HISTÓRIA STALO SA

Priama reč Vratislava Greška má svoje hodnoty

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: „Pod každý úspech, aj ten futbalový, sa podpisujú energia, predstavy a chcenie tvrdo na sebe stále pracovať. S deťmi musíme pracovať zodpovedne na ihrisku i mimo neho“ – aj také citáty hodno zaknihovať v rozhovoroch s významnými futbalovými osobnosťami. Jednou z nich je isto Vratislav Greško, na snímke počas rozhovoru pre jednu slovenskú televíznu spoločnosť.

Narodil sa v obci Tajov neďaleko Banskej Bystrice. Futbalovej abecede sa učil práve v meste pod Urpínom. V drese armádnej mládežníckej Dukly sa stal po prvý raz majstrom svojej vlasti v kategórii staršieho dorastu. Aj o tom sa píše podrobne v knihe Futbaloví anjeli a démoni. Jeho prvým ligovým klubom bol FK Dukla Banská Bystrica. V roku 1997 prestúpil do Interu Bratislava.

Už predtým sa o jeho hráčske služby zaujímali viaceré popredné európske futbalové kluby. Dňa 10. júla 1999 prvýkrát nastúpil za bundesligový Leverkusen v pohárovom zápase proti 1. FC Kaiserslautern.

Stal sa členom reprezentácie do 21 rokov, ktorá dosiahla úspech v kvalifikácií a následne aj na majstrovstvách Európy, kde obsadili 4. miesto. Len on sám je schopný detaile analyzovať prečo bol v čase svojej vtedajšej optimálnej výkonnosti iba náhradníkom na Olympijské hry do austrálskeho Sydney v roku 2000.

Na začiatku sezóny 2000 –2001 podpísal štvorročný kontrakt so slávnym talianskym klubom Inter Miláno, za ktorý nastupoval s viacerými slávnymi hráčmi sveta. Keď hľadal manažér anglického klubu Blackburn Rovers F.C. Graeme Souness  ľavého obrancu do svojho klubu Greško prišiel do tohto klubu z Talianska najskôr na štvormesačné hosťovanie. Neskôr s klubom podpísal trojročnú zmluvu. V sezóne 2004 – 2005 pre komplikované zranenie krížových kolenných väzov nehral.

V septembri 2006 podpísal kontrakt s nemeckým klubom 1. FC Norimberg, stal sa tak spoluhráčom Róberta Vitteka a Mareka Mintála.

Hráčsky futbalový príbeh Vratislava Greška je popísaný oveľa bohatšie. Ten funkcionársky začal v Podbrezovej, kde prestúpil ešte ako hráč aby tam obliekal najskôr jej dres. Stalo sa tak v roku 2011. Neskôr tam pracoval na vážnom funkcionárskom poste. Od minulého roka sa Vratislav Greško  objavil na trénerskom poste v mládežníckom futbale MFK Dukla. Prečo? Aký má pohľad a aké vízie na tomto poste? Ako si vedie vo svojej trénerskej robote?

Aj o tom budú jeho slová ako súčasť rozhovoru v internetovom magazíne Klub priateľov Dukly. Dnes ako prológ prinášame dokumentárnu snímku zo včerajška, ktorá približuje jeho spoveď pre známu televíznu stanicu Slovenskej republiky. Čo povedal jej redaktorovi, toto sa poslucháč a televízny divák dozvedel z vysielania spomínanej stanice.

Čo povedal čitateľom Klubu priateľov Dukly, o tom už zajtra práve v rubrikách Aktuality a Mládež.

Včera nás zaujalo na futbalovom štadióne v Radvani, v Banskej Bystrici, ako sa dokázal živo zabávať pri posledných dotykoch s futbalovou loptou medzi svojimi zverencami na tamojšom štadióne, ktorý začal písať svoj, verme, ročný rekonštrukčný príbeh, alebo, nazvime to jednoduchšie – prestavbu.. My sme pri tom boli, viac napíšeme už zajtra aj o tejto dôležitej udalosti. Aj počas nej sme však sledovali chvíle Vratislava Greška prinajmenšom s takou pozornosťou medzi jeho zverencami ako deň predtým vo futbalovom komplexe banskobystrickej Kremničky. Kým v Radvani išklo skôr o chvíľu ladenú slávnostnejšie, s náplasťou symboliky a vážneho štartu, počas tréningu v Kremničke sme registrovali jeden z jeho mnohých – náročných, ale metodicky, didakticky veľmi zaujímavých tréningov.

Neveríte? Aj o tom bude sčasti reč v samotnom rozhovore s našou bývalou veľmi zaujímavou a futbalovo dôležitou stálicou slovenskej futbalovej reprezentácie, s ktorou aj s odstupom času prináša rozhovory na viaceré zaujímavé témy z jeho života aj známa La Gazetta dello Sport v Taliansku. Nezabudnite, už zajtra na publicistický rozhovor: Kľúčové okamihy menia futbalové životy už od detstva.