A MUŽSTVO AKTUALITY

Tajomstvo úspechu? Byť inakší ako sú iní!

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Čo si asi myslí vo chvíli sledovania zápasu na štadióne pod Urpínom tréner Stanislav Varga? Asi len samotní futbalisti z jeho kabíny vedia ako presadzuje potrebné cnosti na ozajstný futbalový úspech? Z jeho tváre sa dá pri pohľade na tento záber odčítať okrem iných napríklad rozhodnosť, poriadok v sebe samom, čistotnosť myšlienok, vážnosť z konania a prístupov k tomu čo robí…Alebo si myslíte, že aj tieto ľudské cnosti nie sú pre prácu dobrého trénera potrebné?..

Aj vo futbale je mladosť hodnotou, ktorú  by nemal talentovaný futbalista strácať. Zrejme si to uvedomuje aj slovenský futbalový reprezentant  Mário Strachan, ktorý bol naposledy vo výbere reprezentácie SR v kategórii U19. Tí, ktorým v Prešove záleží na prinavrátení mestu Prešov , Šarišu, ale i celému Východu kvalitný, aspoň druholigový futbal  len krútia hlavami. Kolektív 1. FC Tatran opúšťa ďalší talentovaný futbalista. V utorok 16. júla sa objavil na tréningu MFK Dukla Banská Bystrica.

Dostatočný dôvod, aby sme mohli osloviť kormidelníka mužstva, bývalého skvelého futbalového reprezentanta Stanislava Vargu , bývalého úspešného hráča, ba aj vtedy prvoligového trénera Tatrana Prešov, s ktorého trénerskou robotou sú pod Urpínom , zdá sa spokojní tamojší futbaloví funkcionári i mnohí významní futbaloví činovníci tejto hry v meste, v ktorom najkrajšie futbalové roky registrovali počas existencie armádnej futbalovej Dukly. Preto sme pána Vargu oslovili možno neočakávanou otázkou:

Čo sa  snažíte prenášať, pán tréner, počas vášho trénerského pôsobenia z rokov armádnych, kedy sa Dukle Banská Bystrica podarilo vstúpiť úspešne na medzinárodnú futbalovú scénu dnes, keď   v nej za asistencie svojich trénerských kolegov Štefana Rusnáka a Norberta Juračku pôsobíte pri mužstve seniorov MFK Dukla z tej doby do súčasného života futbalového súkolia „A“ mužstva?“ – znela jedna z našich podstatných otázok.

Len to známe, slovne ošúchané: Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku. Už po príchode k mužstvu sme sa rozhodli ísť v príprave náročnejšou cestou napríklad  prostredníctvom samotných prípravných zápasov. V minuloročnej zimnej príprave sa nám osvedčili prípravné stretnutia s kvalitnými prvoligovými súpermi, prečo nepokračovať na tomto úseku v osvedčenej forme? Zopakovali sme to aj teraz, v príprave letnej a hrali sme so Zlatými Moravcami, Nitrou, Sereďou i nováčikom slovenskej I. ligy, ambicióznym mužstvom Pohronia. Na ich futbalových trávnikoch. Skúšali sme viaceré herné zoskupenia či preskupenia hráčov, overovali kvality hlavne mladých chlapcov, ktorých nám pribudlo k nášmu mužstvu celkom 5, lebo ten šiesty , brankár Július Nôta už s „A“ mužstvom trénoval aj v spomenutej zimnej príprave a keďže na sebe seriózne brankársky pracuje, je v našom kádri aj teraz.

Na rozdiel oproti vlaňajšku, sa medzi skúsenými futbalistami MFK Dukla, ktorí pod vašim vedením získali v jarnej odvete toľko bodov, že ste nakoniec zo zostupových miest vybojovali pre klub i mesto pekné šieste miesto v druholigovej tabuľke, ale vy zrejme máte vyššie nároky na prácu s kolektívom, objavilo aj niekoľko veľmi perspektívnych mladých chlapcov. Ako sa vám podarilo získať napríklad z 1, FC Tatran Prešov reprezentanta SR v kategórii U19 Mária Strachana, alebo aj ďalší futbalový talent Norberta Brodzianskeho?

Odpoveď je jednoduchá, na prestup. Podpísali k nám prestupové lístky, konzultovali sme ich predstavy s našimi očakávaniami z ich pôsobenia v našom klube a keďže sme sa zhodli, obaja hráči dostali súhlas k prestupu do MFK Dukla  z klubov, kde boli riadne registrovaní, zapojili sme ich do prípravy. Až majstrovské zápasy ukážu, aké to boli z oboch strán kroky?

Pozrite sa, aj naša redakčná práca má svoj štýl, poznanie, etiku. Napríklad ak by ste sa mňa osobne opýtali prečo som v komentári z priateľského zápasu, mimochodom z oboch strán po hernej stránke až do 75. minúty veľmi kvalitného medzi FK Pohronie a MFK Dukla uviedol, že ste  hrali v príprave počas tohoročného leta aj s ligovou Senicou odpovedal by som úprimne, musel som byť neúprimný k tomu, kto odpisuje moje komentáre a podpisuje sa pod moje informácie vo svojich článkoch bez toho, aby uvádzal zdroj? Mňa to síce na jednej strane teší, že tam nachádza kvalitu, ale na strane druhej mrzí, že nevieme si niekedy v slovenskej futbalovej komunikácii povedať úprimne prečo a kými cestami sa patrí napredovať v pomoci zvyšovania kvality nášho futbalu na každom úseku jeho prezentácie. Prečo to spomínam: Vy ste azda chceli pomôcť tak Strachanovi a Brodzianskemu, aby v „A“ mužstve zvyšovali svoju hernú kvalitu? Veď ide iba o sotva devätnásťročných chlapcov?…

K nášmu mužstvu prišli z mladých, talentovaných futbalistov aj  Martin Hrudkay, Samuel Straka či Peter Bača, ktorí hrali dobre a úspešne v baráži o postup do  I. dorasteneckej ligy. Futbalový fanúšik vie, že každé druholigové mužstvo bude musieť mať na trávniku počas každého majstrovského zápasu v základnej zostave na ihrisku mladého futbalistu do 21 rokov. Na nich samotných, mám na mysli tých mladých chlapcov, bude v prvom rade záležať, ako na sebe budú pracovať, ako ďalej rozvíjať svoj talent, aby tam boli a hrou nesklamali? Ani seba, ani divákov, ani nás, trénerov a funkcionárov. My im v MFK Dukla k tomu podmienky vytvárame. Každý zo spomenutých je iný futbalový jedinec a s každým pracujeme aj individuálne. Tak vnímam aj váš individuálny prístup k tomu, čo ste napríklad aj vy urobili, aby bez toho, že niekto nechodí na futbal, mal odvahu písať o zápasoch komentáre?… Kvalitná práca v každej profesii má svoje parametre i jej  individuálne výstupy. Núka sa však i jednoduchý výrok: Tajomstvo úspechu? Byť inakší ako iní!.. Aj s tým možno súhlasiť.

Vy ste známy tým, že síce hovoríte málo, ale veľa kvalitného odvádzate s hráčmi i realizačnom tíme už v príprave. Ako to robíte, keď napriek tomu, z vášho úspešného mužstva minuloročnej jesene neodišiel ani jeden hráč základného kádru? Ba dokonca aj mladí futbalisti Žilinec či Malík odišli, lebo uprednostnili samotní štúdium pred futbalom. A tak z bývalého širšieho kádra zmenili dres a z MFK  Dukla Banská Bystrica odišli iba Gregáň s Galičom?…

V prvom rade všetkým, ktorých spomínate, prajem v živote futbalovom i osobnom, aby sa im darilo realizovať ich predstavy. Na podstatu otázky by sa patrilo opýtať skôr tých skúsených hráčov, ktorí tu ostali. Samozrejme, že každý tréner má svoje predstavy o systéme hry, spôsobe komunikácie v kabíne i mimo nej, o úspešnom smerovaní toho, čo do mužstva so sebou priniesol. Dlhodobejšie smerovania klubu by sa nemali meniť, a to si myslím aj v terajšom MFK Dukla ľudia, ktorí tu futbal organizujú vedia, ani pri zmene trénera. Vy ste sa ma osobne pýtali v akom stave som prevzal mužstvo, keď som do MFK Dukla prišiel. Odpovedal som vtedy slušne, pravdivo a myslím si, veľmi reálne. Teraz  sa pýtate na  iné súvislosti a ja znova odpovedám úprimne a pravdivo.

Nedotýkate sa rekonštrukcie štadióna, ani toho, že stratíte takmer na 2 roky strechu nad hlavou. Ako to vnímate?

Nepýtali ste sa ma zatiaľ na to. Cesta v našich životoch nie je jednoduchá. Ani trénerská, ani cesta funkcionára či trebárs novinára. Nie je to prvý raz, že som v mužstve ako tréner, kde riešime za pochodu situácie, ktoré prináša futbalový život. Tie organizačné, súvisiace s rekonštrukciou štadióna prináležia do balíka kompetencií futbalových funkcionárov klubu, možno i mesta, ba aj iných. My, mám namysli futbalový kolektív  a jeho realizačný tým, teda aj náš trénerský, sa musí starať, aby mužstvo hralo dobrý futbal a získavalo v súťaži cenné víťazstvá.

Ak sa nemýlime, vy ste ich za vášho trénerského vedenia získali z dvadsiatich majstrovských druholigových celkom sedemnásť. Aké ciele stoja pred vami v začínajúcej sezóne 2019/2020?_

Už som sčasti naznačil. Chceme viac víťazstiev. Aj v Slovenskom pohári aj v majstrovskej druholigovej súťaži. Chceme hrou prilákať viac divákov. Nevybrali sme sa ľahkou cestou. Cieľ, byť v konečnom účtovaní v II. lige do šiesteho miesta by sme radi prikrášlili. Napriek tomu, že počítame s ťažkou a náročnou súťažou. Pre nás bude najdôležitejší ten najbližší zápas. Teraz ten v piatok na Štiavničkách s nebezpečným kolektívom Žiliny „B“.

Ak sme už pri iných mužstvách, ako vnímate zostup 1. FC Tatrana Prešov do III. ligy?

Rozhodne ma to neteší. Do nižšej súťaže už zostúpili aj také veľkokluby ako Sparta Praha či Slovan Bratislava, z II. ligy aj Košice, FC Petržalka či samotná Banská Bystrica. Niekedy skvelý Inter Bratislava sa takmer pomaly rozpadol. Dnes sa všetky spomenuté kluby z pádov, tých futbalových a možno aj iných, poučili. Ostáva veriť, úprimne to Prešovu želám, že sa tak stane vďaka múdrym ľuďom čoskoro aj tam. Veď tam múdri ľudia tiež nevymreli…

My vám prajeme úspešnú ďalšiu tvorivú prácu v klube MFK Dukla Banská Bystrica, pevné zdravie a ďalší čas na podobný rozhovor napríklad po skončenej futbalovej druholigovej jeseni. Za vaše odpovede aj za čitateľov ďakujeme.