A MUŽSTVO AKTUALITY

Prehra by mala bolieť, hra MFK Dukla s FK Pohronie bolela

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Aj takto to často vyzeralo počas súboja futbalistov MFK Dukla – FK Pohronie o body v II.lige. Žlto- modrí zo Žiaru nad Hronom, Ždani zdvojovali či zviacnásobňovali svoju hernú prítomnosť i pri sebemenšom pokuse hráčov MFK Dukla prebrať a rozohrať loptu smerom k súperovej bráne. Účelná hra Pohronia, ale futbal neľúbivý – napísali históriu, o ktorej sa nebudú písať futbalové ódy na jeho krásu.

Na každý futbalový zápas sa dá pozerať s rôznych zorných uhlov. Náš mal nádych záberov z Futbalnetu, sledovali sme ho na brehu Jadranu. Jeden z veľkých priaznivcov MFK Dukla po zápase povedal: „ Považie nás futbalovo rozobralo.” Reagovali sme: Nerozobralo, prečítalo, že našim mnohým hráčom chýba kreativita, futbalová ľahkosť a zdvojovanie či rýchlejší pohyb hráčov súpera robí futbalistom MFK Dukla problémy. Aj v druhej lige sa futbalové zápasy nevyhrávajú zásluhou neplodnej prevahy v poli.

Tréner Dušan Tóth iste vie dobre, že väčšina hráčov mužstva MFK Dukla je pomalá, na rýchlejšiu protihru súpera ťažko nachádza protizbraň. V tomto zápase tomu tak bolo. . Potom môže vyzerať, že Dukla hrá so súperom z vyššej futbalovej triedy.

V kolektíve MFK Dukla znova bezkonkurenčne najlepší na hracej loche – brankár Adam Krejčí. Ten na všetko nemôže stačiť. Saša Savič je výborným futbalistom, ale tréneri typu Milana Nemca či jemu podobní vedia dobre, ako ho včas ubehať. Gabriel Snitka je tiež slušne technicky vybavený, ale vedľa takých hráčov sa musia nutne pohybovať šikovní údržbári hry, rýchliky v štarte na loptu, pracovití, nepoddajní, húževnatí v boji o každú loptu s priemernými futbalistami súpera. Pohronie vo svojom kolektíve zjavne vyššiu hernú kvalitu nemalo, ukazuje sa, že ani nemá. Obrana je pomalá, ak takým výkonom mužstvo boduje doma – vonku, potom vychádza, že naša II. liga je málo kvalitná súťaž. Vajda z MFK Dukla sa po zápase vyslovil, že ešte nehrá tak, ako si to sám želá. Obranné zoskupenie Dukly sa často prezentuje starými futbalovými chorobami, zdĺhavou rozohrávkou medzi sebou. Starší vyznieva v hernom zoskupení napravo opustený, práve bez pomoci potrebného živého a futbalového robota. Tóth v tomto stretnutí nestíhal rýchlosťou súperovho obrancu, robil veľa chýb. Laksík zostal na hrote znova odrezaný.

Keď obrana Dukly dosť často rozohrávala lopty medzi sebou, ba späť aj brankárovi Krejčímu, ďalší z bývalých futbalistov, ktorý ten zápas na Futbalnete sledoval povedal: “Mohlo by to vyznievať, že kopírujú dávne Dynamo Kyjev, len rýchliky z čias Blochina či Oniščenka im chýbajú.”

Kupčíkove nanič nákopy do neznáma mnohých odohnali od sledovania zápasu do záverečných minút. Dá sa to pochopiť. Boli na dovolenke a nie na futbale.
Napriek všetkému videli zo dve dobré strelecké príležitosti i jeho pomalosť v narábaní s loptou, možno by sme k tým lepším, aby sme boli úplní a korektní, mohli priradiť zo strany Dukly ešte jednu sľubne sa rozvíjajúcu streleckú situáciu.

Pohronie tiež neprezentovalo v zápase herné príležitosti s visačkou kvality na rozdávanie. Rozhodli však gólom strelou presne k tyči zo stredu hranice 16- ky, ktorá sa asi aj obtrela o ľavú žrď. Na malej obrazovke to vidieť nebolo. My sme videli v tomto súboji podpriemerný druholigový futbal. Ku všetkej úcte k tým, ktorí ho hrali.

Po zápase zvyknú médiá prinášať vyjadrenia expertov. My sme započuli od vedľajšieho stola, že “černošek” mal hrať ( mal na mysli Tawandu Tapiwu Muchayu – pozn. autora) od začiatku, lebo bol rýchlejší v útoku ako všetci ostatní. Hlavne Nosko bol v obrane Pohronia veľmi pomalý. Niet čo závidieť po takom prehranom súboji trénerovi Dušanovi Tóthovi. Nepomôžu ani bezhlavé kritiky, tieto riadky sú odrazom pohľadu na futbal z diaľky.

V jednej chvíli štatistik a tým aj analytik futbalu MFK Dukla Ing. Jaroslav Šiška povedal: „ MFK Dukla chýba v zálohe motorová myš.“ Nám sa zdalo, že hlavne v domácich súbojoch veľmi chýba útočné poňatie, aké hráči ukázali v dvoch prvých polčasoch o majstrovské druholigové body – proti Popradu a juniorom Žiliny. Vtedy hrala Dukla na troch útočníkov, bojovnosť bola podložená vtipnými a nápaditými myšlienkami.

Druholigoví futbalisti sa nemôžu chodiť počas zápasu v drese základnej zostavy na futbalovú plochu prechádzať. V žiadnom mužstve. Ani, len bojovať… Bez kvality technickej či kreatívnej už dnes nestavajú do základnej zostavy tréneri ani hráčov v tretích slovenských ligách. Tvrdá, ale objektívne približovaná realita. S dôvetkom, že tréner skutočne môže robiť iba s tým hráčskym materiálom, ktorý má k dispozícii. Domáci – Dušan Tóth postavil do súboja s FK Pohronie tento kolektív: Krejčí – Migaľa, Kupčík, Prikryl, J. Tóth – Vajda – Starší (75. Žilinec), Snitka, Willwéber, Savić (58. Ďanovský) – Laksík (70. Muchaya)

Zopár štatistík:

MFK Dukla Banská Bystrica – FK Pohronie Žiar n. Hr/Dolná Ždaňa 0:1 (0:0)

Gól dal v 65.minúte Paraj. Rozhodoval: Patrik Kmec z Košíc. ŽK: Pelegríni (Pohronie). Diváci: 1062.