, hoci tak s Popradom ako aj  s vedúcim Ružomberkom zohrala viac ako vyrovnané partie, ba proti Trnave, s ktorou v domácom prostredí na výborne pripravenej hracej ploche v Priechode bola v I. polčase jednoznačne lepším kolektívom a v II. časti hry vyrovnaným, zápas skončil po výsledku 1:1 zmierlivou remízou a deľbou bodov.

MFK Dukla však zobrala body Dunajskej Strede a vysoko favorizovanému Slovanu z ich domácich futbalových pevností. V poli bola podľa slov odborníkov prítomných na stretnutí 7. kola AS Trenčín – MFK Dukla 3:0 (2:0) herne hlavne v II. polčase aktívnejšia, ale súperovi podľahla, lebo okrem Hanesa nemá zakončovateľa. Chýba jej koncový hráč. Ostrostrelec.

Horšie je, že MFK Dukla chýbajú v kategórii U17 viacerí kvalitní hráči do základnej zostavy, nielen zakončovatelia. Žalostná je útočná hra i obranná fáza. Podaktorí tréneri zo súčasného MFK Dukla hromžia, čo si to podaktorí novinári dovoľujú, prečo nás kritizujú, ale tí spravidla píšu iba to, čo vidia. Samozrejme, že až na jeden prípad sme nevideli  napríklad  žiadneho ďalšieho a ani jediného z tých čo vedú a trénujú prvoligové dorastenecké kolektívy MFK Dukla na sledovaní talentovaných chlapcov z II. líg, ktoré robia krajské futbalové zväzy.

Mládežnícky futbal MFK Dukla ak chce začať hrať až na spomenutú kategóriu U19 so svojimi súpermi, musí doplniť kvalitnými futbalistami svoje hráčske kolektívy. Časy pádu dorastencov súkromnej Dukly sú v súťažiach zabudnuté, podaktoré negatívne praktiky hlavne u viacerých trénerov, ktorí v dorasteneckej ligovej Dukle pôsobili, zostali.

Možno najbližšie budeme okrem internetového magazínu Klub priateľov Dukla napríklad aj na webovej stránke Športovej agentúry Dukla, ktorú pripravujeme konkrétnejší i osobnejší. Zrejme s našimi postrehmi a pálčivejšími otázkami sa budeme konkrétnych trénerov i funkcionárov pýtať na konkrétne odstraňovanie nedostatkov i v písaných médiách celorepublikového charakteru, ale i inde.

Kritizovať ani dorast MFK Dukla sa, vraj, aj pri jeho zlých praktikách kričiacich v mnohých prípadoch zo zápasov o majstrovské body, ale  i v práci pri vyhľadávaní talentov, alebo v komunikácii na verejnosti – nepatrí.

Náš názor je opačný a naliehavo pre odstraňovanie zlých praktík a neodbornosti vo viacerých konaniach náramne v čo najkratšom  čase žiadúci.

Súhlasíme. O tom musí rozhodovať  v čom, kedy, kde, ako vedenie MFK Dukla. Sme presvedčení,  že klamať čitateľov Klubu priateľov Dukly sa nám, rodu verným Duklákom, ktorí poznali a poznajú ako sa kuje kvalita na kovadline statočnej futbalovej roboty, nepatrí.

Už sme raz v jednom príspevku napísali a podčiarkli, prvoligový futbal, aj ten dorastenecký, nie je iba kopaním do lopty. Oháňať sa s tým, že celý slovenský futbal je chorý sa javí ako najhoršie, čo možno objektívnemu fanúšikovi MFK Dukla mediálne ponúknuť. Veď U17 nezískala v približovanom futbalovom ročníku 2020/2021 za 7 odohraných kôl ako jediné družstvo ani bod, nemá čo len priemerný širší káder hráčov na I. dorasteneckú ligu v tejto vekovej kategórii  a skóre 8:33 je viac ako hrozivé. Treba ešte väčšie argumenty, aby odpovedali čitateľovi pravdivo, keď on sám chce rezignovať?

Dá sa písať láskavo o každom chorom pacientovi, o formách a spôsoboch hladkania chorého? Isteže dá. Ale taký spôsob chorého nikto nikdy a nikde nevylieči. Dobrý lekár najskôr analyzuje stav, aby poznal diagnózu a potom určí liečbu. Toto chce z pohľadu súčasného stavu mládežníckeho futbalu poznať konkrétne verný fanúšik MFK Dukla. Napríklad aj ten 82 ročný, ktorému nie je futbalové logo Dukly ľahostajné ani dnes. Aj takí sa tešili z víťazstva a pozitívnych aktivít po zápase MFK Dukla – Žilina „B“ v súboji o druholigové body 5. septembra toho roku vo Zvolene. Všetkým prajeme za kvalitnú prácu aj štedré bodové odmeny do ich futbalových tabuliek.