AKTUALITY HISTÓRIA MÉDIÁ

Kúpele sú vďačným miestom aj na sebareflexiu i na rozmýšľanie o našich cestách životmi.

Foto: Jozef Mazár | Text pod foto: Byť v prítomnosti rozhovoru terajšieho generálneho riaditeľa kúpeľov Dudince a.s., JUDr. Slavomíra Brzu a bývalého skvelého futbalistu prvoligových klubov Slovana Bratislava, armádnej Dukly Banská Bystrica a ZVL Žilina  z rokov šesťdesiatych, sedemdesiatych a ďalších v minulom storočí, záložníka Jozefa Tománka, znamená dať aj prostredníctvom médií na vedomie čitateľskej verejnosti pravdu, že bez načúvania nie je možné dospieť v našom živote nie len k zvyšovaniu životnej úrovne a skvalitňovaniu zdravia, ale ani k porozumeniu.

„Je to náhoda, ak človek stretne dobrého priateľa napríklad z vojenského života v kúpeľoch po rokoch?“ – položil mi otázku známy, keď som mu s radosťou v hlase oznámil, že som v Kúpeľoch Dudince, presnejšie v liečebnom dome Rubín, stretol významnú športovo – spoločenskú osobnosť, ktorej život bol a zostal pre moju maličkosť zaujímavým.

Odpovedal som mu: „V náhody neverím.“ Môj známy však dobiedzal ďalšou otázkou: „Prečo to nemohla byť iba náhoda?“ Zareagoval som, že život ma naučil chápať, prečo sa iba nerozumní tešia zo ziskov náhody, keď  práve rozhovor po rokoch, dlhší, konkrétnejší  s bývalým skvelým futbalovým reprezentantom československého futbalu, okrem iných aj hráčom Slovana Bratislava, Dukly Praha, Dukly Banská Bystrica, Žiliny či Považskej Bystrice ma upozornil, ako a prečo sa skúsení dokážu tešiť zo zisku múdrosti aj vo futbale.

Futbalový internacionál, Jožko Tománek, najskôr špičkový futbalista, technik na pohľadanie, ktorému loptu s podpisom venoval pri stretnutí aj legendárny Pelé, svojím životom tiež môže potvrdiť, že históriu slobodných ľudí nepísali ani nepíšu náhody, ale voľby – ich voľby a osobné rozhodnutia.

Foto: archív Jozefa Tománka | Text pod foto: Jozef Tománek zo začiatku 70 – tych rokov minulého storočia, kedy obliekal dres ZVL Žilina.

So spomínaným Jožkom Tománkom som sa osobne zoznámil ako vojak základnej služby v armádnom športovom kolektíve Dukly Banská Bystrica ešte v roku 1968. Trénerom mnohých talentovaných futbalistov tam bol v tom čase futbalovými odborníkmi rešpektovaný Bohumil Musil z Prahy. Skvelý človek i špičkový futbalový tréner. Ten Bohumil Musil, ktorý na začiatku futbalovej sezóny 1968/69 viedol vo vtedajšej federálnej lige, ako hlavný tréner, mužstvo Dukly Praha. Na jej súpiske bol aj Jozef Tománek, ktorý narukoval do pražskej Dukly zo slávneho Slovana Bratislava. Dukla Praha počítala, že práve on nahradí slávneho futbalistu Josefa Masopusta, vlastníka Zlatej lopty z roku 1962, ktorú vtedy udeľovala každoročne najlepšiemu futbalistovi Európy redakcia francúzskeho magazínu France Football. Len na okraj, práve France Football bude mať pod palcom hlasovanie a voľbu najlepšieho futbalistu sveta znova, kým UEFA bude mať na starosti marketingové pokrytie a záverečný galavečer spojený s udeľovaním cien.

Zlatá lopta je už takmer 70 rokov najprestížnejším individuálnym ocenením vo svetovom futbale. Jožko Tománek po príchode do Dukly Praha nahradil hneď v prvom kole v zálohe vtedajšiu spomínanú hviezdu svetového futbalu, s ktorou porážala Dukla Praha na prelome 50 -tych a 60 – tych rokov minulého storočia, v tom čase azda najkvalitnejší svetový futbalový klub, brazílsky FC Santos nevynímajúc. Porážala vtedy aj tie ďalšie, najväčšie a najslávnejšie zo svetového futbalu.

 V tom čase kraľovalo toto armádne mužstvo z pražskej Julisky aj vo vtedajšej československej federálnej lige. V I. kole futbalového ročníka 1968/69 nastúpili proti sebe na pražskej Juliske pred 4 600 divákmi práve Dukla Praha a jej mladšia menovkyňa Dukla Banská Bystrica. Ich základné zostavy vyzerali nasledovne: Dukla Praha:

Viktor – Čmarada, M. Dvořák, Čadek, Bendl – Geleta, Jozef Tománek – Brumovský, Štrunc, Milan Hudec, Nedorost.

Foto: archív internetového magazínu Priatelia Dukly | Text pod foto: Jozef Tománek, Josef Masopust a Štefan Tománek na snimke zľava do prava. Málo kto však vie, že fotografia je z roku 1968, kedy začal obliekať dres Dukly Praha práve Jozef Tománek a Josef Masopust sa chystal na svoje prvé hráčske futbalové angažmá do belgicka. Vpravo brat Jožka Tománka Štefan, ktorý bol v tom čase hráčom „B“ mužstva Dukly Praha poča svojej dvojročnej vojenskej služby

Hlavným trénerom bol Bohumil Musil, ktorého nikto zo známych nevolal inak ako Miro, Mirko, či Miroslav. Jeho asistentom, ktorý po Musilovi od 23. do 26. kola mužstvo viedol, bol bývalý brankár Dukly, Václav Pavlis.

Banskobystrickú Duklu kormidloval v tom čase major František Jiras, známy hlavne zo zápasu Dukla Banská Bystrica – Slávia Praha tým, že v ňom striedal v poslednej minúte brankára Paľa Ondíka za Antona Buríka, ktorý bol v tom období veľkou oporou mužstva spod Urpína. Od tých čias prinajmenšom v banskobystrickom futbale zvláštne skloňovaný Jiras za veľký prehrešok, lebo urobil to, čo napriek hlasným upozorneniam divákov nemal, poslal v Prahe na Juliske k historickej prvoligovej premiére toto mužstvo Dukly Banská Bystrica: Majthényi – Mažgut, Czingel, Štefan Jutka, Daučík – Škorupa, Šporka, Ján Medviď – Zajac, Petráš, Janíček. Jutku stredal v 88. minúte zápasu Melichar. Počerný rodák zo slovenských Dolných Kočkoviec, dedinky pri Púchove, Jozef Tománek, na tento zápas spomína takto:

“Po mojom príchode do pražskej Dukly som dostal od jej vtedajšieho vedenia ponuku, aby som aktivoval. Na Juliske ma prijal už na mojom prvom tréningu samotný Josef Masopust, čo patrične komentovala vtedy aj slovenská tlač, ale vnútorne som nikdy nebol nastavený tak, aby som hral dlhodobo futbal ako vojak z povolania v niektorom armádnom celku. Bolo mi jasné, že keď vojnu nepodpíšem, za Duklu hrať nebudem. Tréner Musil ma na prvý zápas postavil do zálohy na post, na Masopustovo miesto. Hostia z Banskej Bystrice vtedy vyhrávali od prvej minúty gólom Škorupu. V 5. minúte som sa vyrovnávajúcim gólom zapísal na listinu strelcov v drese Dukly, za ktorú som stihol predtým odohrať zopár priateľských zápasov. Po strelách Milana Hudeca v 22. minúte a Nedorosta ukázal v tomto zápase na stred ihriska rozhodca, pán Karol Galba z Bratislavy ešte 2x, takže sme zvíťazili hladko 3:1. Pamätám si, že v tom čase malo až 8 hráčov v drese Dukly Banská Bystrica svoju prvoligovú premiéru. Okrem Štefana Jutku, Janka Medviďa a Imra Šporku všetci. V drese s logom Dukly som ju mal tiež. Pravda je aj tá, že do slávneho Slovana Bratislava som prišiel z Púchova ako 17 a pol ročný mladý chlapec 1. januára 1963.  Keďže mi jeho tréner Jim Šťastný dával hernú zápasovú príležitosť medzi takými kvalitnými futbalistami, akými nesporne boli brankár Schrojf, Popluhár, obaja so striebornými medailami z MS vo futbale z Čile, Anton Urban, vtedajší kapitán mužstva, neskôr strieborný medailista s kapitánskou páskou na rukáve z OH v Tokiu, ale aj Šaňo Horváth. Medzi hráčskych velikánov patril aj Jožko Obert, výborný človek, ten držal nad nami, omladinou v tom čase patronát. Aj ja som tiež mal niečo v náročnej I. československej lige odohrané. I keď sme v tom čase spolu s Karolom Joklom či Ivanom Hrdličkom ešte patrili medzi tú spomínanú omladinu.”

Ten, kto Jozefa Tománka pozná potvrdí, že okrem futbalových vedomostí, futbalového nadhľadu v sebe nosí aj dostatok prirodzenej inteligencie, ktorej sa naučiť nedá. Jeho futbalová kronika, bohato popretkávaná tou životnou ho predurčuje, aby pri približovaní konkrétností z nej, dostával čo najviac príležitostí rozprávať on sám. A aj preto má ďalšie slovo:

Foto: Jozef Mazár | Text pod foto: Fotografia z liečebného domu Rubín, ktorý patrí Kúpeľom Dudince je historická z roku 1969, kedy tam boli na relaxačno – tréningovom pobyte futbalisti armádnej Dukly Banská Bystrica. Na snímke sú Jozef Tománek a Anton Burík, v tom čase nerozluční priatelia

“V Dukle Praha som sa dlho neohrial, po odohraní 4 majstrovských zápasov ma prevelili z Dukly Praha do Dukly Banská Bystrica. V tom čase sme bývali v panelákovom dome na Mládežníckej ulici, v tom mojom prvom zápase na Juliske som netušil, že po krátkom čase ma bude trénovať pán Musil aj pod Urpínom. Stalo sa. Bol na mňa prísny, spravodlivý, futbalu rozumel. K prvému majstrovskému zápasu v drese Dukly Banská Bystrica ma však nominoval tréner Jiras, lebo on bol trénerom na Štiavničkách stále. Po rokoch som zistil, že tento futbalový klub má fantasticky presne robenú históriu. Nebol problém, jej tvorca Ing. Jaroslav Šiška nám ešte počas rozhovoru o mojej kariére poskytol presné informácie z mojej futbalovej premiéry v Dukle Banská Bystrica. V bielo červených farbách banskobystrickej Dukly som nastúp po prvý raz v 82.minúte v odvetnom zápase práve proti Dukle Praha. Zostava Dukly spod Urpína bola nasledovná: Burik – Cingel, Chovan (85. Kollár), Daučík, Jutka – Škorupa, Deák, Medviď – Petrovič, Petráš (82. Tománek), Šarišský. Trénerovi Jirasovi pomáhal asistent Škvarenina. Dnes si kladiem otázku: Bola to náhoda, alebo to tak malo byť? Zavše mi túto otázku položia aj tí, ktorých podrobná história zaujíma. Bola náhoda, že aj tréner Musil prišiel do Dukly Banská Bystrica trénovať? Domnievam sa, preto to vravím, podľa mňa skôr potreba.”

Veľmi zaujímavé slová, uvažovania a myšlienky Jozefa Tománka, ktorý by mohol isto hovoriť aj o potrebe duálnosti v športe. Vôbec nie preto, že  odišiel v Bratislave zo štúdia vied právnych na vysokej škole. Skôr na základe vlastných bohatých skúseností. Životných i futbalových.  Zaujímavo hlavne z úst veriaceho človeka vyznieva tvrdenie, že náhoda nie je nič iné, než Božie inkognito. Jozef je veriacim človekom. Často je výhodou načúvať jeho vzácnym slovám. O futbale tom vlastnom, ale aj iných. Rovnako o svojom živote. Niekde už z hlavy niekoho vzišlo a niekto to aj napísal, že slovo môže byť veľmi účinné, no nijaké slovo nie je také účinné, ako mlčanie v pravej chvíli. Jožko Tománek vstúpil po 20 – tich rokoch svojho pôsobenia a života v USA do liečebného domu Rubín v kúpeľnom mestečku Dudince. Postavil sa na schodište vo vstupnej hale, rozhliadal  a mlčal.  Myšlienkami sa vracal do minulosti.

“V rokoch 1968/1970 sme tu s Duklou Banská Bystrica chodili na sústredenia. Futbalové cesty vždy boli, sú a budú náročné. Cesty za futbalom však aj bolia. Dobré je, ak je každá cesta návratom. Na miesta, kde som už bol, kde mi napríklad ako aktívnemu futbalistovi poskytovali skvelú starostlivosť, rehabilitáciu, kde sme s kolektívom mohli relaxovať. V Rubíne sme sa lepšie v kolektíve spoznávali. Navzájom, spoznávali sme iných i seba samých. Rád sa vraciam na také miesta, ktoré mám rád – hlavne domov. Domov je vracať sa k sebe. Už roky v prítomnosti vlastnej manželky Magdušky. Cestovaním a spoznávaním sveta, aj toho futbalového, som sa nesnažil hľadať nové domovy, vždy som sa snažil však viac a viac, čím som bol starší, vracať sa k sebe. Aj minulosťou. Tou radostnou či najradšej zabudnutou. Prehry učia víťaziť. V drese banskobystrickej Dukly, aj podľa štatistík Jara Šišku, jeho presného archívu, dnes rešpektujem a spomínam, že vo futbalovej sezóne 1969/1970 som odohral v II. lige, lebo Dukla po známej kontumačnej prehre so Sláviou Praha z I. ligy vypadla, prvý zápas s Plzňou. Pred vďačným domácim publikom sme zvíťazili 3:0 a tiež sa mi  podarilo prispieť k víťazstvu aj jedným gólom. Posledný zápas som odohral za vojakov v Hradci Králové, kde sme prehrali 2:0. Bolo to 16. novembra 1969. V tom zápase mal prvoligovú premiéru v mužstve Dukly Jožko Štepánek, neskôr prvoligový hráč Tatrana Prešov. Mužstvo viedol ako hlavný tréner pán Musil.”

Foto: Ľudovít Sedílek | Text pod foto: Tento hráčsky kolektív postavil tréner Bohumil Musil po svojom príchode na trénerský post do Dukly Banská Bystrica na jubilejnom 25. ročníku medzinárodného futbalového turnaja O pohár SNP. Jeho prvý ročník odohrali v auguste 1945. Na snímke: horný rad zľava do prava – Marián Sedílek, Jozef Tománek, Rudolf Mažgut, Miroslav Chovan, Štefan Jutka, Mikuláš Czingel, Vincent Nemčík, Pavol Ondík. Dolný rad zľava do prava – Jaroslav Masrna, Miroslav Král, Jozef Petrovič, Štefan Šarišský, Ján Medviď, Imrich Deák, Jozef Štepánek.

Aj tieto slová pribúdali do redakčného nahrávača na pôde Kúpeľov Dudince a.s., a striedali filozofické otázky s tými faktografickými. Vôbec nie náhodou. Už je v mojej publicistike zaknihované, že filozofický pohľad na svet nie je dostupný každému, ak máme na mysli hlbšie vedené uvažovanie aj z oblasti športovej histórie. Tu neobstoja krčmové reči. Ak má byť taká tvorba funkčná, vyžaduje sa od nej aj značná miera abstrakcie a ovládania zložitostí základných ontologických (filozofická disciplína o bytí), gnozeologických (ide o náčrt, zaoberanie sa zmyslovým a rozumovým poznaním), ale aj etických konceptov. Dostatočný dôkaz, prečo je aj v športovej žurnalistike o minulosti, približovanej v prítomnosti živým slovom, potrebná a prínosná filozofia či otázky sociálne, alebo sociologické.

“Veľmi si vážime s manželkou nie tak dávne stretnutie s generálnym riaditeľom Kúpeľov Dudince a.s., JUDr. Slavomírom Brzom. Napriek svojmu pracovnému vyťaženiu značne prispel aj k takému uvažovaniu o práci samotných spomínaných kúpeľov v tomto čase. O ich filozofii. Som rád, že fundovane sa vie postaviť tvárou v tvár aj k nedostatkom v našich životoch, ale zároveň nesúhlasí, aby nás ovládli.  Už vyjadrovaním dokumentoval, že na svojej životnej ceste sa snaží, aby sme sa aj z toho dôvodu učili v praxi pre ich úspešné odstraňovanie trpezlivosti, láskavosti, nadhľadu. Vo svojej futbalovej kariére som mal šťastie a výhody. Trénovali ma kvalitní tréneri a hral som s výbornými hráčmi. Napríklad v spomenutej Dukle bol jedným z nich Janko Medviď. Podľa mojej mienky, Dukle odovzdal fantastické hráčske služby na úrovni svojho futbalového maxima.

V Slovane Bratislava som odohral za roky  1963 až 1968 celkom 80 majstrovských futbalových stretnutí, po návrate zo spomínaných Dukiel ďalších 10, aby som počas rokov 1972 – 1978 pridal v drese ZVL Žilina ďalších 114 majstrovských stretnutí. Na toto moje pôsobisko tiež spomínam veľmi rád, lebo sa tam v tom čase stretla nie len skvelá futbalová partia, ale tam pôsobili aj kvalitní tréneri. Keď som tam zo Slovana prestúpil, trénoval tam v československom futbale pôsobiaci známy zvolenský obojživelník Teodor Reiman a potom, presnejšie v rokoch 1975 – 197 aj Jozef Marko, ktorý viedol v roku 1970 československú futbalovú reprezentáciu na MS v Mexiku.

Práve tento pán mi ponúkol, aby som na sklonku svojej hráčskej kariéry išiel ako skúsený futbalista pomôcť v záchranárskych prácach do vtedajšej II. ligy mužstvu Považská Bystrica. Uposlúchol som ho. Možno aj preto, lebo mi v Žiline okrem trénerských schopností odovzdal aj kusisko životnej poézie s futbalovou príchuťou”, odvil dnes 78 ročný Jozef Tománek pre futbalovú verejnosť ďalšie, doposiaľ zabalené nite, z klbka uloženého vo svojej 13. komnate. Potvrdil tak z praxe, že  poézia života, to je nie len hráčska futbalová láska, ale aj trénerská.

Ale o tej s Jožkom Tománkom niekedy na budúce. Vtedy, keď si nájdeme čas zoširoka si porozprávať o jeho trénerskom pôsobení vo Fiľakove, Podbrezovej, Jelšave či Púchove. Možno znova aj o inom. Vraj, láska je aj vo futbale v podstate duchovným ohňom…

Presvedčiť sa budete môcť možno už z najbližších futbalových portrétov o ďalších významných a zaujímavých osobnostiach z nášho športového, nie len futbalového života.