AKTUALITY MÉDIÁ

Vyhlasovali najúspešnejších športovcov za rok 2021

Foto: Ján Miškovič | Text pod foto: PhDr. Jozef Ivan CSc. tesne potom, čo prevzal z rúk primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska „certifikačný doklad“ jeho zaradenia do Siene slávy športovcov mesta Banská Bystrica sa takto postavil aj na prianie prítomných fotoreportérov pred ich fotoobjektívy.

Robotnícky dom v Banskej Bystrici sa v stredu 30. marca toho roku podvečer stal dejiskom slávnostného oceňovania športovcov, ktoré má v meste pod Urpínom dlhoročnú tradíciu.

Vyznamenaní boli všetci tí, ktorí v oblasti športu dosiahli vynikajúce výsledky a svojimi úspechmi zviditeľnili mesto Banská Bystrica doma i v zahraničí hlavne v priebehu roku 2021.

Po skončení vyhlasovania výsledkov: Najlepší športovci mesta za rok 2021sa takto dali zvečniť najúspešnejší športovci, kolektívy a tréneri prítomným fotoreportérom aj pre publicistické potreby historických dokumentov či publicistiky z tohto vydareného podujatia.

Pri príležitosti ukončenia športovej kariéry sa primátor Ján Nosko poďakoval Matejovi Tóthovi, bývalému slovenskému reprezentantovi v atletike, olympijskému víťazovi a majstrovi sveta na 50 km v chôdzi. Do Siene slávy bol uvedený za celoživotné pôsobenie a za šírenie dobrého mena mesta v oblasti rozvoja športu Jozef Ivan, bývalý aktívny športovec a súčasný redaktor športu.

Tenis, alpské lyžovanie, moderný päťboj, mŕtvy ťah a silový trojboj, hod kuželkou, atletika, športová streľba, motosurf či kixbox – olympijské aj neolympijské športy, v ktorých sa počas minulého roka prezentovalo dokopy osem juniorských, ale aj seniorských jednotlivcov.

Medzi ocenenými bola aj Zuzana Rehák Štefečeková, olympijská víťazka z Tokia, za olympijské víťazstvo  v disciplíne v streleckej disciplíne trap.

Vyznamenané boli aj športové kolektívy. Postupne preberali z rúk primátora mesta ocenenia ženský basketbalový klub BK ŠPK 08 Banská Bystrica, plavecký oddiel ŠK DUKLA Banská Bystrica, ale aj ŠK BCF Dukla Banská Bystrica.

„V našom meste máme mnoho zanietených ľudí, ktorí sa rozhodli zasvätiť svoj život športu.

Teší ma, že v tradícii oceňovania tých najlepších pokračujeme aj v tomto roku, napriek tomu, že pandemická situácia obmedzila aktivity športovcov.

Preto chcem všetkým úprimne poďakovať za ich trpezlivosť a odhodlanie nevzdať sa. Prajem vám v ďalších plánoch všetko len to najlepšie. Som rád, že sa naša športová rodina rozrastá o ďalších a ďalších športovcov, a aj vďaka nim môže Banská  Bystrica hrdo niesť titul: Mesto olympijských víťazov,“ povedal na vyhlásení výsledkov okrem iného primátor Ján Nosko.

V kategórii tréner, funkcionár, pracovník športu bola ocenená Viera Babjaková, dlhoročná štatutárka ženského basketbalu a Jozef Hýsek, olympionik a niekoľkonásobný veteránsky majster sveta v skoku na lyžiach.

Vyhlásení boli aj víťazi internetového hlasovania.

V kategórii jednotlivcov získala prvenstvo Júlia Matejková, hráčka ľadového hokeja, a za kolektív dostal najväčší počet hlasov klub Jupie FŠMH Banská Bystrica U12.

Športovou osobnosťou mesta Banská Bystrica za rok 2021 sa stal paralympionik Marián Kuřeja, ktorý z hier v Tokiu priniesol bronz v hode kuželkou.

Mgr. Dominika Adamovičová
hovorkyňa primátora mesta Banská Bystrica