AKTUALITY MLÁDEŽ

Mladší dorastenci MFK Dukla nehrali v Dunajskej Strede bojazlivo

Foto: Roman Reptiš | Text pod foto: Táto snímka zo zápasu DAC Dunajská Streda – MFK Dukla nie je jedinou, ktorá dokumentuje úžasné nasadenie mladých chlapcov a ich talent pre futbal tak v dresoch MFK Dukla ako i DAC Dunajská Streda. V červených dresoch sú v prečíslení pri lopte Richard Reptiš, Ján Medveď a Viktor Tatár, aby zabránili súperom z Dunajskej Stredy dostať sa do blízkosti brány MFK Dukla. Aj pohľad na taký záber môže zvádzať k odborným úvahám na tému: Náš futbal mladých v analýzach a východiskách rovesníkov vo vyspelých futbalových krajinách! Zaujímavá téma iste pre talenty, ich rodičov, trénerov, pedagógov v školách univerzitného zamerania, ale i odbornú obec psychologickú či medicínsku. Samozrejme, aj ekonomickú. Kde sme, teda, s tým našim futbalom  slovenským, mládežníckym v komplexe toho celosvetového? A prečo práve tam?…

Mladší dorastenci MFK Dukla nehrali o prvoligové body na pôde Dunajskej Stredy vôbec bojazlivo. Kým kategória U16 stále zbiera herné skúsenosti, o rok starší Faktorovci začínajú popri tom zbierať v I. dorasteneckej lige aj majstrovské body.

Tréner Dušan Tóth, ktorý vedie spolu s Jozefom Slobodníkom prvoligový výber MFK Dukla U16 svojich chlapcov za predvedenú bojovnosť a herné nasadenie napriek prehre pochválil. Zápas v Dunajskej Strede okomentoval takto: „Vedeli sme, že domáci budú v narábaní s loptou technickejší i zohratejší, preto sme sa snažili prehusťovať stred poľa a od chlapcov sme vyžadovali enormné herné nasadenie a hráčsku disciplinovanosť v každom súboji o loptu. V kabíne sme im prízvukovali, že ak zachytia zopár nepresných prihrávok od súpera v blízkosti ich šestnástky a pokúsia sa z rýchleho protiútoku zakončiť akciu, môžeme ich trochu znervózniť a výsledkovo z takej situácie ťažiť. Darilo sa nám to celý prvý polčas, práve z jednej popisovanej situácie sme dali vedúci gól a nebyť tečovanej strely, ktorá zmenila smer sme dokonca mohli prvý polčas vyhrať. Po zmene strán domáci tlak vystupňovali, ukázala sa predsa len v našom stále sa tvoriacom kolektíve pre I. dorasteneckú ligu menšia technická zdatnosť a dostali sme ďalšie 2 góly. Darmo, kým súper hrá I. dorasteneckú ligu aj s touto vekovou kategóriou už niekoľko rokov, my sme družstvo poskladali do tohto hráčskeho zoskupenia po našom postupe do I. ligy. To nie sú výhovorky, to je realita. Dunajská Streda bojuje o špic tabuľky, my sa snažíme u chlapcov cibriť kreativitu a brúsiť hlavne individuálnu hráčsku vybavenosť.“

DAC Dunajská Streda – MFK Dukla Banská Bystrica U16 3:1 (1:1) Góly: Demjanovič 2, Domény resp. Knoška. ŽK: Domény resp. Jurík a Studený. Rozhodoval : Marián Barczi za čiarovej asistencie  Zsolta Féhera a Mareka Šmátralu.

MFK Dukla hrala v zostave: Balco – Solár, Studený, Černák, Sládeček – Boška, Jurík, Marcík, Trnavský – Knoška, Grohol.

Už v 35. minúte striedal autora vedúceho gólu Knošku Palko a v II. polčase dostali z hostí hernú príležitosť aj Hrbál, Túry a Pastorok. Za povšimnutie stojí, že MFK Dukla v tejto vekovej kategórii podľahla Dunajskej Strede na jeseň v Mičinej 0:7, Nitra v Dunajskej Strede prehrala 8:2 a vedúca Žilina podľahla 29. februára Dunajskej Strede, ktorá je v tabuľke U16 na 3. mieste 1:3. MFK Dukla patrí 12. priečka.

Z tejto kategórie vypadne ten kolektív, ktorého koeficientom zrátané umiestnenia U19 a U17 bude mať najnižšie číslo. Ten futbalový kolektív opustí I. dorasteneckú ligu. Zatiaľ je na tom najhoršie Zemplín Michalovce , druhá od konca je Senica a tretia je MFK Dukla. Vypadáva iba jeden klub, ale s ním všetky 3 družstvá!

Veľkú radosť urobili sebe, klubu i priaznivcom MFK Dukla aj preto svojim víťazstvom v Dunajskej Strede mladí chlapci v kategórii U17. Ich tréner Ľubomír Faktor na naše úvahové konštatovanie ako hodnotí zápas, odpovedal s úsmevom:

„Vyhrali sme, lebo sme boli najmä v prvom polčase lepší. Dali sme 2 góly a ani jeden nedostali i vďaka skvelému Martinovi Čapóvi v našej bráne. Kolektív podržal aj vtedy, keď už domáci dvíhali ruky, že bude gól! Nestalo sa, lebo v prvom polčase sme Dunajskú Stredu našou aktívnou hrou zaskočili. Po zmene strán sa DAC Dunajská Streda snažila vtlačiť svojim útočným akciám aj gólové vyjadrenie, lenže napriek tlaku iba raz dostala do úzkych naše koncentrovane hrajúce obranné rady. Vtedy skvele zasiahol znova Čapó. Pravda, aj my sme mohli v jednom prípade zvýšiť dvojgólové vedenie z I. polčasu. Myslím si, že sme vyhrali zaslúžene.“

Hosťujúca trénerská dvojica urobila v zostave oproti stretnutiu so Senicou 2 zmeny. Do brány nastúpil Čapó a v strede obrany sa objavil po zranení Adam Lukáč.

Zostava MFK Dukla vyzerala takto: Čapó – Medveď, Lukáč, R. Reptiš, Patrnčiak – Sihelský, Kandala, P. Reptiš, Berky, Tatár – Horváth. V II. polčase prišli na hraciu plochu aj Hudáček, Poliak, Maďar, Skučka a Leščinský.

DAC Dunajská Streda – MFK Dukla 0:2(0:2) Góly: Horváth a P. Reptiš. ŽK: Maďar ( MFK Dukla). Rozhodoval: Marek Šmátrala.

Tabuľku vedie AS Trenčín, ktorý hral nerozhodne 1:1 v Podbrezovej po kvalitnom súboji. MFK Dukla poskočila v tabuľke na 8. priečku so ziskom 19 bodov, za ňou nasleduje 9. FK Poprad 16 bodov 10. DAC Dunajská Streda 16 bodov 11. Senica 13. bodov a 12. Zemplín Michalovce 11 bodov, V tomto 19. kole vyhrala doma Senica nad Popradom 1:0 a Zemplín Michalovce hral nerozhodne so Slovanom Bratislava 1:1. Gól si domáci dali do vlastnej brány v poslednej minúte! Zďaleka nie je nič rozhodnuté. V kategórii U17 sa najbližšie stretnú: Slovan – Senica, Trnava – Michalovce, Trenčín – Nitra, Žilina – Podbrezová, Dunajská Streda _ Ružomberok a MFK Dukla – Poprad.

Hrať sa do záveru súťaže bude ešte 14 kôl, teda, hrať bude každý o 42 bodov. Vedúci Trenčín má zatiaľ po 19 – tich kolách bodov 43. Jediný ani teoreticky nemôže v I. dorasteneckej lige skončiť v kategórii U17 posledný! Druhá Žilina má bodov 39 a tretí Ružomberok bodov 38. Počuli sme v Podbrezovej na zápase Podbrezová – Trenčín, že chlapci, mladí, neprofesionálni futbalisti odohrajú za sezónu až  33 majstrovských zápasov. Koľko k tomu prípravných? Koľko reprezentačných? Kedy trénujú kolektívne a kedy individuálne? Kedy rehabilitujú? Kedy sa vzdelávajú? A kedy oddychujú?

Hlúpe otázky?… Dnes nás trápi coronavírus. A vôbec nás netrápia chybné nezmysly pri organizovaní dlhodobých súťaží našich vlastných detí?!… Veď dobre platení  profesionálni futbalisti, ktorí nemajú okrem futbalu nič na starosti, odohrajú za sezónu v podaktorých prípadoch tých zápasov možno aj menej…

Možno aj tak by sme mali uvažovať pri písaní futbalových komentárov z majstrovských futbalových zápasov. Zvykneme, totiž, zavše verejne deklarovať na základe dlhodobých výsledkov, že to s našim slovenským mládežníckym futbalom ide už dlhé roky dolu vodou. Chýba ucelený systém, chýba čas na individuálne tréningy s  vlastnými deťmi?… V mnohých prípadoch veľmi talentovanými.?…

Nesúhlasím, že nemáme kvalifikovaných trénerov. Chýba kvalifikovaná práca pre systémové kroky výchovy našich detí! Armádna futbalová Dukla, ktorej systémové kroky s deťmi a mládežou začali kopírovať aj svetové futbalové veľmoci, aby posunuli tento šport ďalej, neexistuje.

Žijeme v modernejšej dobe s modernými prvkami pre futbal. O nič nejde, len si rozprávajme priamočiaro a pravdivo kde sa v ňom nachádzajú naše vlastné deti či vnúčatá. A kde sa nachádza veľká sila slovenského futbalu – futbalový detský vidiek?…