AKTUALITY MÉDIÁ

Jubilujúci rodák z Vranova štatistiky nevedie

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Ing. Vojtech Christov v kruhu futbalových nadšencov pred otvorením osláv 25. výročia zisku titulu dorasteneckých majstrov Slovenskej republiky svojou rozhodcovskou píšťalkou. Zápas odohrali bývalí majstri I. dorasteneckej ligy Slovenskej republiky, Dukly Banská Bystrica, na trávnatej ploche v Kúpeľoch Dudince, kde si pripomenuli svoje prvenstvo v súťaži bez jedinej prehry v priateľskom stretnutí proti internacionálom Dudiniec.

„Historiek je mnoho, štatistiky nevediem, ale za vinš  veľmi pekne ďakujem“ – rozhovoril sa Ing. Vojtech Christov, najčastejšie nasadzovaný futbalový rozhodca z Československa na medzinárodnej futbalovej scéne v rokoch, keď rozhodoval dôležité medzištátne stretnutia i významné klubové súťaže najvýznamnejších súbojov pohárovej Európy.  Zareagoval tak potom, čo sme si mu dovolili k významnému životnému jubileu zablahoželať osobne aj za Klub priateľov Dukly Banská Bystrica. Oslovili sme ho pár dní po oslavách jeho 75. narodenín, ktoré sme ho nechávali užívať výlučne v rodinnom kruhu.

Samozrejme, majúc pritom na zreteli, že Ing.Vojtech Christov, rodák z Vranova nad Topľou (narodil sa 16. marca 1945), rozhodoval množstvo dôležitých medzištátnych zápasov napríklad na MS, zverili mu dokonca v úlohe hlavného rozhodcu finálový súboj ME v Paríži, kde proti sebe bojovali o európske futbalové pocty najvyššie Francúzsko proti Španielsku.

Dňa 11. februára toho roku pôsobil spolu so svojim dlhoročným priateľom s rozhodcovskou píšťalkou v československej federálnej futbalovej lige, pánom Štefanom Czetöm v úlohe rozhodcu na 27. ročníku Memoriálu Pavla Nagya vo Vranove nad Topľou. Aj veteráni futbalového klubu Bukózy Vranov Mikuláš Némeš, alebo dokonca Ing. Ján Seman či terajší prezident MFK Vranov JUDr. Miroslav Novák a ďalší by mohli o živote jubilanta i futbalu v okresnom meste horného Zemplína hovoriť množstvo historických súvislostí.

Už spomenutý Štefan Czetö sa ešte aj dnes, s odstupom desaťročí, rád vracia k futbalovému turnaju SNP, najstaršiemu v Európe v tých časoch, ktorý s Ing. Vojtechom Christovom v meste Banská Bystrica rozhodovali.

„Vojtove jubileum bolo asi prológom našich návratov pod Urpín. Netajím sa priazňou k úspešnej Dukle. Mestu Banská Bystrica by najvyššia futbalová súťaž dospelých  aj dnes svedčila. Armádny dres tam z Vranova obliekali Anton Búrik, po ňom Ján Ivan či samotný Pavol Nagy, veľký talent československého futbalu. Počul som dokonca, že na Štiavničkách reparujú štadión, ale zároveň všemožne aj neslávne futbalové pády. Seniorsku Duklu zhodili pády až do III. ligy a dorast preslávený najmä pod vedením známeho mládežníckeho lodivoda Petra Benedika, ktorý s ním získal titul federálneho majstra Československa a neskôr v Slovenskej republike aj titul, dokonca bez jedinej prehry, v novovzniknutej I. dorasteneckej lige Slovenskej republiky, sa ocitol tiež v dorasteneckej lige slabšieho, druhého rangu. Smädovci zachraňovali existenciu mladých s logom Dukla na dresoch, lebo dorast FK Dukla bol po vypadnutí z I. ligy tiež pred zánikom“ – povedal pre internetový magazín Klub priateľov Dukly a www.mfkdukla.sk spomínaný Štefan Czetö.

Jubilant Vojtech Christov bol na slovo skúpy. Nedobiedzali sme. Rešpektujúc, že ligový futbal a mnohé vôkol neho má kvalitu, aj tú rozhodcovskú, štatisticky veľmi presne zaregistrovanú a mnohé futbalové historky sú asi aj dnes z viacerých dôvodov nepublikovateľné. Preto sa pri jubileu osláv 75. narodenín uchyľujeme z nášho magazínu k stručnému vinšu výlučne pre Ing. Vojtecha Christova takto:

„Veľa zdravia, šťastia a pokoja do ďalších rokov, pán Ing. Vojtech Christov! Nech dlho existuje dôkaz, že aj prostredníctvom rozhodcovskej píšťalky existuje na svete jedna reč, ktorej všetci rozumejú. Je podávaná tónom nadšenia, kvality, profesionality, prístupu k futbalovému rozhodovaniu s úžasnou láskou. Všetko zosúladené do elegancie pohybu a presnosti tónov pre krásu toho, po čom naše futbalové duše snívajú. Nech všetko spomenuté pretrváva na dlhé roky aj životom nášho jubilanta, teda Vás, práve pre hru, ktorej ste zasvätili svoj celý život.“