A MUŽSTVO AKTUALITY

Góly krajšie ako v bundeslige, body zostali na Štiavničkách pod Urpínom

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Ľubomír Willwéber dal v zápase MFK Dukla – Tatran Liptovský Mikuláš nie len nádherný gól z voleja, ale vyhral aj viacero hlavičkových súbojov. Samozrejme, že sa stalo aj to, keď sa v jeho hre sem – tam objavila i nepresná prihrávka na spoluhráča, ale do dejín futbalového MFK Dukla sa zapíše natrvalo .Gólom, aký by sa patrilo natočiť a obohatiť ním všetky významné futbalové televízne znelky sveta. A tak tú nádheru videlo na banskobystrických Štiavničkách 14. septembra niečo vyše 800 šťastných divákov.

Bežala iba 3. minúta zápasu, podaktorí oneskorenci z radov skalných si iba kupovali lístky, keď dal nádherný gól domáci Wilwéber z voleja zo vzdialenosti dobrých 30 metrov. Bola to strela ako z dela, na ktorú odchovanec banskobystrických Podlavíc Patrik Gábriš nestihol ani zareagovať. Gólu aký sa tak často na štadiónoch sveta nevidí predchádzal rohový kop. Jeden zo zadákov Tatrana L. Mikuláš vyslal hlavičkou  vysokú krížnu loptu do spomenutej vzdialenosti a tam už zaúradoval známy ostrostrelec z diaľky Ľubomír Willwéber. Po góle očakávali priaznivci mestskej Dukly trvalejší nápor domácich. Nestalo sa Domáci v tradičnom červenom oblečení mali síce po štvrťhodine hry možnosť skórovať, ale to by bol nesmel brankár Gábriš krásnou robinzonádou na bránkovej čiare chytiť hlavičku Staršieho z blízkej vzdialenosti po vtipne zacentrovanej lopte Migaľom.

Po tejto akcii boli behavejším mužstvom v strede poľa s loptou bielo – červení hostia, ktorých  zoskupenie pred štvoricou hráčov z obrannej línie skúšalo mnohými spôsobmi ako preľstiť obranné zoskupenie domáceho mužstva. Prikryl a spol však hrali v obrannej fáze skvele. Ak niečo nestihli zastaviť obrancovia, pomôcť prišiel až do vlastnej šestnástky „všadebol“ Viktor Tóth. Tak tomu bolo napríklad aj v 25. minúte, keď jeden z hosťujúcich hráčov si po vtipných narážačkách hotoval loptu na kopačku a v hodine dvanástej mu ju šikovne spred nosa vypichol práve Viktor Tóth. Dokonca tento hráč bol aj pri zrode pokutového kopu. Hosťujúci obranca tak nešikovne rozohral loptu vo vlastnej šestnástke, že práve rýchlonohý V. Tóth sa jej stihol zmocniť v rohu šestnástky a sám chcel obhodiť brankára Gábriša. Ten ho riskantným spôsobom zrazil nedovolene v šestnástke, uvidel žltú kartu v rukách rozhodcu Mastiša a Polievka kopal v 30. minúte pokutový kop. Kopol ho ako nesústredený žiačik slabo do stredu brány, brankár Gábriš jeho úmysel vystihol a výsledok stav zápasu ostal nezmenený.

V 43. minúte sa o strelu spoza šestnástky pokúšali aj hostia, ale iba pokúšali. A to čo prešlo pred pozorného Nôtu v bráne MFK nebolo pre mladého brankára problémom zneškodniť. Po zmene strán čakali mnohí znalci futbalu, že Tatran Liptovský Mikuláš pritvrdí útočný štýl hry. Skôr opak bol pravdou. V 59. minúte síce Ľuboslav Laura vyrovnal nádhernou strelou z rohu šestnástky, ke´d sa kľučko. zbavil skúseného Saviča a profesorsky obhodil mladého Nôtu tvrdým obstrelom pozdĺž jeho brány. Lopta potom skončila z ľavej strany v pravom hornom rohu brány MFK Dukla. Nerozhodný stav trval sotva šesť minút. V tých fázach bolo badateľné ako hráčom L. Mikuláša ubúdajú sily a nebolo vôbec prekvapením, keď hneď domáci dali po dobre rozohranom rohovom kope nekrytým Prikrylom svoj druhý gól. Výborne pozične hrajúci Prikryl dal hlavou znova gól, ako by chcel upozorniť, aké zbrane majú v talóne pripravené Vargovci na záverečný finiš. Tréner Zaťko začal v rýchlom slede striedať vyčerpaných hráčov. Najskôr už v 65. minúte striedal Dávida Krčíka Marek Bobček.Spomenutého záložníka hostí začali od vyčerpanie sužovať kŕče v nohe a potom o necelých 17 minút naraz aj  ďalších dvoch hráčov.

Bojovník na pohľadanie s úžasným bežeckým akčným rádiusom V. Tóth stihol v tých fázach vyslať zo dva razy po vtipných prihrávkach  do rýchlych protiútokov tak Polievku, ako aj Vaščáka. Keď však Vaščák nedal po nádhernom bežeckom úniku a krásnej prihrávke po zemi gól z 2 metrov do prázdnej brány, lebo dokázal bombou loptu z takej blízkosti prestreliť  ponad hornú žrď, diváci tvrdili, že to bolo asi najväčšie umenie v celom zápase. Našťastie bežala posledná minúta stretnutia a v nastavenom čase za 2 minúty si už gólovú akciu žiaden zo súperov nepripravil. Strela Bartoša na hrote útoku Tatrana Liptovský Mikuláš spoza šestnástky vedľa brány nemala postrádala okrem presnosti i patričnú razanciu.a tak v redakčných zápisníkoch ostali iba tieto zostavy mužstiev a štatistické údaje:

MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Tatran Liptovský Mikuláš 2:1 (1:0)

Góly: 3. Willwéber, 63. Prikryl – 59. Laura. ŽK: Polievka, Vaščák – Gábriš, Lišivka. Rozhodovali: Mastiš – Jankovič, Halíček.. Zápas sledovalo 874  divákov.

Zostavy súperov:

MFK Dukla: Nôta – Migaľa, Gaško, Prikryl, Savić – Willwéber, Snitka – Starší, V. Tóth (86. min. Dolný), Polievka (90. min. Hrudkay) – Vaščák.

MFK Tatran: Gábriš – A. Krčík, Lišivka, Kucharčík, – Janec ( od 82. min Poruban) – Gerát, Kotora – D. Krčík (65. min. Marek Bobček), T. Staš ( 82. min. Poruban  ), Laura  – Bartoš.