MLÁDEŽ

Prípravka Dukly potešila v Dudinciach hrou, vystupovaním i umiestnením

Foto: Marek Čecho | Text pod foto: Krásne poháre i vecné ceny zaujali nie len mladých chlapcov z prípravky MFK Dukla.

Futbalový divák chodí na futbal 8 a 9 ročných detí hlavne pre úžasný zápal ratolestí po hre, neviazanom pohybe a úžasnej túžbe detí byť stále lepším. Toto všetko dokumentovali kolektívy futbalových prípraviek na 5.ročníku turnaja O pohár primátora kúpeľného mestečka Dudince včera, v sobotu 25. mája toho roku v regióne slovenského Hontu.

Celkom šesť súťažných kolektívov v dresoch MFK Dukla Banská Bystrica,  FC Benecol Košice, MFK Lokomotíva Zvolen, FK Slovan Levice , ŠK Sitno Banská Štiavnica a MŠK Slovan Dudince napísali históriu  tohto športovo – spoločenského podujatia, ktoré kladie dôraz na fair – play prezentáciu so všetkým čo k tomu patrí. Dôstojný spoločenský rámec, kvalitné hracie plochy, z pohľadu detí atraktívni súperi, hodnotné ceny pre kolektívy a jednotlivcov, náležitá propagácia,  po roku znova aj pekná divácka kulisa, kvalitní rozhodcovia, pozoruhodní tréneri, až na ojedinelé výnimky futbalovo vyspelí rodičia a vzácni hostia mali možnosť  najskôr v dvoch skupinách sledovať zaujímavé súboje na štadióne MŠK Slovan Dudince, ale v prestávkach mali možnosť rozprávať sa aj na rôzne, nie len futbalové témy so zaujímavými osobnosťami slovenského, ba aj európskeho futbalu.

V centre diváckej a mediálnej pozornosti nebol len Marek Penksa, ktorý hral od svojich 17. rokov náročnú nemeckú bundesligu za Eintracht Frankfurt, Dynamo Drážďany, rakúske špičkové kluby Sturm Graz a Rapid Viedeň, popredné maďarské  prvoligového celky Dunafér a Ferencváros Budapest, titul majstra Poľska získal aj v drese Wisly Krakov, samozrejme, aktívne pôsobil aj v slovenských kluboch, ešte ako 16 ročný v drese bývalej Dukly Banská Bystrica či v závere svojej úspešnej a krásnej kariéry vo farbách vtedy ligového Tatrana Prešov, ale do Dudiniec zavítali aj majstri republiky v doraste z  “futbalovej dielne banskobystrickej Dukly Petra Benedika” – Jozef Kamenský a Štefan Poch.

Samozrejme, že sme ich vyspovedali aj pre čitateľov iných portálov, nie len Klubu priateľov Dukly. Všetci traja sa zhodli na jednom, dnešnej futbalovej mladi chýba väčšie množstvo futbalových vzorov, ktorí by boli schopní často dokazovať na našich prvoligových štadiónoch v jednotlivých zápasoch šikovné narábanie s loptou, skvelú technickú vyspelosť a hernú kreativitu namiesto túžby po napodobneninách hráčov s nagelovanými vlasmi, po kopačkách v akých hrávajú Messi či Ronaldo. Zdôrazňovali, aby sa skvelých futbalistov s vysokými ľudskými hodnotami mohli mladí chlapci dotýkať na svojich štadiónoch, v procese tréningu i bežného života hráčov, ktorí vo svojich životoch nosia ľudské bohatstvo ochotu učiť sa, sústavne chcieť sa zdokonaľovať vo futbalovej šikovnosti a ctiť vlastné zdravie aj vďaka dobrej životospráve.

Aj v Dudinciach potešil divácky a mediálny záujem o histórii a súčasnosti futbalovej Dukly. Zásluhou portálu Svet športu pribudli do archívu Dukly a slovenského futbalu ďalšie vzácne fotografie začínajúcich futbalistov, ale aj tých, ktorí už aktívne s futbalom prestali.

Pozorný divák oceňoval, že v prípravkách s 8 a 9 ročnými deťmi pracujú dnes napríklad aj spomenutý Marek Penksa, bývalý prvoligový brankár Dukly Banská Bystrica a Slovana Bratislava René Babušík, ale i mnohí ďalší. Preto napríklad mnohí na tribúne i blízko pri hracej ploche tlieskali vtipu a technickej vybavenosti 8 a 9 ročných chlapcov i dievčat. Súhlasili sme s tými, ktorí tvrdili, že technicky najvyspelejšími boli mladí futbaloví adepti v dresoch MFK Dukla Banská Bystrica aj keď turnaj nevyhrali. Skvelé verejné ohodnotenie práce Mareka Penksu a jeho pomocníkov či konzultantov.

Prvenstvo si z turnaja vďaka úžasnej túžbe vyhrať po zásluhe odniesli reprezentanti ŠK Sitno Banská Štiavnica, kde hrou vynikali najmä  Tobiáš Truban, Emka Hanzlíková a Filip Hanzlík. Vo finále vyhrali nad Benecolom Košice neuveriteľne vysoko 6:0. V skupine však vo svojom prvom zápase podľahli reprezentantom MFK Lokomotíva Zvolen 1:2. V súboji o 3. miesto zvíťazila MFK Dukla hrajúca na tomto turnaji s kádrom: Patrik Sokol, Milan Kmeť, Marco Penksa, Fewdor Bednarčík, Jakub Holek, Ján Hajdúch, Tadeáš Ferenc, Andrej Chranek, Oliver Puzio, Jerguš Šinský, Filip Kamenský a Marek Csányi ( obaja z ŠK Novohrad Lučenec) vyhrala na technické momenty a bojovnosť v hodnotnom stretnutí nad domácim družstvom Slovana Dudince 2:1.

Organizátori vyhlásili za najlepšieho hráča Jána Hajdúcha z MFK Dukla Banská Bystrica. V skupine MFK Dukla najskôr porazila Zvolen 2:0, ale s ŠK Sitno Banská Štiavnica po množstve nepremenených dobrých streleckých príležitostiach prehrali 1:2. Za najlepšiu hráčku z dievčat vyhodnotili domácu Michaelu Hudecovú a najlepším brankárom bol Benjamín Noga zo Slovana Dudince. Najviac gólov – celkom 7 – zaznamenal Samuel Hanzlík z ŠK Sitno Banská Štiavnica.

Takmer 250 divákov ocenilo nie len výkony detí, ale aj dobre zorganizovaný vklad futbalových prípraviek do mozaiky slávnostného otvorenia kúpeľnej sezóny v atraktívnych a vyhľadávaných Kúpeľoch Dudince a.s.