HISTÓRIA

Futbalová kvalita s rukopisom spod Urpína

Foto: archív autora | Text pod foto: Populárna a skvelá trojica oddaných priaznivcov Dukly, pred rokmi jej veľmi kvalitných futbalových reprezentantov sa pred zápase internacionálov Dukla Banská Bystrica – Dukla Praha 8. septembra 2017 na Štiavničkách takto postavila pred fotoobjektív nášho fotografa Jána Miškoviča. Zľava do prava František Kunzo, Ján Kocian a Emil Kolkus.

Keď som sa opýtal plukovníka vo výslužbe PaedDr. Ivana Čierneho na jeho názor na štatistiky v športe, ba v živote vôbec, odpovedal zaujímavo: „Neviem, ktorý človek na svete by chcel byť iba štatistom v štatistikách.“ Rozmýšľal som ďalej a hľadal. Možno aj inú odpoveď. Môj zrak sa nie náhodou pristavil na skratke IFFHS (International Federation of Football History & Statistics), čo vo voľnom preklade znamená Medzinárodná futbalová federácia historikov a štatistikov. Čuduj sa svete, ak aj vy budete dôsledne hľadať, v tejto významnej svetovej organizácii tiež nájdete jediného zástupcu nášho slovenského futbalu, člena Dukly Banská Bystrica, človeka spod Urpína – Ing. Jaroslava Šišku.       

Mnohé futbalové krajiny sveta majú v tejto organizácii svojich zástupcov. Má ich Brazília, Argentína, Nemecko, Rusko, USA, Španielsko, Anglicko, ale aj Slovenská republika, čo je veľmi dobre. Vďaka týmto ľuďom sa futbalový priaznivec dozvie, ako napríklad vyzerá súčasná svetová tabuľka reprezentačných mužstiev sveta a pod. Keď som sa prvý raz stretol s pánom Šiškom, opýtal som sa ho, čo vlastne znamená byť členom takej organizácie. Dobrosrdečne sa usmial a odpovedal takto: „Bez nároku na akúkoľvek odmenu sa denne aspoň 3 hodiny dobrovoľne venovať futbalovým štatistikám.“ Podstatu odpovede som hneď nepochopil. Požiadal som ho o vysvetlenie v širších súvislostiach. Tie mali trochu iný súzvuk. „Potrebuješ vedieť napríklad dátum prvého oficiálneho majstrovského futbalového zápasu Dukly Banská Bystrica. Na základe spracovaných štatistík odpoviem: dátum 15. august 1965, príslušná futbalovú súťaž dospelých v tomto období: divízia, stretnutie Dukla Banská Bystrica ČH Bratislava 1 : 1, góly dal v 10. minúte Hnízdo na 1 : 0 pre Duklu, v 58. minúte na 1 : 1 vyrovnal hosťujúci Taraba. Zápas sledovalo 2 800 divákov a bol v ňom vylúčený domáci Bohuslav Zduba (kmeňový hráč vtedajšieho ZJŠ Brno), ktorý bol po stretnutí z Dukly hneď prevelený, lebo Dukla potrestaného futbalistu nepotrebovala.”

Ak Ing. Jaroslav Šiška zistí, že patríte do kategórie ľudí, ktorým sa história futbalu stala celoživotným koníčkom, a poprosíte ho o zostavu, v tomto prípade vám možno tiež odpovie: Dukla Banská Bystrica nastúpila proti ČH Bratislava v zostave: (tu poprosím napísať celú zostavu Dukly a ak by si mal aj zostavu ČH, bolo by vhodné uviesť aj ich zostavu)

Keď to tento pre mňa vzácny a veľmi zaujímavý človek vyslovil, dumal som nad jeho pracovným zaradením ďalej. Zapísal som si do bloku poznámku: Cena tohto štatistického umelca tkvie práve v tom, že pre futbalového laika, ale hlavne odborníka a fajnšmekra prináša niečo nové, lebo svojou trpezlivosťou, prezieravou intuíciou a množstvom spôsobov dôsledného hľadania prináša na svet dlhodobo unikátnu, svedomite overenú a časom často poprekrúcanú starú pravdu o dávnej futbalovej minulosti. Zásluhou štatistiky a vlastnej logiky.

Pravda je, že Dukla Banská Bystrica, aj keď sa dnes potáca na dne treťoligovej tabuľky, má – a to si dovolím podčiarknuť – zo slovenských prvoligových, druholigových a ostatných futbalových klubov práve vďaka Ing. Jaroslavovi Šiškovi najpresnejšie spracovanú štatistickú históriu svojho futbalového pôsobenia medzi seniormi v domácich majstrovských futbalových súťažiach (československých, slovenských, v Československom pohári, Slovenskom pohári, Ligovom pohári atď.).

Neveríte? Ani ja som tomu nechcel uveriť, pokiaľ som to nevidel na vlastné oči. Za každý futbalový ročník obsahuje jeho databáza presný zoznam mien futbalistov, zostavy klubov, prehľady strelcov gólov, mená rozhodcov, počty divákov, zoznam futbalových funkcionárov vrátane toho, keď bol veliteľom futbalu v Dukle Banská Bystrica Ivan Čierny. Zásluhou tohto človeka sa môžete dozvedieť napríklad aj to, že dres Dukly obliekalo v spomenutej divízii, potom v II. lige a I. lige celkom 689 hráčov. Ba len pre vás som si od sympatického a ochotného Jaroslava dovolil vypýtať aj historickú zostavu Dukly na základe najviac odohraných majstrovských stretnutí v drese Dukly. Tá vyzerá takto: (tu by som poprosil napísať zostavu s počtami zápasov) .

V jednej z mojich predchádzajúcich knižiek (Ja Ty) stojí, že najväčším bohatstvom pre mňa je komunikácia s múdrymi ľuďmi tohto sveta. Podčiarkujem slovo múdry.

Jaroslav Šiška je mimo iného aj veľmi vzdelaný. Nielen preto sa vie dohovoriť vo viacerých jazykoch, ale má vycibrené vnútorné nastavenie pre dôsledne overený fakt. Všetko, čo dáva do databázy, má presne overené, podložené historickými zápismi často potvrdenými pamätníkmi. Sám je jeden z nich.

Futbalovo vyrastal v žiackych a dorasteneckých kolektívoch Dukly a na majstrovské futbalové zápasy Dukličky spod Urpína chodil vtedy, keď na Štiavničkách hrala Borussia Mönchengladbach, Ajax Amsterdam, Benfica Lisabon, Sparta Praha, Slávia Praha, Dukla Praha a iné známe a populárne kolektívy.

„Hej, zavše sa mi ozvú spolupracovníci z IFFHS, zo zahraničných klubov, občas aj novinári. Pýtaš sa, čo robím, keď čítam nepresné štatistiky z futbalu v novinách či ich počujem v elektronických médiách? Nič. Beriem to ako fakt, že seriózna pozornosť sa tomu venuje iba v niekoľkých futbalových kluboch. Vieme všetci, že internet je v tomto smere často scestný a mená, priezviská, posty, na ktorých hráči hrávajú, sú často nepresne uvádzané alebo vôbec neuvádzané ani v novinách. Potom overujem osobnými stretnutiami, písomne, rôznorodo. Sú to roky hľadania a nachádzania, je to nekonečná práca. O pláci, na ktorú sa pýtaš, nie je ani reč. Veď načo už len nám presné štatistiky v Slovenskej republike z futbalu budú, keď my si na presnosť a precíznosť nepotrpíme ani v iných sférach života?”

Veľavravná výpoveď. Teší ma, že vďaka životu v Dukle a s Duklou, vďaka písaniu knihy o Ivanovi Čiernom, veliteľovi Dukly, v súvislostiach s jej 50-ročnou históriou môžem priblížiť stručný pokus o portrét človeka s ušľachtilým koníčkom. Dnes je to podľa mňa už aj jeho nezastupiteľné poslanie v tejto oblasti, kde pôsobí s úžasnou odbornosťou.

„Jaroslav Šiška píše netypickú, ale krásnu poéziu histórie futbalovej Dukly svojským, veľmi náročným spôsobom. Hrdý fakt, že vďaka Dukle sa narodil do IFFHS náš človek spod Urpína,” povedal Ivan Čierny, keď sme prácu tohto človeka s plnou vážnosťou rozoberali pri príležitosti pokrstenia loga Dukly Banská Bystrica pri otvorení osláv jej polstoročnice.

Tento príspevok je dôkazom, aké úžasne rôznorodé a užitočné prieniky robí značka Dukly spod Urpína vo svetovom športe. Hádam nikto nebude protestovať, keď napíšem, že futbal vo svete je jedinečnou a vzácnou značkou kvality i popularity, na ktorej sa dá z malého Slovenska aj takto podieľať.