AKTUALITY MÉDIÁ

Zápas MFK Dukla – Dunajská Streda videný a vnímaný z televíznej obrazovky

Foto: Samo Telúch | Matej Starší bol jednou z podstatných hráčskych a ľudských ozdôb bývalého futbalového klubu MFK Dukla Banská Bystrica. Stačilo by sa divákom opýtať futbalového vedenia súčasného MFK Dukla prečo medzi neho odmieta chodiť a s ním spolupracovať napríklad prvý futbalový reprezentant ešte za bývalého Československa, banskobystrický rodák Milan Smädo? Nebyť jeho, nikdy by dorast pod hlavičkou MFK Dukla napríklad I. dorasteneckú ligu nehral, lebo on dal základ vzniku MFK Dukla. Jeho futbalový klub v Kremničke mal korene v občianskom združení. Nezabúdajme na bohatú a úspešnú históriu! Môže sa stať, že generácie, ktoré prídu po nás by si ju museli aj v oblasti banskobystrického futbalu znova zopakovať.

„Mnohí sme aj pri televíznych obrazovkách videli veľmi zaujímavý futbal z banskobystrických Štiavničiek v nedeľu 30. októbra toho roku. Predpokladám, videlo ho pri televíznych obrazovkách množstvo divákov. Už v prvom polčase boli šance na góly, boli náznaky pre prípravu gólových pozícií , z oboch strán padli i góly. Na taký zápas sa dá pozerať. Dunajská Streda má kvalitnejší hráčsky materiál, Dukla  mala v tomto zápase viac futbalového srdiečka. Zápas gradoval v II. polčase. Tam platila MFK Dukla daň za 2 premrhané roky v II. lige kedy mala aj kvalitnú lavičku s vlastnými odchovancami, ktorí tam pre nekvalitnú trénerskú prácu aj vtedajšej trénerskej dvojice ustrnuli, ba aj mnohí odišli s ďalšími kvalitnými a skúsenými srdciarmi vtedajšej banskobystrickej Dukly.  Dukla v tom čase po ich odchode aj počas ich pôsobenia „nakupovala“ a klamala hráčsky futbalový podpriemer i vďaka vtedajšej trénerskej dvojici pri „A“ mužstve. Futbalový progres v klube upadal. Verejné analýzy z toho obdobia neexistovali ani neexistujú.

Je faktograficky dokázateľné, že Dukla prejavila aj v tomto zápase, hlavne v úvodných minútach v II. polčase, viac vôle pre vsietenie druhého vedúceho gólu. Výsledok zápasu MFK Dukla – Dunajská Streda bol stále otvorený do chvíle, kedy v strede ihriska po výskoku Migaľu, ktorý preskočil Kalmára zapískal rozhodca Dohnál faul za spadnutú ruku na Kalmára už po odohraní lopty, kedy obaja hráči padali na hraciu plochu a po rozohraní trestného kopu zo stredu ihriska Dunajskou Stredou padol druhý gól do siete Dukly.

Krutá prehra i keď je pravda čo som povedal na úvod, Dunajská Streda je silná futbalovo, ale aj funkcionársky. V Dukle, tej súčasnej prvoligovej, okrem športového riaditeľa a kvalitnej trénerskej dvojice pre hru „A“ mužstva v poli Ščasný – Auxt chýba pre oblasť riadenia prvoligového futbalu hlavne dospelých,  kvalita funkcionárska. Pekné bolo, že v úvode odmenili skvelého a futbalu ešte armádnej Dukle Banská Bystrica srdcom, odbornosťou i zanietením verného Ondríka Poljovku, s ktorým som sa rozprával aj po kvalitnom futbalovom   dorasteneckom zápase U16 Dukla Banská Bystrica – Slovan Bratislava, ktorý odohrali v krásnom futbalovom prostredí Mestského futbalového štadióna mládeže Banskej Bystrice 2 dni pred týmto zápasom.

Mimochodom, zverenci Mariána Strelca, v ňom porazili kvalitných rovesníkov v dresoch slávneho Slovana Bratislava 4:1, ale smutno mi bolo, že v súčasnej futbalovej Dukle pracujú stále vo funkciách  na 2 – 3 významných futbalových funkcionárskych pozíciách ani nie futbaloví učni. Píšem to len preto, lebo sa obávam, že sa môže po kvalitnej prvoligovej histórii futbalovej Dukly Banská Bystrica opakov ať aj smutný košický, či prešovský futbalový príbeh. Ako verného a hru i funkcionársky zápal armádnej Dukly a jej úspechy  obdivujúceho priaznivca a nositeľa novinárskeho vyznamenania udeleného pri príležitosti osláv 70. výročia armádnej Dukly v bývalom Československu v Dome armády stovežatej Prahy by ma to veľmi bolelo. Len tak mimochodom, tam nezabudli nikdy pri oslavách Dukly aj oficiálne aj ľudsky pozývať aj nášho prvého olympijského víťaza z Dukly Banská Bystrica, futbalistu Františka Kunzu. Tak ako my, ktorí sme v armádnej Dukle Banská Bystrica pôsobili už v prvých rokoch jej vzniku nezabúdame na skvelé futbalové osobnosti, ktoré pôsobili v Dukle Banská Bystrica a tlieskali im objektívni športoví diváci, futbaloví zvlášť a ich hru oceňovali skvelí futbaloví odborníci na takmer všetkých kontinentoch sveta. Aj preto také riadky a taký text po rokoch.