AKTUALITY MÉDIÁ

Krásne blahoželania k životnej päťdesiatke!

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Norbert Juračka (na snímke uprostred) pozná hráčsku lavičku z pozície hráča, funkcionára i trénera. Za 50 rokov svojho života má dosť skúseností na to, aby vedel za každej situácie tlmiť emócie aj vo chvíľach, kedy dostávajú počas futbalového zápasu zabrať z rôznych príčin. On sám však v sebe pravdepodobne nosí aj jednu skrytú životnú pravdu: Očakávať uznanie z vonkajšieho sveta, znamená dávať svoje šťastie a emócie do rúk druhým. Čítať Norberta pohľadom je veľmi ťažké – zvyknú tvrdiť odborníci, psychológovia. Ako ho poznáte vy?… My si mu z internetového magazínu Klub priateľov Dukly dovoľujeme aj naďalej držať palce, aby v dobrom zdraví ešte dlho zostal sám sebou!

Keď sme 3. januára toho roku otvorili kalendár zistili sme, že z Klubu veľkej rodiny futbalovej Dukly je oslávencom polstoročia svojho života Norbert Juračka. Futbalový brankár, ktorý obliekal ligové futbalové dresy Dukly Banská Bystrica, Baníka Ostrava, Artmedie Petržalka, 1. FC Košice a ŠK Kremnička.

V československej lige nastúpil k 111 stretnutiam a ako brankár dokonca raz skóroval do súperovej brány. V zápase s Hradcom Králové skóroval 9. decembra 1990 z pokutového kopu. Gólom upravil konečné skóre na 4:1. V slovenskej lige nastúpil sympatický Noro k 143 stretnutiam, z nich v 130 v drese Dukly Banská Bystrica. V európskych pohároch chytal v 2 zápasoch, reprezentoval vo vekových kategóriách 18 ročných, ale i do 21 rokov a raz nastúpil i v reprezentačnom drese olympionikov. Bol členom reprezentácie do 20 rokov na majstrovstvách sveta v Saudskej Arábii.

Nad čím asi rozmýšľa tréner ligového dorastu MFK Dukla U16, Jozef Slobodník, v tejto chvíli ? Ako ho poznáme, možno aj nad tým, ako dať šancu mladému hráčovi v zostave, aby to bol jeho najkrajší vstup do úspešného futbalového kolotoča rokov ďalších. Hlavne, aby sa neskôr stal platným futbalistom medzi seniormi. Jemu sa to podarilo. Ziskom titulu majstra Československa v kolektíve dorastencov Dukly pod vedením P. Benedika.

Norbert Juračka bol a zostal súčasťou veľkej rodiny banskobystrického futbalu. V jednom dlhšom rozhovore o jeho pohľadoch na život a svet pre čitateľov Klubu priateľov Dukly, ale i všetkých, ktorí majú futbal veľmi radi, svojou otvorenosťou a dobrosrdečnosťou priam ponúkol myšlienku, že aj keď sa raz rozlúčime, naše futbalové cesty zostanú navždy spojené s krásou futbalu a korenené okrúhlymi životnými jubileami.

Vtedy okrem iného z jeho vnútra vyšlo aj to:

„Futbal prináša potlesk, zavše i kúsok slávy, radosť mnohých, úsmevy a občas možno i  krivšie pohľady. Všetko dôležité súčasti našej histórie. Každý ju píšeme svojsky, oslavujeme svojsky a spomíname tiež svojsky.“

Od 3. januára toho roku ubehol štvrťrok a Dušan Tóth, Marián Strelec, Ľubomír Faktor, Norbert Dikacz, ale i ďalšie známe osobnosti futbalu z historicky úspešnej armádnej Dukly Banská Bystrica blahoželali 7. apríla toho roku k päťdesiatinám ďalšiemu svojmu spoluhráčovi. Tentoraz Jožkovi Slobodníkovi.

Tak ako Norovi Juračkovi aj jemu vinšovali zdravie, spokojnosť a šťastie. Zaspomínali aspoň na diaľku, lebo potriasť priamo pravicou osobne nedovoľoval koronavírus.

„Dúfame, Jožko, že nikdy nezabudneš na svoj klub, v ktorom si sa do futbalu narodil. Nezabudneš, že si máš naďalej veriť. Dúfame, že nikdy nebudeš večer zaspávať s pochybnosťami o svojej vlastnej hodnote. Dúfame, že si vždy budeš vedomý toho, že si bezhranične futbalovými fajnšmekrami milovaný za svoju futbalovú ľavonohú jedinečnosť. Nech robíš čokoľvek a nech ťa život zoberie kamkoľvek, dúfame, že si necháš v sebe aspoň kúsok toho futbalového, majstrovského „ja“ s logom Dukla, dosiahnutého pri získaní  titulov majstra republiky a úspechov na medzinárodnej scéne už v jej  mládežníckych dresoch za skvelej dirigentskej taktovky Petra Benedika“ znela po telefóne gratulácia s prianím zdravia a spokojnosti v kruhu rodiny a súčasného MFK Dukla od vedenia internetového magazínu Klub priateľov Dukly za všetkých priaznivcov krásneho a stále lákavého futbalu. Noro Juračka a Jožko Slobodník, už o necelý rok posilnia váš káder čerstvých futbalových päťdesiatnikov i ďalší. Viacerí z tých, ktorí vám blahoželali úprimne k vášmu jubileu.

A prečo aj týmto spôsobom  si Vám dovoľujeme vinšovať s určitým odstupom, naraz, obom?

Chceme dať víťazný gól do siete súperov jedným nevšedným  a netradičným básnickým lobom.

Päťdesiat rokov života je pekný odpočet,

klub MFK Dukla spolu s Vami nech pripraví spoločný rozpočet.

Najvyššiu súťaž – prvú ligu mestu pod Urpínom vrátiť pomáhajte,

v zdraví kvalitnú trénerskú robotu pre krásu futbalu a úspech MFK Dukla odvádzajte!