A MUŽSTVO AKTUALITY

Góól, ktorý núti rozmýšľať a uvažovať !

Máme na mysli ten Góól, ktorého prvú stranu z celkových siedmich uverejňujeme namiesto fotografie. Takú hlavičku má Góól, ktorý sa objavoval počas tohoročnej futbalovej jari, keď hrala MFK Dukla svoje zápasy v domácom prostredí. Obsahom si vyžiadal od čitateľa názor, že ide o magazín pre fanúšika mužstva spod Urpína.

Keď ho nedávno v mojej prítomnosti čítal v jednej nemenovanej kaviarničke srdca Zemplína, teda v Michalovciach jeden pán, viac raz si zapísal do svojho notesa  niekoľko riadkov. Ako priaznivcovi Dukly mi to nedalo. Opýtal som sa ho, odkiaľ zobral tento výtlačok a čo si z neho vypisuje…

Odpovedal: „ Ja si ho dávam z Banskej Bystrice posielať. Od chvíle keď som sa k nemu náhodou dostal v rýchliku z Bratislavy. Cestoval som do Banskej Bystrice spolu s pánom, ktorý tam niekedy býval a pôsobil. Bavili sme sa vtedy o všeličom. Keď som mu prezradil, že som fanúšikom nášho futbalového Zemplína, iba sa usmial a skonštatoval: „ Východniar. Koľkí kvalitní u nás hrávali futbal. Menoval: Anton Búrik, Albert Rusnák, Ondrej Zajac…ani jeden z nich však už dnes nežije…a posunul mi z viacerych časopisov Góól, ktorý vyšiel pred zápasom MFK Dukla – Partizán Bardejov. Usmial som sa  vtedy, aby som mu povedal: „Mám ženu z Bardejova. Je príbuzná Florovi Štefančinovi. Aj ten je z Bardejova…“

Svet je malý, Slovensko v ňom maličkou odrobinkou. A napriek tomu sme sa ani mi dvaja nepoznali. Dnes si píšeme. Naša komunikácia začala Góólom. Našťastie nie vlastným. A vite prečo to píšem? Od tej chvíle rozmýšľam a kladiem si otázky: „ Začnú platiť niekedy vlastné kluby svojim hráčom aj za vlastné góly? Lebo v živote to tak často robíme… Bude sa niekedy, vôbec, za nevlastné góly platiť? Nepoznám odpoveď. „Skonštatujem pre seba Góól a uvažujem…Vraj Góól  je majstrovský kúsok. A aká bola Maradonova ruka, ktorou dal gól Argentíny na MS v USA?

Príbeh hodný uvažovania. Vďaka Góólu z Banskej Bystrice. Som tiež jej fanúšikom desaťročia a rovnako ma trápil takmer zánik futbalovej Dukly Banská Bystrica…Chodím aj na zápasy Zemplína. Takmer pravidelne. Ale futbal v armádnej Dukle v sebe skrýval iné zvláštne čaro. Učil chlapcov na začiatku futbalovej kariéry hlavne vlastnej sebadisciplíne. Aspoň tých, ktorí pochopili, čo im Dukla dávala.