A MUŽSTVO AKTUALITY

Po kvalitnom výkone tesná prehra u prvoligistu v Seredi

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Lukáš Migaľa ( s loptou v červenom drese MFK Dukla) hral zodpovedne už počas minulej druholigovej setóny na poste útočného obrancu. V zápase so Sereďou v tohoročnej letnej príprave na futbalovej tráve výkonom doslova žiaril. Bodaj by mu taká forma v zdraví vydržala aj na celú blížiacu sa majstrovskú súťaž v II. lige. Do jej začiatku čaká na MFK Dukla ešte generálka s ďalším prvoligistom, nováčikom FK Pohronie na jeho tráve.

Dňa 3. júla toho roku odohrala MFK Dukla od 17:30 ( preložené zo 16:00 kvôli horúčave ) ďalší, v poradí už 5. prípravný zápas pred začiatkom futbalovej sezóny 2019/2020  na futbalovom ihrisku v Seredi, kde domáci klub 1. ligu nehráva pre jeho nespôsobilosť.
A tak bol zápas, ako všetky prípravné domáceho mužstva, keďže ho inak doma nemôžu vidieť, lákadlom, o čom svedčila takmer zaplnená tribúna a na nej a iných miestach štadióna bolo okolo 350 divákov. Hralo sa na slnkom zaliatom ihrisku pri teplote 28 °C.

Sereď je dnes silným mužstvom a bola ním už aj vo vzájomných zápasoch s Duklou pred 2 sezónami v sezóne 2016/2017, keď Dukla s ňou prehrala 0:5 v Seredi a 0:1 doma. Už vtedy som ich hodnotil ako nášho najlepšieho súpera v lige. Je veľmi potešujúce, že po 2 sezónach, keď Dukla pôsobila v 3. a teraz v 2. lige a Sereď sa dostala najvyššie vo svojej histórii, až do 1. ligy, kde skončila dokonca v prvej šestke, tréneri a funkcionári Seredi zhodnotili mužstvo Dukly ako jasne najkvalitnejšie v Seredi, s ktorým v príprave hrali. A diváci často ocenili potleskom aj súboje, kľučky, akcie, či strely jednotlivcov Dukly, v drese ktorej vynikal výborným výkonom Migaľa, najlepší hráč na ihrisku.

Z doterajšej prípravy Serede je zrejmá jej sila, kde od nej fasovali najmä celky 2. ligy, medzi ktoré patrí aj Dukla ale tá jediná obstála so cťou. Zopakujem si výsledky z prípravy: Sereď – Dubnica nad Váhom 6:0, Piast Gliwice (Poľsko) – Sereď 2:2, Sereď – Liptovský Mikuláš 7:2, Livingston (Škótsko) – Sereď 1:1 a  3. júla toho roku ŠKF iClinic Sereď ( 1. liga ) – MFK Dukla 1:0 (1:0), gól: 30. IVÁN Alex, len jedna žltá karta: 61. Migaľa za záchranné stiahnutie unikajúceho súpera na hranici 16-m, rohy: 4:3, rozhodovali: Tibor Santa, Martin  Krivošík a Stanislav Krivošík, sledovalo okolo 350 divákov.

Zostavy:
ŠKF iClinic Sereď (4-2-3-1): Vorel Vojtech 23 – Lukáčik Kristián 2, Michalík Ľubomír 20 (K) (64. Unković Nikola 13), Hučko Tomáš 4, Slaninka Martin 16 (64. JURESKIN Roko 6) – Ventúra Denis 19 (73. Tureček Miroslav 14), ADEKUOROYE Olawale Bankole 18 (64. Bilas Rudolf 8) – SILVA NASCIMENTO Cléber 15 (64. HAJI Muhammed 12), Špehár Dino 10 (56. BAEZ Aldo Omar 3 od 62. (K)), IVÁN Alex 22 (64. BA Tidiane Djiby 21) – Almácsi Ladislav 11 (73. Horodník Michal 17);
Tréneri: VOJNESKI Slavče (Severné Macedónsko) – HALIMI Ilami, Praj Roland

MFK Dukla Banská Bystrica (4-1-4-1): Krejčí Adam 22 (46. Nôta Július ml. 23) – Migaľa Lukáš 21, Kupčík Ľuboš 12 (58. Straka Samuel 18), Prikryl Patrik 19, Savić Saša 34 (73. Gaško Erik 5) – Brodziansky Norbert 28 (K) – Starší Matej 8 (73. Hrudkay Martin 11), Willwéber Ľubomír 41 (62. Tóth Viktor), Snitka Gabriel 16 (73. Kolláti Peter 27), Polievka Róbert 17 (73. Môcik Radovan 20) – Vaščák Blažej 7 (63. Laksík Lukáš 9);
Tréneri: Varga Stanislav – Rusnák Štefan, Juračka Norbert

Celý zápas bol vyrovnaný, viac „medzišestnástkový“, behavý, napriek teplu. V 1. polčase mala trochu naviac Sereď, avšak väčšina akcií oboch súperov, okrem 1 gólu, bola neplodná a brankári nemali veľa práce.

V 21. minúte kopala Dukla 1. roh Willwébrom zľava ale Kupčík nedočiahol hlavou loptu. V 15. minúte Dukla kopala od rohovej zástavky trestný kop, ale nič z neho nevyťažila. O 2 minúty Vaščák výborne posunul loptu Polievkovi, ktorý dal jasle poslednému obrancovi, ale už ho nestihol obísť v behu a dosatať sa k lopte.

V 30. minúte padol jediný gól zápasu, keď Kristián Lukáčik dobre našiel na hranici stredu 16-m Alexa IVÁNa, ktorý si dobre loptu prebral a tvrdou strelou z 15 m k ľavej tyči bezmocného Krejčího skóroval. Myslím si však, že IVÁN bol v momente prihrávky v asi 0,5-1-metrovom ofsajde. V 32. minúte kopal Polievka trestný kop zľava, bližšie k autovej čiare ako k 16-m a napol bočnú sieť. V tomto čase , zdalo sa, že z „hodového“ prístupu rozhodcu, nebolo odpískaných niekoľko faulov na hráčov Dukly. Nechával hre dobrý spád, ale pri nečistých zákrokoch až príliš.

V 35. minúte pustil asistent rozhodcu pred tribúnou 5-metrový ofsajd domáceho hráča pri čiare, ktorý išiel do úniku ale nič z toho domáci, tak ako už počas celého zápasu, nevyťažili. V 37. minúte Vaščák pekne obišiel 3 hráčov súpera z pravej strany až do päťky ale Dukla nedokázala z jeho prihrávky pred bránu skórovať. V 41. minúte ušiel Polievka po ľavej strane, keď mu nestíhal obranca a jeho presnú strelu k pravej tyči po zemi z 13 m zvnútra 16-m dobre chytil brankár Vorel, ktorý je v Seredi na skúške. Posledná tretina polčasu patrila Dukle. Domáci vyhrali 1. polčas na rohy 3:1.

Druhý polčas začala Dukla výbornou individuálnou akciou Vaščáka hneď po výkope, keď po víťaznom súboji servíroval loptu Polievkovi pred prázdnu šestnástku ale vracajúci sa obrancu stihol loptu odkopnúť do bezpečia. V 52. minúte sa výborne na hranici 16-m uvoľnil Almácsi a po otočke tvrdou strelou pálil tesne vedľa ľavého vinkla už chytajúceho Nôtu v bráne Dukly. Po ďalších 2 rohoch, po 1 na oboch stranách došlo ku krásnemu momentu, keď v 59. minúte odvracajúcu loptu obrany Serede si posunul Lukáš Migaľa a z 35 m vypálil veľmi tvrdo tesne vedľa ľavej tyče už bezmocného Vorela. Hľadisko len zahučalo a zatlieskalo hráčovi Dukly za tento kúsok. Lukáš stále bojoval, jazdil hore-dole, sprava-doľava a naopak, odoberal lopty, nahrával, strieľal – podal kvalitný prvoligový výkon, ktorý podmuroval aj skúseným zatiahnutím záchrannej brzdy  v 61. minúte na hranici 16-m, keď by už hráč Serede išiel sám na Nôtu, po chybnej rozohrávke Straku. Následný trestný kop Serede išiel vysoko nad.

A tu už nastupovali hromadné striedania, keď napr. v 64. minúte Sereď vymenila naraz 5 hráčov ale na ihrisku ich ostalo nakoniec 12 a tak 1 hráč ešte musel ísť dole. V 71. minúte po centri Serede z pravej strany hlavičkoval útočník domácich hlavou z 11-m ale Nôta robinzonádou po svojej pravej ruke loptu na čiare zneškodnil.

Tieto zmeny ako aj zmeny v dresoch Dukly ale neznížili kvalitu hry, napriek tomu, že Dukla odvážne, namiesto držania dobrého výsledku na ihrisku prvoligistu, čo je hodné kvitovania trénerom Dukly, postavila pri striedaní v 73. minúte naraz až 4 mladých hráčov. Držali sa dobre, aj tempo hry ostalo, o čom svedčí aj to, že sme pomer rohov stiahli nakoniec na 4:3 pre domácich. Dobrý čiastkový dôkaz o vyrovnanosti zápasu.

V 77. minúte mali domáci poslednú väčšiu šancu, keď z 12 m z osi ohriska perfektnou preklápačkou tela nebezpečne a veľmi presne vystrelil meter nad trávnikom presne k ľavej žrdi Nôtu Jureskin ale Nôta bravúrne po robinzonáde vytlačil loptu ľavou rukou. Jureskin strelu o minútu zopakoval, ale to už bola len taká „malá domov.“
A napokon v 88. minúte mohla udrieť Dukla, keď si po rohu zľava pri päťke Prikryl obhodil  jeného z 2 obrancov cez hlavu a keď už dotláčal loptu z 2 m do brány, v poslednej chvíli sa podarilo druhému obrancovi loptu zblokovať. Brankár tu bol len štatistom. A tak zápas skončil 1:0 pre domácich, čo je asi zaslúžený výsledok, keďže Sereď mala v 2. polčase trochu viac šancí na skórovanie. Futbal sa však hrá na góly.