AKTUALITY MÉDIÁ

V II. lige futbalistov zatiaľ doma najviac štedrí Podbrezová a rezerva Slovana Bratislava

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Čo v sebe môže skrývať napríklad taká fotografia Sašu Saviča, kapitána MFK Dukla? Môže skrývať aj návraty? Skúsme uvažovať nad konštatovaním:  Čo sa dotýka najzákladnejších vecí fungovania v jednotlivých druholigových kluboch, veľa toho nevieme. Ani zo života jednotlivcov, jednotlivých družstiev a funkcionárov či tých najvernejších priaznivcov MFK Dukla, ale ani o iných mužstvách II. ligy, s ktorými súperíme o majstrovské body, Preto napríklad analýza po siedmych kolách II. ligy v ročníku 2019 až 2020 môže zaujať? Alebo nie? V internetovom magazíne Športlandia .sk  je uverejnená možno aj za účelom snahy vyvažovať pohľady na túto náročnú súťaž. Keďže sa tam píše aj o MFK Dukla a spomína aj súkromná Dukla, nech sa páči, tu je celý príspevok.

Celkom 7 majstrovských stretnutí majú za sebou po prvej septembrovej nedeli vo futbalovom ročníku 2019/2020 všetky druholigové kolektívy seniorov. Bodovo v nich bola najúspešnejšia Dubnica, ktorá zvíťazila vo všetkých majstrovských stretnutiach a keďže až 3 zápasy hrala na súperovej pôde a všetky vyhrala , priviezla zo súperových ihrísk celkom 9 bodov. Tie znamenajú, že Dubnica je suverénom súťaže, zatiaľ ako jediné mužstvo bez prehry.

V najbližšom kole ju čaká tretí v tabuľke Poprad, ktorý bude chcieť byť v domácom prostredí bodovo tiež znova úspešným. Podľa slov našich spravodajcov i hlasu odborníkov, ktorí videli hrať oba kolektívy, medzi futbalovou rodinou idú zvesti, že práve futbalisti Popradu sú najhorúcejším favoritom súťaže. Majú veľmi skúsený kolektív, dobre hráčsky vyskladaný, zaujímavo odborne i ľudsky podkutú trénerskú osobnosť v bývalom futbalistovi vtedy ešte prvoligového Tatrana Prešov Marekovi Petrušovi,  čo dokumentovali aj v sobotňajšom siedmom kole v Banskej Bystrici.

Výsledkovo a bodovo síce neuspeli, ale takticky hrali veľmi dobre a ak by boli v strede obrany neurobili v 78. minúte školácku chybu, ktorú dokonale využil skúsený Vaščák, kto vie ako by bol vyzeral záver zápasu. Skúsme sa ešte vrátiť k tomuto stretnutiu očami kormidelníkov oboch mužstiev tak, ako ich cituje internetový portál FK Poprad:

Stanislav Varga (tréner MFK Dukla Banská Bystrica): „Zvíťazili sme proti silnému súperovi, čo nás veľmi teší. Poprad nie náhodou hral minulú sezónu o postup do najvyššej súťaže a nešťastne neuspel v baráži. Na zápas sme sa dobre pripravili. Splnilo to účel, vyhrali sme. V prvom polčase sme mali niekoľko náznakov šancí, kde sme mohli už skôr dať gól. Mali sme dobrý týždeň i celý mesiac.“

Marek Petruš (tréner FK Poprad): „V prvom polčase bol zápas vyrovnaný, nechceli sme spraviť chybu, dobre sme bránili. Na druhej strane smerom dopredu sme si nevypracovali žiadnu gólovú príležitosť. Rozhodla situácia tesne pred odchodom do kabíny, kde sme inkasovali po priamom kope. V druhom polčase sme mali takú istú možnosť Kukoľom, žiaľ, netrafil to. Druhý polčas bol z našej strany trochu lepší, aj keď tých nepresností bolo veľa. V čase, keď sa lámal zápas a prevzali sme iniciatívu, sme Gallovičom nevyrovnali a na druhej strane po hrúbke Pajera sme inkasovali druhý gól.“

Obaja tréneri vystihli dejový rámec stretnutia veľmi presne. Povedali o ňom pravdu očami odborníka.

Pri pokuse o analýzu doterajšieho priebehu II. futbalovej ligy je tiež pravda: Dubnica hrala doposiaľ na súperovej pôde len s „B“ mužstvami slovenských prvoligových tímov. Až teraz bude chcieť dokázať, že pre ňu nebude problémom uspieť ani na súperovej pôde v súbojoch s futbalovo zrelými súpermi.

Šamorín a ani Podbrezová, ktorá má síce ligové skúsenosti medzi takých zatiaľ herne nepatrili. Podbrezová podľa nás napríklad aj preto, lebo hrá oproti prvoligovej sezóne s veľmi pozmeneným kádrom a iní ľudia sedia i na trénerskej lavičke. Najnovšie dvojica Jozef Mores a Martin Poljovka, známa vo futbale Podbrezovej oveľa viac z mládežníckeho futbalu, než z futbalu dospelých. Svoje bohaté hráčske skúsenosti medzi prvoligovými futbalistami však obaja majú veľmi bohaté. Aj na medzinárodnej scéne.

Súčasný druholigový futbal je v Slovenskej republike zaujímavý, divákmi sledovaný z mnohých zorných uhlov a má okrem mnohých zrelých futbalistov aj svoju funkcionársku  a trénerskú kvalitu.

Ak sme už spomínali Dubnicu, stratéga Petra Gergelyho, ktorý je coachom mužstva dospelých už vo svojej 13 – tej sezóne, pritom pri mužstve Dubnice bol na trénerskej lavičke počas deviatich futbalových sezón a bohaté trénerské skúsenosti získaval aj vtedy, keď pôsobil ako asistent pri takých skvelých trénerských osobnostiach k akým nesporne v slovenských futbalových podmienkach patria Jozef Jankech, Anton Dragúň či Stanislav Griga.

Keď sme sa s ním rozprávali o slovenskom futbale na sklonku minuloročnej sezóny, okrem iného nám povedal: „ Dubnica pôjde vo futbale vlastnou cestou. Zo zostavy vypadnú zahraniční hráči a začíname vsádzať na vlastných odchovancoch.“

Realita? Dnes nastupuje v ich druholigovom kolektíve v základnej zostave celkom 9 vlastných odchovancov, viac ich má iba MFK Dukla Banská Bystrica. Zaujímavý v rozhovore s ním bol i jeho ďalší ním vyslovený názor: „ Futbal bol, je a bude vždy o výhrach i prehrách. Ale ak už máme prehrať, nech bude prehra poučením pre mladého futbalistu v čom sa musí ešte viac zdokonaľovať, v čom musí na sebe pracovať, aby sa dostal do kvalitnejších, než druholigových celkov. My počítame, že dáme v sezóne 2019/2020 v základnej zostave príležitosť v základnej zostave viacerým z nášho dorastu. Ale druholigový dres z dorastenekého kádra by sa na Slovensku nemal rozdávať len preto, aby ho mladí chlapci dostali. Oni by si ho mali zaslúžiť svojou hrou, zokonaľovaným talentom aj v rámci individuálnych tréningov“

Fans klub MFK Dukla je známy svojim fair -play povzbudzovaním aj na súperovej pôde. Toto je pohľad na časť diváckeho zoskupenia v zápase MFK Dukla – FK Poprad. Štadiónom znelo často: „ Bystrica do toho! Duklička do tohto!“ A hráči MFK Dukla znova na hlasy športových priaznivcov, ktorí ich povzbudzovali – počuli. Zvíťazili nad silným súperom 2:0.

Aj toto slovo v Dubnici držia. Šláger kola Poprad – Dubnica je veľmi lákavý. Rovnako magnetom najbližšieho druholigového kola bude stretnutie v Skalici, kde privítajú MFK Dukla Banská Bystrica. Privítajú mužstvo futbalového klubu, ktorý má zo všetkých asi najväčšie starosti. Dorastenci MFK Dukla síce v rekordnom čase postúpili do I. dorasteneckej ligy, ale škriabať sa z futbalového bahna, ktoré v súkromnom klube s logom Dukla dostávalo až taký kal, že sa z dorastu mohol stať…

No, buďme aspoň my seriózni a nenadávajme bezbreho, hľadajme radšej riešenia. V MFK Dukla pokladajú za najpodstatnejšie dobudovať nie len klubové funkcionárske štruktúry, lebo tie trénerské dobudované majú a podľa slov ich generálneho manažéra Milana Smäda sú s ich prácou na všetkých úrovniach spokojní.

Tie ostatné sa budú iste odvíjať od toho, kedy a ako, ale aj s kým vytvoria a či vôbec vytvoria akciovú spoločnosť. My, nie z pozície klubových, ale nestranných médií pokladáme v tejto chvíli za najpotrebnejšie sústrediť sa na sústavné a každodenné zvyšovanie takej kvality práce s dorastencami v kategóriách U19, U17 a U16, aby tieto celky mohli už po skončení sezóny ponúknuť trénerom „A“ mužstva aspoň toľko kvalitných mladých, talentovaných futbalistov do základnej zostavy, koľko ich majú v spomínanej Dubnici. Ale dorastencov takých, ktorí budú už v dorasteneckých súťažiach hrou rozdieloví!

Pritom nezávidíme ani generálnemu manažérovi Milanovi Smädovi, ani ostatným aktívnym funkcionárom klubu, či trénerom súčasné riešenie problémov, ktoré sa klub snaží pokojnou cestou riešiť. Bývalý klub súkromný klub Dukla zanechal banskobystrickej futbalovej verejnosti to najhoršie čo mohol. Zanechal cestu a na nej náhrobné kamene k absolútnej futbalovej smrti.

Súčasná infraštruktúra MFK Dukla, máme na mysli samotné hracie plochy, šatne, sociálne zariadenia i čo len provizórne kancelárie si zaslúži  sústavnejšiu publicistiku, ktorá by mala obsahovať množstvo triezvych názorov, ako z tej kopy futbalového marazmu čo najskôr von. Prvé vážne a veľmi pozitívne kroky urobilo vedenie futbalovej Kremničky s vedením mesta Banská Bystrica, kde zohral a zohráva okrem iných úžasne pozitívnu úlohu pán primátor Ján Nosko. Tvrdíme to aj na základe viacerých našich analytických rozhovorov s touto významnou osobnosťou, ktoré sme zatiaľ z iných, než časových dôvodov nepublikovali.

Netajíme, radi by sme chceli počuť a poznať názory tých, čo sa hotujú, vraj, dostať do pripravovanej akciovej spoločnosti. Keďže ide o mestský klub, dominantné v nej by malo byť mesto, ale podľa našej mienky dominatné by malo byť aj zastúpenie reprezentované pánom Milanom Smädom, ktorý sa prakticky zriekli svojho dobre rozbehnutého klubu v Kremničke, aby zachránili futbal v Banskej Bystrici.

Tejto dôležitej úlohe sa iste budeme venovať aj mediálne. Už aj preto, lebo MFK Dukla má v súčasnej II. lige peknú a kvalitnú divácku kulisu, z ktorej čerpáme zdravé názory aj pre našu futbalovú publicistiku. Netajíme, dlhodobo sa snažíme budovať svoj vzťah s našim čitateľom a pri tvorbe presadzujeme a budeme presadzovať triezve názory tých a takých, ktorí sa nezaradili tendenčnými futbalovými hodnoteniami a svojimi vlastnými postupmi k nedoukom, neprevrátili vo vzťahu k Dukle ani za najhorších čias svoje kabáty,, nepriradili sa k takým čo v ústraní už dávnejšie tvorili úderné posily pre mocných ostreľovačov a odstreľovačov loga futbalovej, ba aj armádnej Dukly!

Na začiatkoch chodilo na zápasy MFK Dukla v priemere 300 divákov v domácom prostredí, dnes ich chodieva spravidla v priemere vyše 1000 divákov, ale divácky láka MFK Dukla svojou hrou diváka aj na štadióny súperov. Napríklad na II. kolo Slovenského pohára do Brezna s tamojším účastníkom V. ligy bolo zvedavých takmer 2 200 divákov! Uvidíme koľko ich bude v sobotu pod reflektormi v Skalici, ktorá má s kvalitným trénerom Jozefom Kostelníkom na domácej pôde už 3 víťazstvá, hoci to posledné s Košicami bolo doslova vydreté.

V Skalici právom očakávajú aj víťazstvo štvrté, tentoraz sú favoritom proti druhému mužstvu v doterajšej tabuľke, ktoré podľahlo na domácej pôde už vo svojom prvom zápase majstrovskej jesene rezerve prvoligovej Žiliny.

Každý zápas je síce iný, ale v Skalici sa hotujú s mužstvom spod Urpína na ďalšie bodové hody. Ako na to zareagujú zverenci Stanislava Vargu, ktorý nám v predsezónnom rozhovore okrem iného povedal: „ Mňa zaujíma hra môjho mužstva v každom zápase. Spolu so svojim asistentom Štefanom Rusnákom a hráčmi sme v stálom tréningovom kontakte na každý zápas s rovnakou tréningovou náročnosťou. Načo meniť zaužívaný rytmus?…“

Nuž, znova, po zápase budeme múdrejší. My môžeme byť múdrejší a chceme nimi byť, aj po každom zápase. Všetkých futbalových mužstiev nie len v tejto súťaži. Tréneri však musia byť múdri už pred každým futbalovým stretnutím, ba už pred celou futbalovou sezónou! Tá je bodovo zatiaľ veľmi štedrá voči súperom na domácej tráve od futbalistov Podbrezovej a rezervy Slovana „B“. Oba kolektívy už stratili v domácom prostredí po 6 bodov a zo súperových ihrísk toho veľa nenavozili. Zámerne tvrdíme veľa nenavozili, lebo nevieme aké skúsenosti si do ďalších zápasov z prehier priviezli do vlastných kabín.

V Púchove začal práve po prehre s MFK Dukla tvrdiť, že idú do Trebišova po 3 body. Stalo sa. Keď tam odchádzali mali na svojom konte už 7 mínusových bodov v tabuľke pravdy. Dnes ich majú štyri. Rovnako ako napríklad Badejov, o jeden menej ako Košice, kde podľa slov trénera Skalice Jozefa Kostelníka, ktorého mužstvo práve v predchádzajúcom kole porazilo Košice doma najtesnejším rozdielom 1:0 bolo vo výkone Košíc  poznať, že mužstvo vyletí čo nevidieť v tabuľke hore.

Mimochodom, Jozef Kostelník, tiež odchovanec futbalu v Prešove, to povedal na základe dobrého výkonu hráčov Košíc v Skalici. My sme toho názoru, že v tejto analýze uvádzame dosť argumentov o tom, prečo je o druholigové dianie v súčasnej futbalovej sezóne veľký záujem aj zo strany divákov.  Viac analyticky o druholigovom futbale inokedy. Možno aj na tému, prečo Prešov odchoval pre trénerské posty toľko skvelých, ale zavše i nepodarených trénerov či funkcionárskych činovníkov. Veď trénerské úspechy Jozefa Bubenka,  Mikuláša Komanického, Petra Majera, ale i nežijúcich, napríklad Ladislava Pavloviča či Igora Nováka, v súčasnosti pri druholigových mužstvách Mareka Petruša, Stanislava Vargu, Mareka Fabuľu, Jozefa Olejníka, Jozefa Kostelníka a ďalších len z priestorových dôvodov nespomenutých, nemôžu byť náhodné. Náhody ani vo futbale neexistujú!