HISTÓRIA MÉDIÁ STALO SA

V Banskej Bystrici sa starajú aj o infraštruktúru svojho klubu

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Primátor mesta Ján Nosko bol 30. júna na pravé poludnie najviac v centre pozornosti pre zástupcov mnohých slovenských médií. Vedľa neho stojí konateľ žilinskej spoločnosti 3 Energy Martin Macura. Nie je žiadnym tajomstvom, že primátorovi Jánovi Noskovi ani šport, teda aj futbal detí a mládeže, na území mesta Banská Bystrica nie je vôbec ľahostajný. Práve naopak. Jeho zaujímavý a potrebný vstup do ostro sledovanej rekonštrukcie mnohých prítomných zaujal.

To, o čom sa u nás, v našich zemepisných šírkach často píše v teoretickej rovine, pod banskobystrickým Urpínom, v Mestskom futbalovom klube Dukla realizujú v praxi. Stále sú, síce, zatiaľ z pohľadu vlastníctva futbalových stánkov takmer „bezdomovcami“, ale chopili sa vážnej roboty.

Zámer vybudovať Mestský mládežnícky futbalový štadión dostáva reálnu od 30. júna toho roku konkrétnu podobu. 

„Myšlienka vznikla v roku 2017, keď sme boli Európskym mestom športu, pričom štúdia bola predstavená verejnosti o rok neskôr. Z prieskumov sme zistili, že v našom meste je potrebné dobudovať aj futbalovú infraštruktúru, ktorá bola a je dlhodobo poddimenzovaná. Naším cieľom je vytvoriť podmienky na výchovu, rozvoj a rast mladých futbalistov. Ten po zrealizovaní rekonštrukcie, teda do jedného roka bude schopný zabezpečovať futbalový rast pre 800 mladých futbalistov a mladé futbalistky. Čo sa týka financovania, naše mestské zastupiteľstvo vyčlenilo na prvú fázu výstavby 1,52 mil. eur, ďalšie peniaze sú vo výške 730 tisíc eur z vládnej dotácie. Toto nám dovoľuje realizovať umelú trávu a prestavanie tribúny tak, aby tá mala kapacitu 1 500 divákov. Okrem toho počítame aj s vybudovaním  176 parkovacích miest a samozrejme, ďalšími rekonštrukčnými prácami na základe pripravenej a schválenej projektovej dokumentácie“ – povedal 30. júna  na pravé poludnie  primátor mesta Ján Nosko pre účastníkov historického posledného kopu do lopty mladými futbalistami i primátorom samotným na históriou opradenom starom štadióne Radvane, ktorý „kričal“ po potrebe takej rekonštrukcie. Veď v staručkej Radvani hrávali futbal aj majstri Európy a ďalšie veľké a malé hviezdičky európskeho futbalu.

Generálny manažér MFK Dukla mal na spomínanom symbolickom začiatku rekonštrukcie Mestského mládežníckeho štadióna ako dlhoročný poslanec iste vnútornú osobnú radosť, ale pre médiá starostlivo vážil každé vyrieknuté slovo. Isto ho popri radosti z trojročných výsledkov MFK Dukla stále kvária prekážky, ktoré MFK Dukla vo svojej činnosti musí každodenne prekonávať.

Symbolického futbalového pohybu s modernými loptami na veľmi opotrebovanej, nekvalitnej umelej tráve sa zúčastnili aj viacerí tréneri MFK Dukla. Ešte pred príchodom primátora mesta napríklad Miloš Targoš, bývalý kapitán armádnej Dukly, neskôr tréner dospelých aj v zápasoch o body so slávnym Ajaxom Amsterdam v jednom z európskych pohárov, dnes tréner mládeže U13 pre priaznivcov futbalu nielen v Banskej Bystrici povedal : 

„Žijeme náročnú dobu a náš MFK, v ktorom pôsobí celkom 18 mužstiev či družstiev má s infraštruktúrou starosti vyše hlavy. Verím, že dnešný štart znova posunie život MFK Dukla do ďalšej futbalovo – spoločenskej kvality. V mojom družstve trinásťročných chlapcov, ktorí zvíťazili v posledný tohoročný júnový víkend v Rimavskej Sobote nad svojimi rovesníkmi 12:0 je veľa takých, ktorí sa tešia z pohybu pri futbale a zabávajú futbalovou krásou. Mnohí spomíname na Ajax, Benfiku Lisabon či ďalšie významné pohárové zápasy, ale my začíname znova budovať od detí to, čo nás do európskych klubových súbojov vyslalo.“

Po týchto slovách akoby v mysli chvíľu porovnával úspešnú minulosť armádnej futbalovej Dukly s prosperitou súčasného MFK Dukla len pre seba, aby vzápätí pokračoval:

„Ak dobudujeme Radvaň, ukončia výstavbu vyhrievanej hracej futbalovej plochy na Štiavničkách a armáda dobuduje Štiavničky, verím, budeme kvalitným regionálnym portfóliom banskobystrického teritória pre úspešnú klubovú konfrontáciu s európskym futbalom tak na úseku mládežníckeho futbalu ako i v klubových európskych súťažiach dospelých. Čaká nás však veľa, veľa roboty. Tá dnešná symbolická chvíľa by pre nás všetkých, mám na mysli hráčske i realizačné tímy všetkých družstiev, ale aj  funkcionárske futbalové zoskupenie, rodičov či obec futbalových priaznivcov, mohla byť vzpruhou dať futbalu ešte viac v MFK, ale aj v priľahlých regiónoch. Mám na mysli napríklad konkrétne Hont,  Novohrad, región Tekov, začína sa nám pomaly rozbiehať neformálna spolupráca s futbalovým Podpoľaním. Rozhodne aj v tomto smere je z našej strany potrebé zvýšiť obrátky ako je tomu doposiaľ. Komunikáciou, kvalitou tréningov, propagáciou najkrajšej hry na svete.“    

Nielen Podháj či Sládkovičová ulica v Banskej Bystrici 30. júna dýchali popisovanou atmosférou. Hovorilo sa o zvýšenej úzkej spolupráci naprieč celým Slovenskom nielen z pohľadu MFK. I keď práve futbalový život v armádnej Dukle spoznalo na vlastnej koži množstvo futbalistov.

Keď sme sa o deň na to – 1. júla na túto tému rozprávali v Dudinciach s bývalým úspešným futbalistom Tatrana Prešov, potom ešte úspešnejším trénerom ligových mužstiev Bardejova či Interu Bratislava Jozefom Bubenkom, ten okrem iného povedal:

„Banská Bystrica i ďalšie krajské mestá by mali nadviazať na staré dobré tradície futbalu nášho Slovenska.“

Takým názorom, podľa našej mienky, správne udrel klinec po hlavičke. Lenže, to chce dlhodobú, ba sústavnú a pravidelnú a oveľa širšiu komunikáciu na také témy.

Aj tak to vyzeralo tesne po symbolickom začiatku pre potreby fotoreportérov na futbalovom štadióne v banskobystrickej Radvani 30. júna toho roku. Vpredu v tréningovom oblečení MFK Dukla zverenci trénerov U25 Vratislava Greška a U13, ktorých vedie Miloš Targoš.

Aj realizátor rekonštrukcie banskobystrickej futbalovej Radvane , žilinská spoločnosť 3Energy sa dala svojim konateľom Martinom Macurom hlavne prostredníctvom viacerých zástupcov médií počuť, že spomenutú rekonštrukciu  odštartovali v praktickej rovine 30. júna toho roku. Spomenutý konateľ, Martin Macura, nám povedal, že priebežné informácie o stave, kvalite i rýchlosti rekonštrukcie budú pre médiá z ich spoločnosti k dispozícii po každom operatívnom dohovore.

A čo ešte ponúkol zo svojho futbalového srdca Jozef Bubenko?

„Keď som na liečebnom, alebo relaxačnom pobyte v Kúpeľoch Dudince vždy tu stretávam zaujímavé futbalové partie, zaujímavých ľudí. Nezaujímavých ľudí niet. Veď mnohí takí tu už roky chodievajú za kvalitnými procedúrami . Len čo mne je známe, okrem iných napríklad aj trénerský futbalový matador  Jozef Jankech, alebo bývalý futbalista ligových VSS Košice i československej mládežníckej a olympijskej reprezentácie Štefan Jutka a ďalší. Treba si všímať i zlepšujúcu kvalitnú starostlivosť o tunajší útulný malý štadiónik, ktorý môže byť raz pýchou a hrdosťou Dudiniec, Hontu i Slovenskej republiky. “

Ďalší z okrajovo načrtnutých optimistickejších dôvodov na radostnejšiu futbalovú budúcnosť našej futbalovej mlade.

Futbalová lopta historická. Všetko je na nej napísané, čo je v tomto nevšednom riporte priblížené v širších súvislostiach.

Súčasnú situáciu na spomínanom stretnutí v Banskej Bystrici výstižne zhodnotil aj generálny manažér MFK Dukla Milan Smädo slovami, z ktorých vyberáme to najpodstatnejšie:

„Chcem najskôr poďakovať všetkým, ktorí nám pomáhali urýchľovať už prípravu tohto náročného procesu rekonštrukcie. Stále nám zostávajú obrovské problémy so zabezpečovaním tréningových plôch najmä v zime. Novú umelú trávu privítame čím skôr veľmi radi. Počas zimnej prestávky sme platili nemalé peniaze za hracie plochy počínajúc Podbrezovou až hen, po Nitru. Spomenúť môžem Zvolen, Pohronie, ba aj Zlaté Moravce. Stálo nás to nemalé finančné prostriedky. Viem, že na tento zrekonštruovaný štadión čakajú mnohí a som presvedčený, že celý areál bude veľmi využívaný. Mám teraz na mysli nielen samotnú hraciu plochu, ale i plochu vedľajšiu. Chceme ju využívať na prípravu menších futbalistov, prípraviek, ktorým postačuje menší priestor. Do budúcna by sme chceli rekonštruovať aj druhú polovicu tohto areálu, ale nateraz sme vďační i tomu, čo sa má realizovať najbližších dvanásť mesiacov. Chceme spolupracovať v tomto smere však naďalej aj s blízkym a vzdialenejším futbalovým okolím.“

Čo vy na to. Potrebujú také riadky na také témy aj širšie komentáre, širšiu publicistiku, alebo nie? Napíšte, radi aj vaše názory budeme konfrontovať so súčasnosťou.