A MUŽSTVO AKTUALITY

Z Humenného sa druholigové body nevozia, MFK Dukla tam získal bod i keď…

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Aj pri písaní najčerstvejších komentárov si uvedomujeme, že to čo robíme desaťročia ako srdciari má aj zmysel. Aj keď výsledky môžu prísť až  po čase… Dnes už v drese MFK Dukla nevidíme napriek jeho zrelému futbalovému veku ani úžasného srdciara a bojovníka s univerzálnymi futbalovými schopnosťami, Mateja Staršieho (pri prieniku obrannou líniou druholigovej Skalice. Zápas o dôležité body pre prvoligové dresy odohrali spomenutí súperi  na futbalovom trávniku Myjavy a my sme boli aj tam pri tom) …

Do Humenného sa pre cenné body do druholigovej tabuľky vo futbalovej sezóne 2021/2022 nechodí. Presvedčili sa o tom z čela tabuľky po 14. kolách tohto súčasného ročníka futbalisti Podbrezovej i Komárna, ktorí rovnako, ako zatiaľ vedúci MFK Dukla Banská Bystrica či nebezpečná Skalica, poškuľujú po najvyššej slovenskej futbalovej súťaži.

Hostia spod Urpína mali v 14. kole veľmi blízkom k plnému bodovému zisku, lebo ešte v 88. minúte zápasu vyhrávali gólom svojho kapitána Róberta Polievku najtesnejším rozdielom. Pri rozohrávke trestného kopu takmer z polovice ihriska urobili zadáci MFK Dukla na ľavej strane obrany chybu, potom, keď tiesnený Richtárech Milunovićom, odvrátil loptu hlavou priamo pred Martina Luberdu, demonštrujúceho ofenzívne chúťky na hranici súperovej šestnástky. A ten poslal loptu, rovnakým, ale opačným smerom, späť na bránu halfvolejom a brankár hostí Matúš Hruška, loptu letiacu k ľavej žrdi nad zemou niekoľko málo centimetrov, sa ju snažil zachytiť, ale tá sa nakoniec zatrepotala v 89. minúte zápasu za jeho chrbtom a bolo vyrovnané – 1:1. Lopte vniknúť do siete nedokázal zabrániť ani 1 hráč Dukly, napriek tomu, že boli v tej chvíli, vo vlastnej šestnástke, úplne všetci.

Radosti medzi vyše 500 prítomnými platiacimi divákmi bolo veľa, kým tá hŕstka spod Urpína smútila. Každopádne, až na 1. minútu zápasu, kedy dovolila obrana hostí zakončovať čipernému Štefanovi Harvilovi z pomerne dobrého streleckého uhla po prieniku Erika Streňa, hráči s nápisom MFK Dukla na hrudi pôsobili, hlavne v I. polčase, futbalovejším dojmom.

Po krásnej akcii dali svojim kapitánom vedúci gól. Akciu začal ofenzívny Lukáš Migaľa po pravej strane, loptu v 24. minúte odcentroval do súperovej šestnástky, kde si ju majstrovsky spracoval a prikryl David Alberto Depetris, veľmi rýchlo je posunul doľava, bližšie na stred Polievkovi a ten hneď vedel čo má v dobrej streleckej pozícii s takou ponukou urobiť. Vystrelil z prvej loptu na pravú žrď, ľavú z jeho pohľadu, tá sa asi 1 m od brvna odrazila od žrde do siete domáceho brankára Slávika, ktorý sa do tohto zápasu hrdil najdlhšou nepriestrelnosťou v II. lige v tejto sezóne – 0:1. Bola to veľmi pohotová, pekná a nechytateľná strela.

Pribúdali ďalšie minúty. Zásluhou technicky dobre vybaveného Dávida Richtárecha i jeho spoluhráčov v strede poľa, počínajúc Branislavom Ľuptákom, či do dobrých útočných prienikov zapájajúceho sa Martina Slaninku, prevzali hernú réžiu na svoje kopačky hráči MFK Dukla, len góly chýbali. V útočnej fáze si viackrát vyslúžili uznanie a ocenenie objektívnych divákov za kolektívne prieniky David Alberto Depetris, Sven Jurčišin a už tradične Róbert Polievka, ktorý na seba viazal pri svojich prienikoch najmenej 2 súperových obrancov. Tak tomu bolo napríklad v 31. minúte, kedy Róbert Polievka nádhernú loptu od Svena Jurčišina v 2. gól nezúročil.

Pravda je i tá, že domácim sa už v 7. minúte nezavinene zranil obranca Filip Bednár, ktorý práve pomáhal svojmu brankárovi neskórovať Richtárechovi, ale spadol sám tak nešťastne, že si na 2 miestach zlomil trieštivo, bez ataku súpera, ruku, čo aj sám potvrdil.

Pozitívum zápasu bola spomienka na skvelého človeka a výborného futbalistu Mariána Čišovského, odchovanca futbalu v humenskej futbalovej liahni, ktorého vo futbalovom rozlete vyrvala spomedzi špičkových hráčov európskych futbalových pohárov v drese Plzne zákerná smrť, keď nás opustil vo veku 40 rokov v nedeľu 28. júna 2020 po tom, ako prehral 6-ročný boj s nevyliečiteľnou amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS). Už tradične v 28. minúte, podľa čísla, ktoré nosil na drese.

Po zmene strán prejavili domáci dostatok razancie i úžasného chcenia zvrátiť nepriaznivý stav. Už v 50. minúte išla hlavička Michala Hamuľaka vedľa Hruškovej brány. V 55. minúte vybojoval svojim prienikom kapitán Erik Streňo pre svoje mužstvo rohový kop po zákroku Patrika Prikryla, ale obrana MFK Dukla pozorne kontrolovala svoje obranné počínanie vo vlastnej šestnástke a odtiaľ dlhými centrami, hlavne na Polievku, často prenikala do blízkosti brány Dávida Slávika. Ten viackrát netradične opustil svoju šestnástku a dal sa napríklad, pri odkopoch, aj do súboja s nabiehajúcim Polievkom, ktorého trafil dobrých 30 metrov od svojej  brány len do jeho chrbta a odtiaľ lopta putovala do autu. A párkrát to nevyzeralo veľmi iste…

Polievka spolu s Depetrisom založili i v II. polčase nádhernú akciu, ale tentoraz z nej gól nebol. Po vystriedaní Juršišina Ľubomírom Wilwéberom hostia ešte viac raz zaútočili aj po pravej strane. Keď však ten zahrával trestný kop z pravej strany, už nebol na ihrisku David Alberto Depetris, ktorého tréner hostí Stanislav Varga striedal.

Na hracej ploche boli i hráči z lavičky MFK Dukla Jakub Šulc a Jakub Uhrinčať, ale z útočných chúťok hosťujúceho celku začalo ubúdať. Po vyrovnávajúcom góle ešte chceli hráči MFK Dukla urobiť posledný gólový nádych po pravej strane, ale všetko prekazil záverečný hvizd dobre rozhodujúceho Mareka Mastiša.

Dukla podala najkultivovanejší a najlepší výkon z posledných zápasov v tomto rozbehnutom futbalovom ročníku, napriek tomu však nevyhrala. Zodpovedným výkonom až takmer do úplného záveru živila najtesnejšie víťazstvo. Napokon to nevyšlo, lebo lopta je guľatá a futbal s ňou často aj v II. lige nevyspytateľný.

Nakoniec, také bývajú i komentáre z mnohých stretnutí a mnohé, znova úsmevné, možno pre podaktorých aj trápne či dávajúce vysvedčenie s nedostatočnými. Za komentáre predzápasové hlavne od empatických analfabetov, z ktorých sa skúsení futbaloví harcovníci aj v Humennom smutne smiali či krútili hlavami.

Do Banskej Bystrici pod Urpín isto aj diplomatické podčiarknutie, že okrem rozumu potrebuje zrelá futbalová kvalita na každom stupni efektivity z každého postu i svedomie a reč srdiečok futbalovej statočnosti a rytierskosti.

Krásne, kultivovane dával mnohým v tomto smere metodickú pomôcku fundovaným textom objektívny hlásateľ Marián Škuba.

Klub priateľov Dukly bol kutý a dozrieval do medzinárodných futbalových rozmerov celé desaťročia. Nakoniec, nič nové pod slnkom. Už sme nie raz písali, že futbal nie je iba kopaním do lopty.

Pravdu napísal francúzsky filozof Claudie Adrien Helvétius, že človek nájde svoju múdrosť, len keď sa stretne s hlúposťou iných. My sme sa s ňou, zásluhou , vraj, funkcionárov MFK Dukla stretli okrem Podbrezovej, Dubnice, Bardejova aj na futbalovom štadióne v Humennom. Bolo nám znova smutno, ľúto hrdej celoslovenskej rodiny , ktorá sa desaťročia hlásila a hlási k logu Dukla. Futbal bol, je a bude len vtedy krásny ak sa ním budú spájať všetci, ktorí túto hru milujú pre jeho fair – play zábavno – zdravotne – relaxačno – výchovné prvky. Pochopili to už dávno v Anglicku, Nemecku i v iných futbalových krajinách sveta. Súčasťou toho sú preto žiadúce aj iné na prvý pohľad vo futbalových životoch či pri nich, znova vraj, banálne maličkosti. Hlavne pre také už zaniklo podľa nášho názoru aj v slovenských podmienkach dosť futbalových klubov…

FK Humenné – MFK Dukla 1:1 ( 0:1)

Góly 1:1: 89. Martin Luberda – 24. Róbert Polievka
ŽK 2:2: 
63. Peter Šuľák, 68. Viktor Maťaš – 10. Lukáš Migaľa, 27. David Alberto Depetris
Rozhodovali: Marek Mastiš – Branislav Hancko, Juraj Halíček – Lukáš Dzivjak
Delegáti stretnutia: Mgr. Ján Labanc a Miroslav Richtárik
Rohy: 5:6 (2:4)
Divákov: 540

FK Humenné (4-2-3-1):

Dávid Slávik 24 – Viktor Maťaš 29 (75. Marek Zlacký 17), Filip Bednár 15 (09. Peter Šuľák 5), Martin Luberda 55, Ján Hatok 22 – Marko MILUNOVIĆ (Srbsko) 4, Ján Dzurík 18 – Jozef Šimon Turik 7, Štefan Harvila 16 (62. Roland Černák 23), Kevin Komár 9 (46. Michal Hamuľak 21) – Erik Streňo 10 (K)

Tréneri: Jozef Škrlík – Andrej Čirák, Norbert Belán

MFK Dukla Banská Bystrica (3-2-2-2-1):

Matúš Hruška 22 – Marián Pišoja 28, Ľuboš Kupčík 12 (K1), Patrik Prikryl 19 – Lukáš Migaľa 21, Martin Slaninka 5 – Branislav Ľupták 10, Dávid Richtárech 6 – Sven Jurčišin 8 (77. Ľubomír Willwéber 41), Róbert Polievka 17 (K) (83. Jakub Šulc 11) – David Alberto Depetris (SR/*Argentína) 18 (92. Jakub Uhrinčať 7)

Tréneri: Stanislav Varga – Štefan Rusnák, Norbert Juračka a Dávid Brünn

Komentáre Klubu priateľov Dukla sú písané aj vďaka úzkej spolupráci s Duklasportom.sk. Pripravujeme osobitný   materiál pre našich stálych čitateľov : Prečo?