MÉDIÁ STALO SA

Miluj futbalový život, ktorý žiješ. Ži futbalový život, ktorý miluješ

Foto: archív Športlandia.sk | Text pod foto: Vôbec nie náhodne vybraná fotografia po tom, čo sa udialo v prekrásne upravenom stánku futbalu Slovana Dudince v piatok 16. septembra toho roku. Spomínalo sa v prítomnosti detí aj na dávnu minulosť. Tú, v ktorej futbalové dejiny Dudiniec písalo aj mužstvo dospelých vo futbalovej sezóne 1970/71. Mená a priezviska hráčov sú pod obrázkom.

Na úvodnej fotografii nepribližujeme futbalovej verejnosti mužstvo Dudiniec z futbalových čias veľmi dávnych, takmer zabudnutých, vôbec náhodou. Za všetko môže futbalový zápas prípraviek v kúpeľnom mestečku Dudince, ktorý odohrali domáce futbalové ratolesti proti svojim malým a futbal hrať tiež začínajúcim rovesníkom z neďalekých Pliešoviec.

Je veľkou škodou z viacerých hľadísk, spomenieme napríklad funkcie: motivačnú, výchovnú, vzdelávaciu, zdravotnú, že sa týmto oblastiam futbalovej publicisticky, v bežných rozhovoroch  v súvislosti s prácou pri deťoch, venujeme veľmi málo. Ba skôr systematicky takmer vôbec nie.

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Taký pohľad na futbalovej tráve vie potešiť srdce každého futbalu oddaného fanúšika, ale zároveň motivovať aj iných. Futbal detí v sebe skrýva veľa predností, často malých, ale pre životy a rozvoj detských duší veľmi dôležitých. Aj preto potrebujú futbalové deťúrence tých najkvalitnejších trénerov.

Urobme v tomto prípade jednu praktickú exkurziu, lebo zavše i v tomto smere občas lastovička vzlietne. Tentoraz vďaka špičkovému futbalistovi exkurziu z rokov pre mnohých ešte nezabudnutú sa tak stalo v piatok 16. septembra toho roku na prekrásne pripravenom futbalovom trávniku futbalového stánku Slovana Dudince. Vôbec nie náhodou sa tam objavil bývalý výborný slovenský futbalista záložník, ktorého chcelo mať vo svojich zostavách viacero popredných klubov Európy, československý reprezentant, účastník MS v roku 1970 v Mexiku, kde odohral zápas s populárnou a špičkovou futbalovou Brazíliou. Svoj jediný zápas na týchto MS. V bývalej československej lige hrajúci najdlhšie za Slovan Bratislava, ako čerstvý absolvent vysokej školy hral jeden rok  veľmi kvalitnú prvoligovú súťaž v drese armádnej Dukly Praha. Vo futbalovej sezóne 1971/72 vyzerala futbalová zostava pražskej Dukly najčastejšie takto: Ivo Viktor – Pavel Dyba, Václav Samek, Karel Dvořák, Jaroslav Bendl – Přemysl Bičovský, Jozef Móder, Ivan Hrdlička – Stanislav Štrunc, Zdeněk Nehoda, Miroslav Gajdušek. Trénerom bol Jaroslav Vejvoda.

Ivan Hrdlička, o ktorom budú aj ďalšie riadky  si však dobre  pamätá aj na kvalitné prvoligové, medzinárodné i medzištátne súboje vo futbalovej sezóne 1968/69.

V tom čase v Slovane Bratislava, pod trénerskou taktovkou legendárneho Michala Vičana, v ktorom vtedajší skvelý Slovan zvíťazil nad slávnou FC Barcelona 3:2. Po takom výsledku, zásluhou skvelej hry, získal v Bazileji Pohár víťazov pohárov. Zatiaľ stále, ba na večnosť, ako jediné mužstvo túto vzácnu klubovú futbalovú trofej z Československa.

Ivan Hrdlička ani tam v základnej zostave nechýbal. Ba patril v nej s A. Vencelom v bráne,  Jánom a Ľudovítom Zlochom v strede obrany, kapitánom mužstva Alexandrom Horváthom , Ladislavom Móderom a Karolom Joklom k najlepším na hracej ploche. Vlastne, všetci hrali v dresoch Slovana skvele. Aj Ján a Jozef Čapkovičovci, Vladimír Hrivnák či Ľudovít Cvetler,

Ivan Hrdlička sa narodil 20.novembra 1943 a na sklonku svojej dlhočiznej futbalovej kariéry v úlohe aktívneho futbalistu hral prvú ligu aj v Zbrojovke Brno, aby nakoniec ešte posilnil v tom čase futbalovú Petržalku.

Foto: archív Duklasport.sk | Text pod foto: Nie náhodná fotografia. V tomto zoskupení je futbal, šport vôbec, skloňovaný vo všetkých pádoch z viacerých hľadísk stále. Tak tomu bolo aj v Bratislave pred zápasom Slovenského pohára medzi Slovanom Bratislava a Duklou Banská Bystrica, ktoré 29. apríla 2021 vyhral Slovan hladko 3:0. Na fotografii zľava: PhDr. Jozef Ivan CSc., JUDr. Ján Medviď, Ing. Jaroslav Šiška, Ing. Ivan Hrdlička, Mgr. Peter Benedik a PhDr. Jozef Mazár.

Dnes pôsobí na pozícii trénera v prípravke Slovana Bratislava. Trénerských i hráčskych skúseností má na rozdávanie, ale nevystatuje sa ničím čo ho urobilo slávnym. V tichosti, bez zbytočných fanfár prišiel aj na zápas prípraviek chlapcov Dudiniec a Pliešoviec. V sprievode v Dudinciach žijúceho Petra Benedika. Trénera, s ktorým tiež hlavne vo funkcie trénera ligového dorastu Slovana Bratislava zvádzal veľké súboje. Peter Benedik sa stal so svojimi zverencami armádnej Dukly Banská Bystrica vo futbalovej sezóne 1988/89 majstrom Československa, kým Ivan Hrdlička bol majstrom Československa v drese Slovana Bratislava už v roku 1961. Ešte ako hráč ligového dorastu Slovana.

A teraz sú spolu, po rokoch znova na futbale najmenších. Tlieskajú, rozprávajú sa so starými rodičmi či otcami detí, ktoré behajú pod drobnohľadmi svojich trénerov. Na strane Dudiniec Erika Vankovica a Mareka Haracha, Pliešovce  z kraja hracej plochy kormidluje Stanislav Žigmund.

Po priateľskom zápase, ktorý vyhrali domáce Dudince 4:1(1:0), keď ich góly dávali Harach, Mažgút, Zobek a Bačík.

Práve otec posledne napísaného, Stano Bačík, senior sa od Petra Benedika dozvedá, s kým prišiel dnes na štadión, na ktorom Stano, senior, ako hráč zažil potlesk, ale počul i nadávky náročného publika.

Do rozhovoru s Ivanom Hrdličkom a Petrom Benedikom sa zapojil tesne pred ukončením zápasu prípraviek nie len v Dudinciach, ale i širokom okolí v čase svojej aktívnej futbalovej a hokejovej činnosti známy, dnes už starý otec, Daniel Harach. Ba neskôr, ale to už začali trénovať dospelí v tréningových dresoch Dudiniec, bol účastníkom futbalovej debaty aj primátor mesta Dušan Strieborný.

Ivan Hrdlička veľa nerozprával, ale nezostal dlžný nikomu odpoveďou na opýtané. Keď skonštatoval, ba chcel vedieť, kto to narába s loptou medzi seniormi tak skvele, dostalo sa mu pre zmenu odpovede od Petra Benedika: „Štefan Sudimák, hrával aj vyššie súťaže. Vekom sa pomaly blíži k životnej päťdesiatke, ale hrá výborne v drese Slovana“…

Samozrejme, Peter Benedik vôbec nemyslel na Slovan Bratislava, ale na Slovan Dudince, ktorému tlieskal, ale ktorý po futbalových akciách nevydarených kritizoval, v krásnom a fair – play futbalovom prostredí Seliec pri Banskej Bystrici. Majster futbalovej lopty a života, Ivan Hrdlička, veterán, s ktorým sme naostatok v širších futbalových súvislostiach rozprávali v Bratislave, kde bol prítomný i ďalší skvelý futbalista Slovana Bratislava, neskôr úspešný tréner, Ján Medviď, sa po takej odpovedi dobrácky usmial. Tak, ako to zvykne robievať doma v Bratislave po zápasoch veteránov Slovana, ktoré ako hráč pravidelne stále absolvuje. Život pri futbale a s futbalom ho nikdy nesklamal, on neklame futbal ani seba. Pozná z vlastnej praxe to známe, ale zďaleka pri futbale nie všetkými uplatňované:

„Miluj futbalový život, ktorým žiješ. Ži futbalovým životom, ktorý miluješ“… a ak nevieš či si nechcel o futbale čítať futbalovú bibliu, ale chceš byť pri futbale a s futbalom úspešný, nauč sa aj o futbale práve z nej čítať s porozumením.