A MUŽSTVO AKTUALITY

Druholigové futbalové hodiny tikajú čoraz silnejšie

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Aj také pohľady bolo vidieť zo sektoru FAN klubu banskobystrickej Dukly počas zápasu FK Pohronie – MFK Dukla 0:2.

Celkom do troch dní boli rozdelené súboje v 23, kole II, futbalovej ligy. Už v piatok sa hral pod reflektormi na kvalitnom teréne za chladného počasia zaujímavý futbal medzi domácim Pohroním a MFK Dukla Banská Bystrica. Neubehla poriadne ani štvrťhodina zápasu a na ukazovateli skóre  svietilo 0:2. Mohlo byť aj inak, keby po jednogólovom vedení dal vyrovnávajúci gól z dobrej streleckej pozície domáci Nosko. Nestalo sa, lebo mrštný brankár hostí Adam Krejčí bol proti, vzápätí loptu rýchlo rozohral na Polievku, ten ju potiahol k súperovej šestnástke, vtipne nahral Staršiemu a MFK Dukla bola na koni. Najmä, ak Tóth vypojil osobným bránením z hry domáci motor zálohy, kapitána Pellegriniho.

Vyše 1400 divákov však sledovalo z oboch strán veľmi poctivý futbal, na kvalite ktorého sa nepodieľal ani jeden futbalista zo zahraničia, lebo oba kluby razia cestu venovať sa vlastným odchovancom a kvalitu hry vystužovať z domácich futbalových zdrojov. Divák to rýchle pochopil a tak na futbale v Žiari nad Hronom nie je o divácke zázemie a jeho aj divácku podporu núdza. Tentoraz prišla na Pohronie  silná divácka enkláva spod Urpína a hlavne FAN klub Dukly vytrvalo povzbudzoval fair – play spôsobom celý zápas. Tých vyše 200 živých a zdravých vitálnych hrdiel neustále tlačilo hostí do ofenzívneho poňatia hry a keďže aj domácim nechýbala snaha hrať ako vždy aktívny, behavý a rýchly futbal, bolo sa na čo pozerať.

Pozitívne správy o kvalitnom futbale prišli aj z ďalších druholigových štadiónov, no až v piatich súbojoch sa z plného bodového zisku tešili hostia. Dôkaz, že súčasné druholigové hodiny tikajú čoraz silnejšie, aby bolo počuť komu sa ako darí bojovať o prvenstvo a kto zatiaľ umne hrá o zotrvanie vo futbalovo kvalitnej a náročnej súťaži.

Okrem už spomenutého MFK Dukla Banská Bystrica vonku tentoraz vyhrali Petržalka v Liptovskom Mikuláši, ktorý má z čoho rozdávať, prekvapujúco zvíťazil Prešov v súboji s Interom, Poprad v Komárne, kde budujú mužstvo z mladých, ale ešte málo skúsených futbalistov a cenné body priviezla Lokomotíva Košice spod Dubňa. Napriek tomu, že s kapitánskou páskou usmerňoval hru mladých šošonov skúsený futbalový špilmacher Viktor Pečovský. Z mužstiev povážlivo ohrozených zostupom vyhrali doma Šamorín nad Skalicou, Bardejov nad Lipanmi, ktoré sú azda „najistejším“ kandidátom na zostup do III. ligy a úspešný bol Trebišov, keď okrem dvoch gólov v 78. minúte zahodil aj svoj druhý pokutový kop. Ten prvý skúsený Ján Novák premenil a domáci týmto gólom vyhrávali 2:0. Vedenia sa ujali po polhodine hry  Lopezom da Silvom Juniorom, ale ich mužstvo hrá bodovo úspešnú jarnú odvetu, lebo od 5. októbra 2018 prehrali iba raz doma s Pohroním 0:1! A tak v sobotu vybehnú na banskobystrických Štiavničkách proti sebe v jarnej časti bodoví skokani z Trebišova, ktorí získali z 18 bodov 13. Hrať budú, samozrejme, proti domácemu MFK Dukla. Na Zemplíne sa hotujú, že si z Banskej Bystrice privezú ďalšie 3 body, ktorými sa konečne posunú do pokojnejších vôd, aby ich neodplavili po zostávajúcich siedmych kolách do III. ligy.

Tvrdia tam, že skúseným hráčom  Novákovi, Kolbasovi i ďalším sa hrať nižšiu súťaž nepatrí. Futbalovo a hlavne bodovo ožili aj v Prešove. Tatran priviezol body zo súperovej pôdy, ktoré zobral Interu, aby ho namočil na dno tabuľky až po uši. Naviac, Inter hrá najbližší zápas v Skalici, potom doma s Popradom, ktorému postupové ambície po víťazstve v Komárne veľmi stúpli. Aj preto, lebo Pohronie doma prehralo i keď malo zopár dobrých možností nepriaznivý stav gólovo zvrátiť. Ale ďalšie veľké šance dať gól mala ja Dukla.

Neodbiehajme od reality a nehrajme sa na keby… Po 24. kole by sme mohli byť oveľa múdrejší tak v otázke postupu ako i zostupu, ale to by muselo Pohronie vyhrať v Stropkove nad Tatranom Prešov, Šamorín naplno bodovať v Poprade a Inter v Skalici. Lipany budú mať doma možnosť jasnejšie zapáliť akú – takú nádej svetielka záchrany, ale musia zvíťaziť nad rezervou extraligovej Žiliny. Nuž a ak Trebišov podľahne MFK Dukla a okúsi prvú prehru tohoročnej jari, zúži sa rapídne počet kandidátov na zostup. Tvrdíme to preto, lebo, vraj, v Bardejove počítajú so ziskom čo len bodu v súboji s FC Petržalka na jej ihrisku.

Prognózy zaujímavé, ale po odohranom 24. kole môže byť všetko teoreticky plánované, naopak. Divácky je II. futbalová liga úžasne atraktívna. V každom súboji ide o dôležitý bodový zisk. Azda iba v Komárne či Dubnici nad Váhom, možno aj v Petržalke môžu pokojne spávať. Ale, pozor! Ešte stále je pre každé mužstvo pripravený možný 21 bodový zisk.

Matematika nepustí. Na záchranu v súťaži, kde má po 23. kole posledný 21 bodov v tabuľke a prvý vedie tabuľku pred druhým s náskokom 4 bodov, je ešte možné všetko. V súbojoch o postup a v boji o záchranu zohrá dôležitú úlohu okrem hry samotnej aj kolegialita vo vnútri mužstiev a tímová etika, nakoniec odtiaľ sa odvíja aj futbalová prezentácia priamo na hracej ploche. Práve tam sa klope v jednotlivých kluboch na dvere úspešnej futbalovej budúcnosti. Ale o tom, možno po ďalšom druholigovom kole.