MLÁDEŽ

Dorastenci MFK Dukla v oboch kategóriách zatiaľ bez prehry

Foto: Marek Čecho | Text pod foto: Obísť jedného- dvoch hráčov  by nemalo byť problémom pre talentovaného chlapca už v mladom veku. Šestnásťročný Jozef Kandala ( v červenom drese s loptou), hráč MFK Dukla v kategórii U17 medzi takých patrí. Keď sme sa s ním rozprávali nezabudol oceniť silu kolektívu, do ktorého prišiel z Tatrana Prešov. „ Urobil som dobre, že som sa rozhodol ďalej sa futbalovo zdokonaľovať v skvelom kolektíve MFK Dukla. Aj počas štúdia  nachádzam v Športovom gymnáziu Banskej Bystrice dosť možností ako sa zlepšovať v škole i futbale súčasne. Je to cesta náročná, ale pre mňa potrebná.“ Zaujímavý názor mladého chlapca, ktorý začínal s futbalom v rodnej obci Hlinné, neďaleko Vranova nad Topľou.

S trénerskými zmenami pri „A“ mužstve dospelých došlo po 10. kole futbalového ročníka 2018/2019  v MFK Dukla Banská Bystrica k zmenám aj na trénerských postoch pri mládeži. Podľa našich informácií vedenie  klubu začalo  aj v mládežníckych kategóriách požadovať od realizačných tímov v jednotlivých kategóriách náročnejší a zodpovednejší prístup po trase: futbalista – škola – tréner – rodič – futbalový priaznivec – klub.

Nechajme v tejto chvíli tento fleš flešom a skúsme si priblížiť doterajší priebeh II. dorasteneckej ligy skupiny Stred, v ktorej hrajú svoje zápasy o majstrovské body futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica v kategórii U19 a U17. Dnes sú hlavnými trénermi týchto kolektívov Dušan Tóth a Jozef Slobodník.

Po ostatnom víkendovom súboji o majstrovské body, ktorý futbaloví dorastenci MFK Dukla vyhrali na Pohroní so svojimi rovesníkmi zo Žiaru nad Hronom a Dolnej Ždane na ich pôde 2:1, nám ich súčasný tréner, nositeľ Pro licencie UEFA, Dušana Tóth okrem iného povedal:

„ V Ždani sme nehrali dobre v I. polčase. Úžasná hmla a sychravé počasie robili chlapcom veľké problémy. V druhej časti hry sme boli lepším tímom. Na súťaž, ktorú hráme, môžu byť rôzne pohľady. Ak sa budeme chcieť na základe jednotlivých zápasov pýtať akú kvalitu pre futbalový rast chlapcov táto súťaž prináša, odpovede by sme mohli počuť rôznorodé. Veď v súťaži hrajú družstvá, kde majú problémy postaviť základnú jedenástku, potom je tu skupina takých, ktorí berú futbal ako mimoškolskú športovú činnosť a len veľmi málo družstiev chce, alebo sa snaží systémovo vychovávať mladého futbalistu pre futbal seniorsky.“

Myslíme si, že takým hodnotením povedal Dušan Tóth, ktorý toho už pri futbale odskákal ako hráč či tréner dosť, veľa pravdy. Ak sa pozrieme na druholigovú tabuľku len chlapci MFK Dukla Banská Bystrica v nej za doterajších 14 kôl nenašli premožiteľa a spolu s MŠK Fomat Martin odskočili ostatným hlavne bodovo. V prípade hernej analýzy by bolo diskusiou na kvalitu hry i výkonov jednotlivcov iste mnoho rozdielnych názorov. Nám sa zdá, že z pohľadu kvality I. dorasteneckej ligy by všetci do  jedného kolektívu boli zo súčasnej špice II. ligy v dolných podlažiach súčasnej prvoligovej tabuľky. Videli sme v I. lige dorastencov, ich hru i výkony. Snažili sme sa porovnávať. Prečo taký názor?

Tu by už mali dostať slovo tréneri, funkcionári, ale aj iní odborníci zainteresovaní do futbalového diania mládežníckych súťaží v Slovenskej republike. Napísať, že MFK Dukla je síce prvá, ale hrou neoslňuje by tiež nebola úplná pravda, lebo v mnohých zápasoch sa so svojimi rovesníkmi chlapci v jej dresoch bavia ako mačka s myšou. Správnejšie a dôležitejšie bude ak sa hlavne zodpovední za kvalitu futbalu mladých budú pokúšať hľadať v prvom rade nedostatky vo vlastných prístupoch, budú ich rozoberať resp. konzultovať s odborníkmi z funkčných hľadísk , aby popri tom sa mohli fundovane a vážne snažiť koncepčne nachádzať riešenia ako von zo začarovaného kruhu, keď naše ligové dorasty produkujú veľmi málo zrelých hráčov pre ligové kluby seniorov.

My tvrdíme, že tých príčin je viac ako dosť, len o nich verejne nevedieme analytické diskusie a tým sa problémy množia, ale neodstraňujú. A riešenia? Do A mužstiev seniorov aj v mnohých kluboch II. ligy kupujeme futbalistov z cudziny, od ktorých sa, až na zopár svetlých výnimiek, naše mladé ratolesti z mnohých dôvodov veľa učiť nemôžu , ale ani samotní na túto náročnú súťaž priamo prechodom z II. dorasteneckej ligy nemajú. Osobne za jeden z hlavných dôvodov sa nám javí ten, že futbal mladých trénujú v mnohých prípadoch nekvalitne pripravení tréneri! Po viacerých stránkach. Tam sme najviac benevolentí, alebo zámerne z rôznych dôvodov nevidiaci.

Dušan Tóth (vľavo) patrí medzi tých trénerov, ktorí má dosť skúseností na to, aby vedel kedy čo má povedať svojim zverencom. Pred vstupom do zápolenia o body v II. dorasteneckej lige v Dolnej Ždani sa o tom presvedčil aj mladý futbalista MFK Dukla Adam Baláž.

Často debatujeme s bývalými skvelými futbalistami. Mnohým však chýbajú základné komunikačné prvky reči, spôsoby prejavov empatie, psychológie, ochoty učiť sa a zdokonaľovať na trénerskom úseku. Samozrejme, že to neplatí o všetkých, ale o mnohých áno! Chýba nám koncepčná verejná kontrola tréningových procesov tam, kde ekonomicky prispieva značnými čiastkami štát.

 Ak už píšeme o MFK Dukla z pohľadu pôsobenia cudzincov, tá má vo svojich radoch jedného cudzinca. Kapitána  Sašu Saviča radí každý do futbalového diania v MFK Dukla zaineresovaný medzi našinca, lebo náš, teda spomenutý hráč Dukly, je skvelým príkladom technickej práce s loptou, prístupom k futbalu i láske k tejto krásnej hre. Inak by v svojom pokročilom veku sotva patril v MFK Dukla dlhé roky medzi hráčov užitočných a tým i stále potrebných.

Ten kto chodí pravidelnejšie na mládežnícke futbalové zápasy sa presviedča často, že v MFK Dukla máme množstvo futbalových odborníkov a radcov. Menej už takých, ktorí dokonale poznajú hlavne dlhodobý systém kvalitnej prípravy, otázky psychológie dieťaťa či dorastajúceho mládenca a ďalšie súvislosti úžasne potrebné pre futbalový rast. Je nám smutno ak vidíme medzi dorastencami v kategórii U19 hráčov, ktorým chýbajú základné prvky technického ovládania a spracovania lopty, prvky gymnastickej či atletickej prípravy a okrem toho aj badateľne slabý fyzický fond. Boli sme sa pozrieť zopár krát na skvelú atletickú prípravu Okálovcov v Športovom gymnáziu Banskej Bystrice, ktorú si mnohí mladí chlapci, ale aj skúsenejší a renomovanejší tréneri než pôsobia v súčasnom mládežníckom futbale MFK Dukla nevedeli vynachváliť. Pochvaľovali si ju však aj podaktorí z nich. Môžeme spomenúť trénerov Norberta Dikacza, Mareka Penksu, Mariána Strelca, nech nám prepáčia tí, ktorí tam chodia a nespomíname ich, nie z dôvodu iného, len toho  – iných sa nám tam stretnúť nepodarilo. Budeme však nesmierne radi ak na nastolené témy budeme môcť debatovať aspoň v takej šírke a tak často ako napríklad s už spomenutými, alebo napríklad so Štefanom Rusnákom, Dušanom Tóthom či Jozefom Slobodníkom.

Ak sme už pri ostatne spomenutom, nuž nechajme teraz slovo nášmu, ešte z hráčskych futbalových čias skvelému ľavonohému ostrostrelcovi a poctivo hrajúcemu útočníkovi či záložníkovi na ľavej strane  mládežníckych družstiev armádnej Dukly, neskôr i podaktorých prvo a druho ligových klubov, Jozefovi Slobodníkovi. Na našu otázku, ako vníma futbal chlapcov v kolektíve U17 MFK Dukla nám povedal:

„ V našej kategórii máme širokú hráčsku základňu. Sú v nej nadpriemerne šikovní jednotlivci, bystrí chlapci, ktorí futbal milujú. Sú aj takí, ktorí futbal hrať chcú, ale mnoho pre to robia, lebo toho talentu toľko nemajú. Osobne by som lajdákov v kolektíve netoleroval. Mojou úlohou ako trénera pri mládeži bolo a zostalo chcenie urobiť všetko zodpovedne preto, aby chlapci dostávali dosť príležitostí hrať majstrovské stretnutia, aby som im mohol v praxi na tréningoch ukazovať čo od nich chcem, aby ovládali a k tomu pribaľovali svoj vlastný futbalový kumšt. Poznám z nášho kolektívu nadšencov a úžasne futbal milujúcich, poznám tých, ktorí hrať veľmi chcú. Dokazujú to na hracej ploche, chápem, že nie vždy všetko vyjde, ale so šedým priemerom spokojný nikdy nebudem. Našu druholigovú tabuľku síce vedieme presvedčivo, ešte sme neprehrali, dali sme súperom v 14 zápasoch 75 gólov a dostali 7  (sedem), ale pre mňa bude podstatné pre vlastné potvrdenie svojich trénerských kvalít, koľkí chlapci sa z tohto kolektívu uplatnia v dorasteneckej lige a hlavne potom, v ligách medzi seniormi. Sám som si vždy kládol veľké ciele, niečo z toho som dosiahol, nie všetko sa mi podarilo čo som chcel. Tak sa pozerám i na stav v práci s mládežou v súčasnom MFK Dukla.“

Nuž, vzácni, vážení futbaloví priaznivci, mladí futbaloví reprezentanti mládežníckych kolektívov od prípravok po dorast, tréneri, funkcionári, rodičia, hádam dosť polčasových úvah o futbalovom dianí v MFK Dukle aj trošku z pohľadu iného, nie len rodičovského, trénerského či klubového. Futbalová jeseň pomaly vo futbalovej sezóne 2018/2019 končí. Budeme radi ak aj vy ponúknete v rámci svojich možností váš pohľad na to čo milujete – na náš futbal slovenský. So všetkým dobrom, ktoré k nemu patrí. Verte, otvorený dialóg aj na tie najpálčivejšie témy je úžasne potrebný.