A MUŽSTVO AKTUALITY

Ďalší úspešný výsledok za postupom MFK Dukla do I. ligy s Košicami…

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Majstrovský zápas o body v II. lige hraný vo Zvolene medzi MFK Dukla a FC Košice ponúkol mnoho zaujímavých herných variácií. Tu je dôkaz jednej, keď sa s loptou pokúša preniknúť skúsený stredný záložník MFK Dukla Gabriel Snitka (vľavo). Prekaziť jeho úmysel sa snaží hosťujúci Michal Jonec (druhý zľava s číslom 23). Do akcie sa snažia zapojiť aj hrotový hráč MFK Dukla  Miladin Vujoševič (otočený chrbtom od fotoobjektívu s číslom 20) a  jeho tieň v tomto stretnutí, hráč s číslom 5 – Nikola Krčmarevič.

V 26. kole hostila Dukla vo Zvolene obávané mužstvo FC Košice. Košičania v posledných zápasoch bodovali naplno, v Slovenskom pohári vyradili prvoligistov v dresoch Serede a Trenčína, súperom z II. ligy dávali poriadne gólové prídely a od prehry doma s Petržalkou neinkasovali ani gól.

V druholigovej tabuľke sa usadili na pohodlnom 5. mieste a do Zvolena prišli s úmyslom potrápiť MFK Dukla za cestou k postupu do I. ligy. Očakávalo sa, že hlavne domáci začnú opatrne, ale aj na hre Košíc bol cítiť rešpekt zo súpera, ktorý ich herne vycvičil už doma na jeseň. Prvá štvrťhodina  veľmi veľa futbalovej krásy neponúkla, až na 2 krásne prieniky  Adama Hanesa v drese MFK Dukla, do súperovej šestnástky. Záver spomenutých prienikov sa mu centrovanými loptami nevydaril. Prišla však 16. minúta, kedy ešte takmer z vlastnej polovici vyslal do prieniku Hanesa jeho skúsenejší spoluhráč Wilwéber, mladý Adam sa s loptou veľmi dobrým ťahom po pravej strane dostal až do rohu súperovej šestnástky, odkiaľ tentoraz nádherným centrom nabil loptou ostrostreľbu kapitánovi mužstva Polievkovi a ten bombou z jednej nedal brankárovi Kirovi s prvoligovými skúsenosťami šancu zasiahnuť. Preto bývalá opora prvoligových futbalových Michaloviec vyberala zo siete loptu po vedúcom góle domácich s povzbudzujúcimi slovami pre spoluhráčov: „Chlapci, poďme rýchlo gól odplatiť!“

Viaceré podobné nájazdy, na brankára Košíc Matúša Kiru, nedokázali útočníci MFK Dukla zužitkovať v gól. Tentoraz nepochodil pri prieniku dlhodobo veľmi dobre hrajúci Matej Starší, na hru ktorého je zásluhou jeho stabilných výkonov stále spoľahnutie. Výnimkou nebol ani zápas s FC Košice, i keď aj on sám by bol najradšej, ak by… Pardón…futbal sa na : … ak, by …nehrá. Ten sa hrá na góly.

V 20. minúte síce strieľal tvrdo spoza šestnástky na bránu domáceho Hrušku Pačinda, ale lopta smerovala do stredu brány a tak ju pozorný brankár MFK Dukla hravo chytil. Bola to zo strany Košíc jediná priama strela na bránu domácich za celý prvý polčas.

Gól domácich povzbudil, po spomenutej strele si začali vytvárať ďalšie príležitosti na skórovanie, škoda že ani jednu z nich nedokázali premeniť  a tak gól prítomní, ale ani samotní aktéri zápasu už v I. polčase nevideli. Mužstvu v dresoch s logom MFK Dukla sa oproti ostatným stretnutiam nedarili ani „štandardky“ a tak štyri kopané rohové kopy z ich strany tiež neboli ozdobou zápasu.

Košice prišli do druhej časti hry so zmenami  v zostane i predsavzatím predvádzať aktívnejšiu hru. Zaknihovali za pár minút 2 vtipné útočné akcie, strelecké pokusy si pripísali Karvaš s Pačindom, ale boli to skôr pokusy platonické. Bez údernej gólovej sily.  Domáca Dukla ich aktívne útočné ťaženie hravo ubránila, naopak po chybe košickej obrany, presnej prihrávke Polievku, pridal ďalší gól Vujoševič.

Sympatická na hre Košíc bola aj po dvojgólovom vedení domácich snaha hráčov na futbalové Košice v tradičnom žlto – modrom oblečení, vsietiť gól. Hlavne v čase od 84. do 87. minúty pobudli dlhšie v šestnástke súpera, kde sa ho snažili pokoriť vysokými loptami. Raz vyslali hlavou slabú loptu do pravej tyče brány MFK Dukla, ale aj tam stál pripravený pozorne chytajúci Hruška, ktorý hravo posťahoval ostatné vysoké lopty do svojho náručia. Tá jediná lopty sa pomaly odrazila do poľa, aby v záverečnom prieniku potiahol loptu do súperovej šestnástky rýchlonohý Kvocera, tam loptu z pravej strany prihral V. Tóthovi, ale ani jeho zaujímavý pokus o gól takmer v páde neskončil po tretí raz v sieti. Pozdĺž celej brány sa lopta zakotúľala vedľa ľavej tyče brány Kiru.

Ťažko je z tohto súboja vyzdvihovať hru jednotlivcov, najkompaktnejšími výkonmi sa však prezentovali z domáci obrancovia Migaľa, Nosko, Kupčík a istotou pútal brankár Hruška. V útoku najmä v I. polčase sa blysol niekoľkými prienikmi už spomenutý Hanes. Rovnako ťažko je niekoho kritizovať. Tréneri postavili mužstvo ako celok, ktorého úlohou bolo získať potrebné 3 body. Získali ich taktickou zrelosťou i túžbou po víťaznom ťažení v tohoročnej II. lige zásluhou nasadenia  celého kolektívu.

Rozhodcovský ortieľ nad touto situáciou hravo a k plnej spokojnosti všetkých aj v tomto momente vyriešil hlavný arbiter Rastislav Jurenka. V zápase mal uľahčenú prácu fair – play súbojmi počas drvivej väčšiny súbojov o loptu. Bol vždy tam, kde mal byť, ale inak pôsobil na hracej ploche veľmi nenápadne. O to ostražitejšie.

V nedeľu 2. mája cestuje MFK Dukla do zostupom nebezpečne namočeného Bardejova. MFK Dukla na základe výsledkov svojich najväčších súperov potrebuje z dvoch zvyšných zápasov na súperovej pôde ( Bardejov a Komárno! Ale i dvoch ďalších v domácom prostredí na hracej ploche vo Zvolene ( Šamorín a Petržalka) získať pre priamy postup do I. ligy – 4 body.

Pre štatistikov na záver ponuka zo zápisníka Ing. Jaroslava Šišku, dlhoročného člena medzinárodnej futbalovej organizácie IFFHS ( rozumej …futbalových historikov a štatistikov sveta, vlastníka Športovej agentúry Dukla – pozn. autorky tohto komentára):

MFK Dukla – FC Košice 2:0 (1:0)

Góly 2:0: 16. Róbert Polievka, 51. Miladin VUJOŠEVIĆ
ŽK 2:1: 37. Adam Hanes, 69. Róbert Polievka – 52. Michal Jonec 23
Rozhodovali: Mgr. Rastislav Jurenka – Peter Kováč, Michal Sluk – Andrej Chromý
Delegáti stretnutia: Mgr. Róbert Dadykin a Miloš Kopča
Rohy: 5:1 (4:0)
Divákov: hralo sa, už tradične, kvôli korone, bez divákov – avšak z priľahlého kopca aj parkoviska zápas sledovalo, spoza plotov, 160 divákov a povolený počet iných funkcionárov a zodpovedných pracovníkov
Cudzinci v tímoch, čo nastúpili na ihrisko: 1:3

MFK Dukla Banská Bystrica (4-2-3-1 ):

Matúš Hruška 1 – Lukáš Migaľa 21, Ľuboš Kupčík 12, Ján Nosko 3, Marek Frimmel 18 – Gabriel Snitka 16 (61. Dávid Richtárech 6), Ľubomír Willwéber 41 (K1) – Matej Starší 8, Adam Hanes 2 (61. Milan Kvocera 77), Róbert Polievka 17 (K) (82. Patrik Vajda 27) – Miladin VUJOŠEVIĆ (Čierna Hora) 20 (71. Viktor Tóth 4)
Tréneri: Stanislav Varga – Štefan Rusnák, Norbert Juračka, Dávid Brünn

FC Košice (4-1-4-1 ):

Matúš Kira 22 – Patrik Košuda 15 (81. Samuel Magda 4), Michal Jonec 23, František Pavúk 14, Marek VÁCLAV 6 (28. Filip Kis 7) – Nikola KRČMAREVIĆ (Srbsko) 5 – Erik Pačinda 9 (K), Matej Jakúbek 13, Kamil Karaš 10 (46. Gyu-Hyun JUNG |Kórejská republika| 2), Boris Gáll 11 (46. Samuel Gladiš 21) – Erik Liener 27 (69. Christos KOUNTOURIOTIS |Grécko| 77)
Tréneri: Jozef Vukušič – Ivan Lapšanský (bývalý hráč Dukly), Rudolf URBAN, Branislav Benko

Odznelo po zápase: Tentoraz nie na futbalovej tribúne. Ale medzi divákmi, ktorí spoza pletiva sledovali majstrovský futbalový zápas MFK Dukla – FC Košice. Čo sme pre vás z voľných rozhovorov vybrali?

„ Preč sú časy slávnych VSS Košice s Polákom, „Morjom“ Daňkom, Štafurom, Borošom, Hoholkom i ďalšími. Asi na večnosť sa z nášho slovenského futbalu vytratila hravosť, futbalová virtuozita jednotlivcov. Už nemáme ani funkcionárov typu Kropáča, Juhásza, Nógradyho z Košíc, Danča. Mäsiarika z Prešova, pánov Stacha z našej Dukličky či jeho ďalších pomocníkov. Máme realitu, povýšiť futbal medzi jeho veličenstvo biznis!“… a rady ľudí, ktorí milovali futbal srdiečkom – rednú. Futbal nikdy nebol a nebude iba kopaním do lopty.

V Anglicku diváci vyhnali od futbalu Superligu s ľuďmi, ktorí chceli a chcú peniaze. Nie skutočný futbal ! Futbalová rodina žiada fair – play futbalové zápolenia, skutočnú futbalovú krásu, ktorú nemožno premaľovať obalmi modernosti na skvelú futbalovú súčasnosť. Tá skvelá vždy bola, je a bude vždy bude tam, kde budú ctiť základ – radosť skutočných futbalových srdciarov na postoch hráčov, trénerov, funkcionárov pretkávanej fair – play prácou odborníkov na každom futbalovom stupni. Ak raz dakto povie na verejnosti. Mńa futbalová Dukla nezaujíma, nemá právo pracovať ani v jej futbalových štruktúrach, ani pri futbale!

Futbal je nezmeniteľným a nezameniteľným fenoménom úprimnej ľudskej túžby, ľudského srdiečka po všetkom krásne, ktoré obsahovalo, obsahuje a bude obsahovať vždy tie isté pravdy a súvislosti ľudského dobra. Tak tomu bolo aj za, čias, keď slovenskí futbalisti, slovenskí tréneri, slovenskí futbaloví funkcionári či slovenskí futbaloví rozhodcovia nosili zo sveta veľké futbalové pocty a stali sa navždy futbalovými velikánmi. Dejiny sa peniazmi premaľovať nedajú. Šarlatáni sa hviezdneho futbalového neba nikdy nedotkli ani nedotknú! Fenomén futbal im to nedovolí!