A MUŽSTVO AKTUALITY

MFK Dukla dal trojbodovým ziskom bodku za ďalším kolom II. ligy

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Takto zachytil veľmi pekný prienik Mateja Staršieho v súperovej šestnástke náš fotoreportér. Brankár Veszelinov však odvážne v poslednom momente zasiahol.

Začnime netradične, pozápasovým hodnotením domáceho trénera Jána Blaháča: „Videli sme z oboch strán zaujímavý zápas, ktorý by sa dal rozdeliť na dva polčasy. Ten prvý mi pripomínal futbalový šach, kde ani jedno mužstvo nechcelo spraviť chybu, hoci osobne si myslím, že sme boli lepším tímom. V druhom polčase chceli obe mužstvá útočiť a zvíťaziť. Celkovo si myslím, že sme sledovali remízový zápas, nemôžeme povedať, že súper bol lepším tímom. Rozhodol rozdielový hráč Róbert Polievka, ktorý naskočil a hoci sme sa naňho pripravovali, individuálnou kvalitou sa dokázal presadiť. Mrzí tesná prehra, ideme ďalej, v stredu nás čaká Skalica.”

Tí, ktorí na zápase boli, môžu k takému pohľadu všeličo doplniť. V prvom rade to, že v drese Šamorína nastúpilo najmenej 5 hráčov, ktorí by radi obliekali prvoligový dres Dunajskej Stredy. Tá hrala svoj zápas v sobotu 28. novembra v Trnave a získala tam ďalšie 3 body do prvoligovej tabuľky. Jej tréner Bernd Storck prišiel tesne pred zápasom na futbalovú tribúnu do Šamorína, aby sa presvedčil, ako jeho hráči zo širšieho kádra mužstva, ktoré hralo európsky pohár, budú schopní súperiť s mužstvom banskobystrickej mestskej Dukly na dobre pripravenej hracej ploche.

Domáci začali odvážnejšie a najmä Brahim Moumou, ktorý prišiel do Šamorína z TSV Mníchov 1860 sa chcel nemeckému kormidelníkovi veľmi hrou zapáčiť. V I. polčase viac raz s loptou upozornil, že ide o dynamický typ futbalistu, ktorého prednosťami sú rýchlosť a herná kreativita v hre jedného na jedného. Skúsený hosťujúci  Ľuboš Kupčík však svojim dôrazom na 19 ročného mladíka z nemecko – marockými futbalovými koreňmi herne stačil, ba keď potreboval hernú výpomoc, zavše prišiel do súbojov aj Lukáš Migaľa a práve na neho hral tiež 19 ročný Antonio Mendez nedovolene a tak un fair, že od rozhodcu Čiernika dostal ako prvý v zápase žltú kartu.

Počas prvej štvrťhodiny bola herná aktivita mladíkov zo strany Šamorína príkladná, ale obrana mužstva spod Urpína hrala spoľahlivo. Po dobrej štvrťhodine sa aj hostia rozbiehali z minúty na minútu do útoku premyslenejšie a účinnejšie, ba po polhodine išiel sám na bránu ďalšieho adepta na prvoligový dres Dunaskej Stredy, 19 ročného Veszelinova, hosťujúci Matej Starší, ale mladý rodák z maďarského Szegedu, ako kmeňový hráč Dunajskej Stredy, jeho kľučku v šestnástke  29 ročnému Staršiemu vystihol.

Podaktorí kričali po zákroku mladého brankára na adresu hlavného rozhodcu Čiernika pokutový kop, iní zase obdivovali ako čisto a šikovne zlikvidoval pádom pod nohy Staršieho najväčšiu šancu na gól do popisovaného momentu stretnutia.

Za prvý  polčas kopali skúsenejší futbalisti MFK Dukla 6 a domáci 2 rohové kopy. Gól však ani na jednej strane nepadol, lebo obaja brankári dobre dirigovali pred sebou svoje obranné zoskupenia.

Ak sme už pri mladých hráčoch, aj 19 ročný Adam Hanes hral v záložnom zoskupení až do svojho vystriedania veľmi snaživo a dobre. Ďalší mladík v drese hostí, 17 ročný Adam Červeň, sedel na lavičke náhradníkov.

Trénerská nenapodobniteľnosť Stanislava Vargu  znova slávila úspech. Keď poslal v 54. minúte II. polčasu z lavičky náhradníkov na hraciu plochu svoje najväčšie hráčske eso – Róberta Polievku, útočná aktivita už jeho prvým dotykom s loptou začala naberať  na intenzite. Skvele sa rozohral v záložnom zoskupení Dávid Richtárech, ktorý viacerými famóznymi prienikmi z hĺbky poľa vzbudzoval u prítomných obdiv.

Tento záber zo štadióna FC ŠTK 1914 Šamorín počas majstrovského zápasu 13. kola II. ligy s MFK Dukla širší komentár nepotrebuje.

Všimli sme si, s akým úžasom sa prizeral jeho kolmému pasu zo svojej polovice ihriska aj samotný tréner  Storch, keď lopta prišla priamo na nohu ostrostrelca Róberta Polievku bežiaceho na hrot útoku stredom hracieho poľa. A tento pán futbalista, už v hre proti brániacemu Malému dal domácemu 19 ročnému strednému obrancovi školácke jasle a potom hladko zoči voči v strede súperovej šestnástky nezadržateľne prestrelil aj Daniela Veszelinova.

Zbytočne sa po góle snažili domáci preľstiť  súperovu obranu. Aj keď sa už – už zdalo, že predsa len budú gólovo úspešní, vždy bol proti – skvele chytajúci hosťujúci Matúš Hruška, ktorý v najťažších okamžikoch svoje mužstvo podržal. Pravda, gól si zaslúžila i strelecká koncovka Dávida Richtárecha. Zrodila sa po brilantnom sólovom prieniku „masopustovským“ slalomom, medzi hráčmi súpera takmer cez celé ihrisko,. Jeho strela z hranice šestnástky však šla tesne vedľa pravej tyče domáceho brankára, ktorý vytláčal loptu z priestoru stredu svojej brány iba očami.

Práve Dávid Richtárech dával zo stredu poľa hernému prejavu MFK Dukla v tomto zápase ucelenú myšlienku. Na hrote ju šikovne štrikoval do obranných prepletencov súpera už viac raz spomenutý Róbert Polievka. Nesmie sa zabudnúť, že MFK Dukla nehrala plných 7 týždňov žiaden priateľský zápas. Šamorín nastúpil rozohraný. Aj preto neobstojí pohľad, že hral prvý s mužstvom stredu tabuľky.

Zápas ukázal, že aj toto víťazstvo bolo pre priaznivcov MFK Dukla fajn, ale to najbližšie 2. decembra toho roku proti  KFC Komárno budú musieť chlapci spod Urpína potvrdiť. Žiadne víťazstvo sa nerodí ľahko. A ešte jedna poznámka:

Zápas potvrdil prostredníctvom oboch sledovaných celkov, že ŠK Šamorín disponuje veľmi slušným hráčskym arzenálom. Aj podmienkami. Vedenie MFK Dukla vie, že v komunikácii s každým hráčom na každom stupni nedozerá len na záujmy a potreby hráča, ale aj klubu v tom súčasnom chorom kolotoči slovenského futbalu. Z môjho pohľadu sú peniaze vo futbale veľmi dôležité, ale mali by byť až na druhom mieste – po samotnej hre a stupňovaním prieniku medzi špičkovú klubovú elitu. Tam sa mi zdá, MFK Dukla vedie súťaž spomedzi všetkých 15 súčasných druholigových klubov tabuľku. Dobrý tréning, pevné, systémové vedenie, spolu s kombináciou vyžadovania náročnej práce na každom úseku, stále sa zlepšujúcej práce s talentom, technikou, disciplínou i sebadisciplínou. To sú úžasné prednosti MFK Dukla Banská Bystrica.

FC ŠTK Šamorín – MFK Dukla 0:1(0:0)

Gól dal v 76. minúte R. Polievka. Rozhodoval: Čiernik za čiarovej asistencie Porackého a Pacáka.

Zostavy mužstiev:

ŠTK Šamorín:  Veszelinov – Pančík, Oikonomou, Malý, Mendez (46. Fujak) – Baez, Jančo (65. P. Nagy), Veselovský (77. Švec) – Moumou, Rymarenko (77. Bogi), Čunta (87. Stašík)

MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Kupčík, Nosko, Prikryl – Migaľa, Snitka (C) (56. Willwéber), Hanes (56. Polievka), Richtárech, Frimmel – Starší (90. Vajda), Laksík (87. Dolný).