A MUŽSTVO AKTUALITY MLÁDEŽ

Dorastenci mali silných súperov, seniori dávali gólové prídely

Foto: Roman Reptiš | Text pod foto: Keď bol na hracej ploche v červenom drese Jozef Kandala (10), vedel zo záložnej trojice nápadnými prihrávkami posielať svojich spoluhráčov do veľmi dobrých herných pozícií ako v tomto prípade napríklad Gabriela Hudáčka.

Futbalové kolektívy MFK Dukla pokračovali v zimnej príprave na náročnú jarnú odvetu svojich súťaží podľa harmonogramu aj v práve končiacom sa 6. tohoročnom týždni. „A“ mužstvo dospelých hralo najskôr prípravný zápas v Lučenci, kde zvíťazili 6:0. Aj v prípravnom zápase s Tatranom Prešov, v sobotu 8. februára zvíťazil MFK Dukla rozdielom dvoch tried. Futbalisti spod Urpína hrali s chuťou a stále zdecimovaný Tatran nepustili do vážnejších zakončení i keď Tatran sa snažil hrať útočný futbal. Chyboval niekoľkými hráčmi v obranných činnostiach čo skúsení hráči v dresoch MFK Dukla dokonale využili.

„Naši hrali dobre, evidentná bola u každého chuť odviesť čo najzodpovednejší výkon. MFK Dukla zvíťazila na umelej tráve v Ružomberku 7:1, keď v polčase vyhrávala 3:1.  Góly dávali: Vujoševič 2, J. Dolný 2 ( jeden z 11 – ky) Laksík,, Polievka, Vaščák. Za Tatran znížil Mihálik za stavu 2:0.“stručne zhodnotil zápas stály spravodajca z majstrovských zápasov MFK Dukla v II. lige Jozef Ivan.

V stredu hrá MFK Dukla ďalší prípravný zápas v Třinci.

Ligoví dorastenci U19 boli na sústredení v Senci. Odtrénovali 7 tréningových jednotiek a zohrali v týždni aj prípravné stretnutie s Petržalkou na umelej tráve v Bratislave.

Trénerská dvojica Daniel Valach – Marián Strelec  mala na sústredení  širší hráčsky káder a Marián Strelec pre magazín Klubu priateľov Dukly okrem iného povedal:

„Je to zatiaľ za mojej trénerskej činnosti najťažšia zimná príprava, ktorú s kolegom Danielom vedieme. Pre mňa je to aj výzva Tak náročnú úlohu na trénerskej lavičke a tak náročný cieľ som ešte nemal ako tréner pred sebou. Neviem čo by k tomu povedal Dano, ale musím vyzdvihnúť veľmi dobrú spoluprácu práve s ním od príchodu k súčasnému kolektívu. Do odchodu na sústredenie sme v kolektíve vyskúšali 8 adeptov na prvoligový dorastenecký dres  v našom kolektíve MFK Dukla U19 . Posilou by mohol byť Uhrinčať z Ružomberka, až na jedného ďalšieho sme ostatných poslali preč. Boli u nás na skusy 4 Ukrajinci a skúšali sme z iných klubov rovnaký počet Slovákov. Musím však pochváliť tréningovú atmosféru všetkých, ktorí v družstve zostali. Chlapci berú tréningy vážne, v Senci sme boli na 5 dňovom sústredeníMali sme k dispozícii 18 hráčov do poľa a 2 brankárov. Samotné prípravné stretnutie s Petržalkou, ktoré skončilo 1:1 malo veľmi dobrú úroveň a zdá sa, začína sa nám kryštalizovať základná zostava. Veď 23. február sa blíži a nás práve vtedy čaká prvý súper o dôležité body. Do Podbrezovej, kde budeme hrať, príde Senica. Z kolektívu, ktorý hral na jeseň posledný majstrovský zápas neodišiel nikto. Vo štvrtok 13 februára odohráme priateľský zápas vo Zvolene s treťoligovým súperom mužskej kategórie. Z našej prvoligovej sedemnástky nepočítame so žiadnym hráčom, systém súťaže vyžaduje v boji o záchranu bodovať tak s kategóriou U19 ako i U17. Verím, že sa nám cieľ, zachrániť pre MFK Dukla I. dorasteneckú ligu, podarí splniť. Bude to však veľmi náročná jar.“

Dnes, v nedeľu 9. februára sme sa boli pozrieť na prípravné stretnutie prvoligových dorastencov MFK Dukla U17 v Nitre, kde dopoludnia nastúpili proti veľmi kvalitnému súperovi z Karvinej.

V prvom polčase hrali chlapci MFK Dukla až na koncovku veľmi dobre, svojho súpera herne prevýšili a vypracovali si viacero dobrých streleckých príležitostí, lenže kolektívu zakončovateľ chýba. Tam sa vyžaduje u koncových hráčov veľmi individuálna príprava.

Po zmene strán poslala trénerská dvojica Ľubomír Faktor – Ján Oravec na hraciu plochu sedem iných mladých futbalistov, ale zo traja – štyria z nich zďaleka nespĺňajú čo len predpoklady hrať túto náročnú jar v I. dorasteneckej lige.

Tréner Ľubomír Faktor nám na margo takého nášho pozápasového koštatovania povedal:

„Podaktorí chlapci dostali aj v ťažkom zápase príležitosť ukázať, že o prvoligový dres vedia zabojovať. Zápas nám v niektorých prípadoch potvrdil, že káder skutočne 2 – 3 jednotlivci musia opustiť. To však neznamená, že sa pred nimi zatvoria dvere do MFK Dukla. V boji o prvoligové body však musia nastupovať chlapci s lepšími predpokladmi svojho futbalového rastu a s lepším čítaním hry samotnej i lepším ovládaním lopty. Toto už v prvoligovom kádri dorastencov U17 tolerovať nebudeme. V sobotu a nedeľu nastúpime s hráčmi, ktorí by mali tvoriť základný káder pre náročnú jarnú odvetu.“

Po zmene strán všetka ťarcha obranných činností spočívala až do prestriedania podaktorých slabo hrajúcich hráčov na kapitánovi kolektívu MFK Dukla Patrikovi Reptišovi (v červenom drese) a brankárovi Christoferovi Chládekovi.

Zaujímavý názor po zápase vyslovil pre naše médium hosťujúci tréner Marcel Frajt, ktorý na našu otázku:

„Ako vidíte dnešný súboj a ktorí hráči sa vám z kolektívu súpera herne najviac pozdávali?“ odpovedal takto:

„Bolo to stretnutie dvoch rozdielnych polčasov. V prvom boli jasne lepší mladí futbalisti MFK Dukla. Lepšie kombinovali, boli silnejší v kombináciách a vytvorili si 3 skutočne veľmi dobré príležitosti na vsietenie gólu. Nevyužili ich, podobne ako my v jednom prípade. Po zmene strán sme herne dominovali a dvojgólové víťazstvo sme si zabezpečili práve v druhej 45 minútovke. Z mojich hráčov som bol veľmi spokojný s hráčmi Oliverom Jurčálom (hral s číslom 12) a Tomášom Klváčekom ( 9) Z vašich hráčov mi imponovala hra hráča s číslom 10 ( J. Kandala) a potom hráčov s číslami 4 a 5 ( bratia Reptišovci) ,výborne chytal po zmene strán aj váš brankár. Ten v I. polčase čo mal, chytil tiež (v prvom polčase chytal Čapó, po polčase Chládek – pozn. autora článku).

Tréneri by sa pri výbere do svojich družstiev už od 16 – teho roku nemali veľmi mýliť s predpokladanou kvalitou pre majstrovské súboje. Ani prípravné zápasy by nemali v dresoch I. dorasteneckej ligy hrávať tí, ktorým chýba základné ovládanie prvkov futbalovej abecedy. Aj samotným takým hráčom sa musí hrať potom v zápase zle. A ak sa nebodaj tréner vo výbere pomýli 16 – 17 ročný futbalista má možnosť v nižšej súťaži tak vyniknúť, že si ho všimne iný tréner. Má vždy čas, pravda ak ľúbi futbal a dokáže sa mu celý odovzdať, vrátiť sa do prvoligovej zostavy.

Lenže úžasnou chybou je, v mnohých prípadoch vidia hlavne rodičia práve svojho syna, že ten je jediný schopný hrať prvú ligu a nad objektívnym a kvalitným trénerom , ktorý má iné videnie, zvyknú lámať palicu. Neuvedomujúc si, že najviac škodia práve svojmu dieťaťu. Dorastenecká futbalová liga, ale aj žiacke klubové súťaže nie sú krúžkovou činnosťou.

Výsledky prípravných stretnutí dorastu:

Petržalka – MFK Dukla Banská Bystrica 1:1 a Karviná – MFK Dukla Banská Bystrica 2:0 (0:0).

Ešte jednu prednosť mal prípravný zápas v Nitre medzi súpermi U17. Tak rodičia prítomní na zápase, ale aj chlapci v dresoch oboch kolektívov, ostatných nevynímajúc sa mohli potešiť z nádherného štadióna FC Nitra i ostatných hracích plôch, ktoré k centrálnej hracej ploche patria. Tvrdíme: Tak by mal vyzerať súčasný futbalový štadión v každom krajskom sídle. A mal by byť využívaný aspoň tak, ako tomu bolo v sobotu v Nitre. Počas vicerých zápasov sme na parkovisku videli a napočítali popri 3 autobusoch aj 78 osobných automobilov, na ktorých prišli záujemcovia o mládežnícky futbal. Potešilo nás, že medzi nimi nechýbal ani generálny manažér MFK Dukla Banská Bystrica pán Milan Smädo!