AKTUALITY MLÁDEŽ

Prvoligoví dorastenci MFK Dukla pred štartom majstrovských súťaží

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Prvoligoví futbaloví dorastenci MFK Dukla zohrali počas letnej prípravy aj 4 stretnutia s dorastencami, ktorí majú za sebou dlhodobejšie herné skúsenosti z majstrovských zápasov o prvoligové body. Na zábere  je momentka z ich prvého medzinárodného prípravného zápasu s kolektívom prvoligového Zlína, ktorému podľahli 0:4, keď sa hráčsky po dvoch tréningoch dvojfázovou formou na futbalovej tráve iba zoznamovali. Potom porazili  svojich prvoligových rovesníkov z maďarského Diosgyorgu 2:1, aby v ďalších dvoch zápasoch s Karvinou a Podbrezovou hrali nerozhodne 1:1. V najbližších dňoch ich čaká generálka na majstrovské súboje s prvoligovým dorasteneckým kolektívom U19 MFK Ružomberok.

Predposledné skúšky majú za sebou prvoligoví dorastenci MFK Dukla na blížiacu sa majstrovskú futbalovú sezónu 2019/2020. Jej trénerské zoskupenia absolvovali letnú prípravu takmer v „behu“, lebo od júna do augusta hľadať typologicky vhodné hráčske talenty na boľavé posty svojich kolektívov je čas krátky. Aký bol z hľadiska samotnej prípravy ukážu až majstrovské zápasy a ich výsledky. Nechajme po dnes končiacom sa prvom augustovom víkende hovoriť samotných trénerov.

Dušan Tóth, tréner U19, ktorý sa zaslúžil pred dvoma rokmi na lavičke „A“ mužstva o postup MFK Dukla medzi slovenských druholigistov a v júni toho roku vo funkcii hlavného trénera pripravil svoje družstvo víťazne na nezmyselnú dorasteneckú baráž.

„ Náš kolektív pre náročné zápasy I. dorasteneckej ligy budujeme za pochodu. Včera sme odohrali predposledný prípravný zápas pred vstupom do majstrovskej súťaže s kvalitným dorasteneckým kolektívom Košíc, ktorému ušlo barážové účinkovanie o postup do najvyššej celoslovenskej dorasteneckej súťaže o vlások. Aj včera zverenci Rudolfa Urbana ukázali kvalitnú, konštruktívnu hru, v ktorej sme zvíťazili najtesnejším rozdielom 1:0, keď náš gól dal obranca Giertl po krížnej strele.

Bol to zápas, ktorý ukázal prednosti, ale i zápory, s ktorými ideme do súťaže. Máme v kolektíve hráčov, ktorí sa isto výkonmi v súťaži nestratia, tvoríme kolektív, aby sme neboli v I. dorasteneckej lige fackovacím  panákom. Už len pre dorastenecké tradície pod logom Dukly sa to nepatrí. Samozrejme, že tento mladý kolektív tvoríme za iných futbalovo – sociálnych a spoločenských podmienok, ale na druhej strane sa budeme snažiť obstáť čestne a statočne medzi dorasteneckými baštami Slovenskej republiky – Slovanom Bratislava, Nitrou, Trnavou, Žilinou, Dunajskou Stredou i ďalšími, kde dostal futbal mladých hráčsku, trénerskú, funkcionársku i divácku podporu.

Je dobré, že aj náš klub má štatút futbalovej akadémie, preto sa patrí robiť pre nášho futbalového priaznivca, ktorý sa k logu Dukla neodvrátil v mnohých častiach Slovenskej republiky, kvalitný futbal už na úrovni práce s mládežou. Aj tohoročný turnaj O pohár SNP nám ukázal, že Dukla a futbal Banskej Bystrici s ňou spojený má stále dobrý zvuk a rešpekt aj v susednej Českej republike, ba i podaktorých oblastiach vyspelej Európy. Možno, len my to tak do dôsledkov neanalyzujeme v súvislostiach našich životov. Tak Karviná ako i Zlín, rovnako kluby z našej prípravy, mám na mysli Podbrezovú, Košice, FK Pohronie, Zlaté Moravce či Ružomberok, ale i ďalšie nám to potvrdzujú pri našich stretnutiach.

Foto: Roman Reptiš | Text pod foto: V súbojoch o prvoligové body by sa v jesennej časti I. dorasteneckej ligy kategórie U17 mali v zostave objavovať v červených dresoch MFK Dukla aj Jozef Kandala ( v súboji o loptu) a Ján Medveď.

Generálku na samotnú ligu, ktorú odštartujeme v polovici augusta so Slovanom Bratislava na jeho pôde, budeme mať v blížiacom sa týždni proti prvoligovému Ružomberku. Tam by som už spolu s asistentom Matúšom Holécym aj verejne priblížil zúžený káder, v ktorom sme skúšali takmer 30 adeptov na prvoligový dorastenecký dres v našej vekovej kategórii. Viem dobre, ako ťažko je vychovávať mladých chlapcov pre ligové dresy seniorských mužstiev o čo sa všemožne budem snažiť. Mať v kolektíve hráčov, ktorí si vážia klubový dres MFK Dukla je úžasná devíza, ale minulosť ukázala ako dôležitá je pre takú výchovu systémová práca na mnohých stupňoch našich klubových činností.“

Tréner U17 Ľubomír Faktor, ktorý stále hľadá tiež optimálnu súpisku pre nastávajúce prvoligové súboje v tejto vekovej kategórii po predposlednom prípravnom stretnutí v Zlatých Moravciach s tamojším kolektívom dorastencov U19, teda o 2 roky starších, ktorému MFK Dukla podľahla 0:6 po polčase 0:5 pre elektronické i tlačené média okrem iného povedal:

„ Ešte náš čaká jedno prípravné stretnutie s prvoligovými dorastencami Ružomberka. V prvom polčase sme s kolegom Jánom Oravcom stále skúšali na mnohých postoch chlapcov v rôznych herných pozíciách, základ  družstva, ktorý bude tvoriť hernú kostru, dostal príležitosť po zmene strán. V tom prvom polčase sme z neho poslali do hry len troch- štyroch hráčov. Bolo to vidieť, aj na poste brankára dostal príležitosť talentovaný chlapec z nižšej vekovej kategórie. Po zmene strán sme však hrali veľmi dobre a naše herné vystúpenie v tejto časti zápasu už znieslo naše prvoligové herné predstavy.

Samozrejme, že aj tento zápas nám a najmä chlapcom samotným ukázal kde musíme koncentrovať naše úsilie, aby sa chlapci stále individuálne zlepšovali. Od tých, ktorí budú MFK Dukla reprezentovať očakávame kvalitný herný prístup, ale aj ich každodenný prístup k futbalu, klubu, spôsobom našej prezentácie. Sedemnásťročný chlapec, ktorý to s futbalom myslí vážne, to musí prejavovať a pretavovať svojim každodenným konaním. Vieme i to a všímame si, že budeme oveľa viac aj pod drobnohľadom komunikácie prostredníctvom médií, teda v previazaní na odbornú a laickú časť futbalového diania.“

Čo k tomu dodať? Hlavní tréneri samotní, ktorí ako aktívni hráči prešli náročným futbalovým vývinom cez zisky titulov majstrov republiky prostredníctvom viacerých vekových kategórií, boli reprezentantmi svojej krajiny v rôznych vekových kategóriách, hrali kvalitné zápasy prestížnej Ligy majstrov načrtli svoje predstavy o spôsoboch práce, za ktorú nesú zodpovednosť. Dostali dôveru vedenia klubu, verejne stručne analyzovali íverovite os, po ktorej chcú futbalovo – trénersko – pedagogicky viesť svoje kolektívy. Verme, úspešne. Pre samotných mladých futbalistov, svoj klub MFK Dukla na ktorý sú obaja právom hrdí, ale i štátnu reprezentáciu.