A MUŽSTVO AKTUALITY

Taktické manévre, v ktorých si Vaščák gólovo zaspomínal na Ligu majstrov

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Takto sa predral s loptou a obohral svojich strážcov Blažej Vaščák, aby sa potom rozbehol dlhým šprintom do súperovej šestnástky a dal druhý gól MFK Dukla v súboji so skúseným FK Poprad.

Futbalová sobota na banskobystrických Štiavničkách patrila zásluhou druholigového súboja MFK Dukla s FK Poprad k taktickým futbalovým manévrom. Hostia spod Tatier chceli využiť svoje zrýchlenie tak, že sa snažili s loptou uspávať svojho súpera a rýchlymi narážačkami v trojiciach prenikať do blízkosti brány mladého Júliusa Nôtu, ktorého priamou strelo prakticky neohrozili.

Aj takto zastavovali nedovolene pri prienikoch futbalisti Popradu R. Polievku.

Po dvoch dobre zahraných rohových kopoch ešte v prvom polčase Nôta vysoké lopty spred svojej brány vyboxoval za šestnástku a viac brankárskej roboty za prvých 45 minút nemal. Ani domáca MFK Dukla vážne za prvú štvrťhodinu neohrozila hosťujúceho brankára Jána Maleca. Na slušne zaplnenej staručkej tribúne, ktorá čaká podobne ako celý štadión SNP v Banskej Bystrici na rekonštrukciu, zápas o prvé priečky v tabuľke sledovali aj vzácne futbalové osobnosti československého futbalu, medzi ktorými nechýbal napríklad dvojnásobný majster Československa a majster Európy z Belehradu v roku 1976, odchovanec futbalu v armádnej Dukle Banská Bystrica Pavol Michálik či člen Klubu československých stovkárov, odchovanec futbalu v Stropkove, tiež futbalový reprezentant, Jozef Kožlej, ale aj ďalší.

Práve Pavol Michálik, ale aj generálny manažér MFK Dukla Milan Smädo, tiež v mladosti prvoligový futbalista Slávie Praha a domácej Dukly Banská Bystrica a člen Medzinárodnej federácie futbalových historikov a štatistikov Ing. Jaroslav Šiška odovzdaním dresu s darčekovým košom čerstvému futbalovému stovkárovi v drese druholigovej Dukly, záložníkovi Gabrielovi Snitkovi, akoby navodili atmosféru pamätať si na históriu futbalovej statočnosti a kvality. Gabriel Snitka prevzal z ich rúk pred majstrovským stretnutím dres s veľkou číslicou 100 a počtom vsietených gólov v I. lige, II. lige a III. lige. Z tribún zaznel mohutný potlesk, diváci zaspomínali a keď v 78. minúte zobral odvážnym súbojom dvom hráčom Popradu hrajúcim v strede obrany loptu vo vzdialenosti dobrých tridsať metrov pred bránou, potom si ju skvele posunul pred seba, vo svojich 35. rokoch ľahko prešprintoval oveľa mladších spoluhráčov a pokojom skúseného harcovníka po druhý raz prekonal brankára Popradu Maleca, na svoju bohatú futbalovú históriu zaspomínal aj druhý futbalový veterán z dresu MFK Dukla, 35 ročný Blažej Vaščák. Zaspomínal, keď dal jeden zo svojich 42 gólov v drese Artmedia Petržalka v Lige majstrov slávnemu Celtiku Glasgow.

Diváci znova mohutným potleskom ocenili skúsených futbalových harcovníkov, ktorých nebolo na hracej ploche málo. Stačí si zistiť roky narodenia okrem už spomenutých napríklad aj u Sašu Saviča, hrajúceho s kapitánskou páskou v drese MFK Dukla, alebo Štefana Zošáka, kapitána FK Poprad, jeho spoluhráča Vladimíra Kukoľa a podaktorých ďalších. Preto taktické manévre to boli zrelé, domácemu Polievkovi sa nedarilo tak bezproblémovo ako napríklad proti Podbrezovej či iným druholigovým klubom prenikať za chrbty ich obrán, ale gól dal aj tej skúsenej v dresoch Popradu.

Viktor Tóth sa predieral statočne vo viacerých prípadoch medzi hráčmi Popradu k bráne Maleca. Aj keď zopár raz svoje akcie zakončil, gól sa mu tentoraz vsietiť nepodarilo. Napriek tomu patril spolu s domácim Pribylom k najlepším hráčom na hracej ploche.

Tentoraz nádhernou strelou z hranice šestnástky. Odtiaľ zahrával trestný kop práve za ruku Kukoľa. A trafil skvele, tesne nad zemou, keď sa po pravej ruke brankára hostí jeho strela popri múre odrazila od pravej tyče v 42. minúte do siete Popradu. Dovtedy na bránu Popradu vyslal tvrdú strelu z dobrej pozície nad Matej Starší po trojuholníkovom prieniku Savič – Vaščák – Starší. Strelu nad vyslal v 16. minúte na súperovú bránu aj domáci Viktor Tóth, ktorý svojim skvelým pohybom a úžasným herným nasadením patril znova medzi najlepších. V 33. minúte nádhernú bombu Willwébra vyrazil nad hornú žrď svojej brány skvelým zákrokom brankár Popradu Malec. Ostatné minúty patrili šachovým futbalovým variáciám, z ktorých okrem spomenutých gólov v druhom polčase možno označiť za vzrušujúce, ale gólovo neúspešné tvrdú, rafinovanú strelu hosťujúceho Vladimíra Kukoľa tesne vedľa brány Nôtu a v 74. minúte tvrdo zakončený prienik V. Tótha, ktorý pri pokuse o strelu zastavili v šestnáske pozorní obrancovia Popradu. Keď o pár minút na to dal gól už spomenutý Vaščák, rozruch v hľadisku vyvolali zbytočné tvrdé un – fair zákroky hosťujúcich hráčov Lopeza Da Silvu Juniora na Polievku a Enza Maura Arevala Acostu na V. Tótha. Hosťujúci Kukoľ dostal žltú kartu za ruku.

Stručné zápasové štatistiky:

MFK Dukla Banská Bystrica – FK Poprad 2:0 (1:0)

Góly: 42. Polievka, 79. Vaščák. ŽK: 42. Kukoľ, 60. Lopez Da Silva Junior, 64. Enzo Mauro Arevalo Acosta. Zápasu prizeralo 1257 divákov.

Zostavy:

 MFK Dukla: Nôta – Savić (C), Prikryl, Gaško, Migaľa – Willwéber, Snitka – Polievka ( od 81. min. Hrudkay), Tóth ( od 89.min. Kupčík), Starší – Vaščák ( od 85. min. Dolný).

FK Poprad: Malec – Kukoľ, Pajer, Horváth, Zekucia, Lopez Junior, Yanchak, Zošák (C) ( od 87. min. Grešák), Jančo ( od 58.min. Gallovič), Slebodník (od 58.min. E.M.A. Acosta), D. Andrić.

Najbližším súperom MFK Dukla bude Skalica na svojom futbalovom štadióne. Zápas odohrajú 7. septembra o 19:00 h  za svetiel reflektorov.