AKTUALITY MÉDIÁ

O Venglošovom pohári s uznaním aj v Karibiku

Foto: autor článku | Text pod foto: Jorque Luis Morejon – na fotografii uprostred v rozhovore s Dr. Ivanom Hudecom a Ing. Romanom Kapitáňom.

Nie je to výmysel. Dňa 18.decembra toho roku sa na lodi, ktorá sa z pobrežia na Varadere plavila k Delfináriu v spomínanom oceáne, skutočne skloňoval aj 26. ročník Venglošovho pohára vo futbale. Na lodi sa okrem hlučných Kanaďanov, zábavných a dominantných Rusov, Thajvančanov, dvoch Maďarov, ale aj Argentínčanov či Kolumbijčanov plavilo okrem pracovitej a úctivo sa správajúcej kubánskej posádky tiež šesť Slovákov. Nechýbali tam ani zástupcovia Čile či Nórska.

Ale hlavne Argentínčanov a fanúšikov z Kolumbije zaujímali pohľady na trénerskú osobnosť Jozefa Vengloša. Mohli by sme v tomto smere citovať viacerých. My sme si vybrali na fotozábere z lode približovaného technika vrtuľníkov z Kolumbie, ktorý v bežnej debate so zástupcami Športlandie.sk okrem iného povedal:

“Argentína mala Menottiho, Brazília Scolariho a Československo Vengloša. My máme v Kolumbii veľa kvalitných futbalistov, ktorí hrajú vo viacerých slávnych kluboch sveta. Vášho Vengloša však poznajú všetky slávne kluby. My máme v cyklistike slávneho Quintanu a vy na Slovensku Sagana. Osobne som fanúšikom reprezentačného futbalu vo svojej vlasti a zo slávnych klubov držím palce River Plate.”

Sympatický Yedir ( na snímke v texte) sa dal  po živej debate z oblasti športu zväčniť so šéfredaktorom Športlandie.sk aby autor spomenutej fotografie Ing. Roman Kapitáň dodal:

“Vieš, jemu sa o pánovi Venglošovi hovorí dobre, lebo práve v sobotu 14. decembra odohrali u nás, na Slovensku už 26. ročník medzinárodného futbalového turnaja detí o Pohár pána Vengloša. On tohto pána trénera dobre pozná. A práve na tomto turnaji hrali družstvá z Čiech, regiónu Hont, teda spoločné družstvo z maďarskej provincie Hatván a slovenských vidieckych futbalových klubov Dudiniec, Lučenca či Veľkého Krtíša. Hrali tam všaj aj výbery ďalších regiónov. On mal radosť, keď sa dozvedel, že Hont skončil v silnej konkurencii na 4. mieste. Aj mňa to potešilo. Neprekvapilo ma to, lebo trénersky sa okrem iných  na tvorbe Hontu podieľal v strednej Európe dobre známy tréner detí a mládeže, pán Peter Benedik.”

Nie len Kolumbijčana zaujímali tieto i ďalšie slová o futbale, Slovensku vôbec. A nielen na spomínanej lodi. Ale aj v bežných večerných rozhovoroch ďalších Slovákov, ktorí v tom čase trávili tohoročnú dovolenku na Kube.

Na úvodnej fotografii by o tom okrem už spomenutého Ing. Romana Kapitáňa ( prvý sprava) mohol mnohé povedať napríklad aj 75 ročný Dr. Ivan Hudec (na snímke prvý zľava), ale aj spolupracovník Športlandie.sk Jorque Luis Morejon, známy nielen na Varadere pod menom Ďuri (na úvodnej fotografii uprostred).

Ten však na spomínanej lodi z pracovných dôvodv nebol a tak, keď sa o rozhovoroch z oblasti svetového futbalu dozvedel. nezabudol skonštatovať:

“Šport celkom, teda aj box, bejsbol či iné druhé športy vytvárajú úprimné priateľstvá. Mám rád úprimné slová, úprimné úsmevy, ktoré nám na Kube nechýbajú. Oni patria už stáročia k sprievodným znakom nášho národa v našej vlasti. Preto ma teší, že sa viete tešiť z vašich víťazstiev v športe a viete sa odovzdávať celým srdcom úprimnou radosťou aj úspechom iných. My, mám na mysli tých, ktorí fandia bejsbolistom Mantanzas sa tešíme, že už v piatok postúpime prinajhoršom z druhého miesta do bejskolovej nadstvaby v najvyyššej bejsbolovej súťaži na Kube. Áno, často zdôrazňujem, že aj bejsbol patrí ku úspešným športom Kuby. Vy máte slávneho boxera J. Zacharu, olympijského víťaza. Čítam veľa o slovenských športovcoch a rád budem pre Športlandiu.sk písať o našich mladých futbalistoch, džudistoch, boxeroch, ktorí sa už dnes presadzujú na významných medzinárodných turnajoch. Viem, že aj Venglošov pohár je významným turnajom mladých, začínajúcich futbalistov. Viem, že Olomouc, ktorý vyhral tento turnaj má bohatú futbalovú históriu. Ako prekladateľ som pôsobil tak v Čechách ako aj na Slovensku. Preto ak sa ma rozhodnete citovať, nezabudnite napísať, že tieto slová hovorí Ďuri. A Ďuri neklame, preto sa rozhodol spolupracovať aj so Športlandiou.sk. Veľmi sa  teším z výroku, ktorý sa mi dostal zásluhou zoskupenia ľudí vôkol značiek Športlandia.sk a www.priateliadukly.sk  do môjho vedomia a znie: “Radšej by som zamenil všetko čo viem za polovicu toho, čo ešte neviem.”

Z Kuby, Varadera 19. decembra 2019 pre čitateľov Športlandie.sk a internetového magazínu Klub priateľov Dukly – Jozef Mazár.