A MUŽSTVO AKTUALITY

Veľa kvalitnej futbalovej vône z kuchyne MFK Dukla neprišlo

Foto: Emy Boháčová | Text pod foto: Takto si zakričal v objatí so strelcom vyrovnávajúceho gólu a takú radosť prejavil kapitán mužstva MFK Dukla Róbert Polievka už počas zápasu FC Košice – MFK Dukla. Repete prišlo aj v stretnutí MFK Dukla – Šamorín. Škoda, že sa chlapcom spod Urpína nepodarilo vsietiť aj druhý, víťazný gól. Radosti tak medzi hráčmi ako i priaznivcami MFK Dukla by bolo iste viac.

Pre mužstvo MFK Dukla to nebol z viacerých dôvodov ľahký zápas. Domáci k nemu nastúpili v tej istej základnej zostave ako v Košiciach, ale pred na II. ligu malým počtom divákov, nedokázali svojho súpera herne prevalcovať. V mužstve MFK Dukla chýba hráčska osobnosť, ktorá by dokázala dať hre tvorivo futbalovejšiu tvár, lebo len platonické chcenie na víťazstvá v domácom zápase nebude musieť stačiť ani v ďalších stretnutiach. Rôzne podružné výhovorky kvalitu hry mužstva nezvýšia. Ukázali sa počas dvoch ročníkov ako škodlivé aj v boji MFK Dukla o postup do I. ligy.

Už prvý polčas tohto zápasu naznačil, že na viacerých miestach v základnej zostave nenastupujú v dresoch MFK Dukla futbalovo herne pre kvalitný druholigový  futbal vyspelí hráči, čo súper rýchlo spozoroval. Nemusel ani príliš vyvíjať veľa futbalovej námahy, lebo zo strany mužstva MFK išlo znova skôr o hernú demontáž, než vyspelé futbalové manévre.

Vypočítavať minutážou momentkami chcenie dať gól, znamená vždy zastierať aj natrénované či nenatrénovaná, ale v hre MFK Dukla chýbajúce herné pozitívne prekvapenia, ktoré by dokázali zaskočiť súpera hlavne vtedy, ak sa dostane pod trvalejší sústavný tlak. Ale s kým a čím ak mužstvu MFK Dukla aj v tomto zápase oboje chýbalo?!

V prvom polčase nebolo zo strán oboch mužstiev príliš veľa pekných futbalových momentov, aj tie ktoré spočiatku burcovali športové publikum MFK Dukla do hlasitého férového povzbudzovania, nevedelo mužstvo domácich na  hracej ploche vo Zvolene zúročiť vo vedúci gól.

Z brankárov siahol ako prvý na loptu domáci Július Nôta už v 6. minúte po malej domov hlavičkou od Migaľu. Pred týmto momentom, presnejšie o 3 minúty skôr, uhasil na opačnej strane hrozbu prieniku hosťujúceho ľavého krídelného útočníka Brighta Owusu do blízkosti brány Nôtu obranca Martin Slaninka, odkiaľ prebehol až na opačnú stranu zo svojho obranného postu.

V 12. minúte individuálny vtipný prienik Róberta Polievku pravou stranou obrany  súpera zakončil domáci kapitán nie príliš vydarenou krížnou strelou takmer cez celú šestnástku pomedzi množstvo hráčov v nej, vedľa brány hosťujúceho Michala Trnovského. O rok mladšieho od banskobystrického Nôtu, ale rovnako známeho aj z ligového dresu dorasteneckého MFK Dukla, cez ktorý sa dostal po odchode brankára Šípoša ešte pred rokom do prvoligovej futbalovej Nitry. Sčasti trocha poodhalenia skutočnosti ako sa na mnohých miestach varí kvalita slovenského futbalu v práci s mladými hráčmi v domácich podmienkach.

Aj tento zápas naznačil, že futbalová kuchyňa druholigového MFK Dukla nevonia so svojimi šéfkuchármi už dlhšie lákavou futbalovou hernou kvalitou tak pre futbalového priaznivca ako i zvyšovanie kvality hry mužstva dospelých v dresoch MFK Dukla. Už je na čase aj toto pri komentovaní jej zápasov za ostatné obdobie zdôrazniť a prirodzene aj verejne volať po náprave. Pravda, ak chceme vidieť znova kvalitný futbal v podaní aj seniorov v dresoch mužstva MFK Dukla?…

Na druhej strane, tak ako v mužstve domácich napríklad Lukáš Migaľa, aj z hostí, odchovanec banskobystrickej futbalovej Dukly Juraj Pančík, s kapitánskou páskou Šamorína na rukáve, patrili v tomto zápase vďaka svojej hre k svetlým hráčskym jedincom na futbalovej tráve pod Pustým hradom vo Zvolene. Okrem toho v ich hernom nasadení bolo pri každej akcii cítiť  aj ich srdiečko…

Veľa kvalitných kolektívnych prezentácií za prvý polčas divák nevidel i keď sa o ne strelami z diaľky pokúšali zo 3 krát aj hráči Šamorína. V 40. minúte to bol Juraj Štefanka strelou z dobrých 3O metrov, ktorá smerovala do náručia Nôtu a o 2 minúty neskôr už spomínaný na ľavom krídle hrajúci  futbalista s číslom 13 na drese, Bright Owusu.

Po zmene strán  v dvoch, troch prípadoch ponúkol vďaka svojmu prieniku do blízkosti brány výborné strelecké príležitosti kapitán mužstva domácich Róbert Polievka. Spoluhráčmi však zostali strelecky nevyužité. Hlavne tá v 53. minúte si doslova po dotyku lopty s nohou  Dávida Richtárecha pýtala z hranice šestnástky gól, ale ani Richtárech sa neodhodlal k tvrdému zakončeniu.

Futbalové rožky vystrkoval pred bránou súpera stále tvorivejšou a technickejšou hrou aj súper. Pekný strelecký prezent ponúkol napríklad aj  jeho hráč  Ondrej Vrábel, ale po jeho tvrdej strele sa zaskvel šikovnou robinzonádou tesne nad zemou domáci brankár Nôta, ktorý vyrazil loptu na rohový kop. Rohové kopy pribúdali na oboch stranách najme v druhej časti II. polčasu. Po jednom z nich, ktorý zahrával Ondrej Vrábel, urobila obrana MFK Dukla ďalšiu z viacerých chýb a v 69. minúte na to doplatila gólom vo vlastnej sieti. Gól vsietil hlavou Matúš Malý, ktorý v skrumáži blízko brankára Nôtu vyskočil najvyššie.

Na hracej ploche už bol v tej chvíli aj Depetris, pre ktorého vybojoval v 73. minúte loptu vo výskoku s brankárom hostí Trnovským – Šulc, aby možno jediným presným priťuknutím lopty spoluhráčovi ­ v zápase prispel tiež k nerozhodnému výsledku, lebo loptu z hlavy na hlavu využil gólovo práve  David Alberto Depetris.

Po góle sa viacerými dlhými presnými pasmi prezentoval z obrany  aj striedajúci Patrik Prikryl , najmä Polievka sa ich snažil pretaviť v presnú prihrávku na gól, zo 2 razy aj vtedy, keď možno mohol sám zakončovať, ale útočníci domácich nedokázali gólovo dotiahnuť ani jednu sľubne sa rozvíjajúcu akciu. Stretnutia skončilo po priemernom futbale deľbou bodov, čím MFK Dukla nezúročil efektívnejšie  trojbodový zisk z hracej plochy Košíc spred týždňa

MFK Dukla Banská Bystrica – FC ŠTK 1914 Šamorín 1:1 (0:0)

Góly: 73. David Alberto Depetris – 69. Matúš Malý

Rozhodovali: Matej Choreň – Simeon Vass, Roman Poracký

ŽK: BBranislav Ľupták, Marián Pišoja – Juraj Pančík, Péter Nagy, Tomáš Stašík.

Diváci: na tribúnach sme ich napočítali  321

Zostava a striedania v mužstve MFK Dukla:

Nôta – Migaľa, Pišoja, Kupčík, Slaninka (od 76. min. Vajda) – B. Ľupták – Jurčišin ( od 59.min. Depetris), Willwéber (59. Prikryl), Richtárech, Polievka – Šulc