AKTUALITY MÉDIÁ

Čo najviac omína súčasný futbal pod banskobystrickým Urpínom?

Foto: Samo Telúch | Text pod foto: Krásne futbalové prieniky cez súperove obrany ponúkal počas tohoročnej majstrovskej jari vo všetkých domácich zápasoch i na súperovej pôde hráč v červenom drese MFK Dukla Róbert Polievka. Na snímke v červenom drese si nie raz takto hravo dokázal položiť na zem svojho strážcu ako to dokumentuje i táto snímka.

Na uháňajúci vlak neradno vyskakovať. Na takúto bravúru si môže trúfnuť iba mimoriadne obratný človek, alebo človek s úžasnou odvahou a láskou k futbalu v meste, ktoré mu prirástlo k srdcu. Do úlohy muža, ktorý sa odhodlal podstúpiť také riziko, sa dostal architekt novodobého diania pod futbalovým Urpínom, bývalý ligový futbalista Banskej Bystrice a Slávie Praha, Milan Smädo. Dnes manažér Mestského futbalového klubu Dukla Banská Bystrica. Klubu, ktorý pred  futbalovou sezónou 2017/2018 ešte neexistoval. V súčasnosti stojí na prahu svojej tretej futbalovej sezóny. S „A“ mužstvom seniorov v  II. futbalovej lige dospelých po druhý raz. Tak isto  s „A“ družstvom žien v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži A ako to bude v klube vyzerať aj s ďalšími trinástimi, alebo štrnástimi mládežníckymi družstvami, to sú všetko snahy viesť z našej strany tak s pánom Milanom Smädom, ale postupne aj ďalšími širší, ale funkčný dialóg. Užitočný tak pre odbornú, ako i laickú verejnosť. Začíname:

Vie dnes samotný Milan Smädo, koľko presne od novej blížiacej sa sezóny bude v MFK Dukla mládežníckych družstiev ?

Isto to ešte dnes povedať nemôžem. Od utorka do soboty bude prebiehať kvalifikácia v dorasteneckej kategórii U19, ktorej sa po roku znova má právo zúčastniť aj náš MFK Dukla. I keď stále budem tvrdiť, že najvyspelejšie futbalové krajiny sveta nič nemenia na zostupoch a postupoch, len podaktorí naši mocipáni v slovenskom futbale vymýšľajú nezmyselne teplú vodu namiesto toho, aby sa v širších súvislostiach venovali komunikácii a pomoci slovenskému futbalovému vidieku, ktorý nám futbalovo vymiera. Nemáme v našom klube silu, aby sme dokázali presvedčiť celé futbalové hnutie, že postupovať a zostupovať z posledných miest v každej a z každej súťaže by sa aj v slovenských futbalových súťažiach malo tak, že poslední vypadávajú a víťazi priamo postupujú. Kvalifikácie sú obštrukciami, za ktorými býva skrytého mnoho futbalového zla. Teda, dnes nevieme, či budeme musieť vytvoriť u chlapcov aj kategóriu U16. I keď netajím, počítame, že skôr áno, ako nie.

Čo sa skrýva za, v podstate úspešne skončeným futbalovým ročníkom 2018/ 2019. Veď ženy MFK Dukla sa zachránili v najvyššej slovenskej ženskej súťaži, „A“ mužstvo mužov ako nováčik nakoniec vybojovalo pekné šieste miesto v II. futbalovej lige. Obe dorastenecké družstvá povyhrávali svoje súťaže v II. lige presvedčivo, pozitívne posuny registruje MFK Dukla aj v ostatných kategóriách. Ako, teda, hodnotíte vo vedení MFK Dukla súčasnosť?

Odpoviem stručne, ideme s vôľou a náročnejšie než tomu bolo pred minuloročnou sezónou za kvalitou. Vieme, že mnohí sú zvedaví čo budeme robiť ak nám dorast U19 postúpi do najvyššej dorasteneckej súťaže, aké posily pribudnú do „A“ mužstva, ako budeme realizovať v klube ženský futbal, podobných otázok je množstvo. Na viaceré odpovedať nebudem, lebo nemám právo napríklad hovoriť za trénerov, ktorí aj v novom futbalovom ročníku ponesú najväčšiu zodpovednosť za výsledky svojich kolektívov. Pred rokom bolo pre nášho fanúšika najväčším rébusom, či sa MFK Dukla zachráni v II. lige? Dne máme cieľ hrať od začiatku o pozície v strede tabuľky, v konečnom súčte sa umiestniť v II. lige dospelých do šiesteho miesta. O tom, ako to dosiahneme budú najviac a najzodpovednejšie hovoriť tréneri. Rozhodne však nepôjdeme cestou nákupov priemerných futbalistov zo zahraničia do nášho klubu. Vzhľadom k tomu, že sme pristúpili k náročnejším požiadavkám na kvalitu práce realizačných tímov v mládežníckych súťažiach, otvárame v našom klube brány pre talenty z celého Slovenska. V Banskej Bystrici spolupracujeme s viacerými strednými školami, komunikáciu chceme zvýšiť na trase so školami vysokými a už dlhší čas sa snažíme vťahovať do dlhodobej spolupráce všetkých, ktorí vedia a chcú kvalite futbalových ciest v MFK Dukle úprimne pomôcť. Samozrejme, že pribudli nové prekážky, nové starosti, ale tie riešime tiež za pochodu…

Foto: Ján Miškovič | Text pod foto: Našiel odvahu nasledovať svoje srdce a intuíciu. Oni už akosi vedeli, čo najskôr potrebuje novovzniknutý Mestský futbalový klub Dukla Banská Bystrica. Meno a priezvisko Milan Smädo bude s jeho vznikom a tvorbou ďalšieho futbalového príbehu pod Urpínom spojené na večnosť. Aj táto snímka fotoreportéra Jána Miškoviča bude toho historickým svedectvom.

Ide, zrejme o to, kde bude hrať svoje zápasy „A“ mužstvo dospelých, lebo štadión na Štiavničkách čaká, verme, úspešná rekonštrukcia?

Štadión nie je majetkom MFK Dukla, takže ak rekonštrukcia začne , budeme musieť zo Štiavničiek zbaliť kufre i keď spolupráca s Vojenským športovým centrom Dukla je zatiaľ na obojstranne žiadúcej úrovni. Aj zásluhou jej riaditeľa pplk. Romana Benčíka. Riešení máme pripravených niekoľko, našu fanúšikovskú obec i športovú verejnosť budeme operatívne o všetkom informovať včas. Nikdy sme doposiaľ nechodili s bubnom na zajace a nezapínali gombíky na obleku nahého kráľa. Sme realisti a budeme sa môcť prikrývať iba takou perinou, akú máme.

Môže sa čitateľ dozvedieť, čo sa za týmto diplomatickým výrokom múdrej slovenskej  gazdovskej obce skrýva?

Samozrejme. Zdravý rozum, komunikácia, Za rok, dva nemôžeme ani zrekonštruovať, ani postaviť nové namiesto toho, čo nám v Banskej Bystrici vo futbalovom dianí pod logom Dukla spadlo do absolútneho bahna.  Nie je to maslo MFK Dukla ani tých, ktorí sa tomuto klubu rozhodli v najťažších chvíľach úprimne  pomáhať. Už som v jednej z predchádzajúcich odpovedí naznačil, že chceli sme pod spomenutým logom zachrániť hlavne kvalitu futbalu detí a mládeže. Nie cestou venovať sa deťom a mládeži preto, aby sme podporovali v súčasnosti tak často uprednostňovaný biznis s deťmi a ich rodinami namiesto koncepčnej výchovy. Ani pre futbal talentované deti by sa nemali stať pre podaktorých tovarom. O to je naša situácia ťažšia. Hlavne, ak aj po jesennom odchode viacerých talentov ďalšie zostali. Uvedomujeme si ako dôležité je postarať sa všestranne o výchovu talentov napriek tomu, že nemáme zatiaľ smerom zo strany SFZ tak nastavené parametre, ako by sa na vážnosť krajského mesta, mesta škôl a mladých ľudí patrilo. I keď sme voči zväzu boli ústretoví a predostreli sme mu našu ponuku. Nebola to žiadosť na finančnú dotáciu pre deti.  Ale toto nechcem teraz rozširovať ani špecifikovať bližšie. Tam, čo sme zväzu žiadosťou naznačili sa s vedením súčasného Slovenského futbalového zväzu, nie našou vinou, nedohodneme. My tvrdíme, že ísť dopredu bez dodržiavania etických a morálnych zákonitostí je cestou posúvať sa dozadu. Takú stratégiu v klube nepodporujeme a nebudeme ju podporovať ak sa pre túto cestu rozhodnú aj iní. Do súkromných klubov si nedovolíme zasahovať. Chceme ústretovo komunikovať  úspešne a seriózne s každým.

Dobre. Poďme trochu do ešte väčších konkrétností. Ako bude vyzerať príprava „A“ mužstva dospelých? Môže sa niečo dozvedieť čitateľ z tohto súdka?

Už som niečo naznačil. Viem, že tréneri, ktorí tak ako v minulom roku budú pracovať v zložení Stanislav Varga, Štefan Rusnák, Norbert Juračka sú tými,  s ktorými je na dané témy potrebné rozprávať.  Ich predstavy, ich vízie ako  dosiahnuť už aj v tomto rozhovore naznačený stanovený cieľ s „A“ mužstvom sú dôležité.  Čo sa týka mládeže, už sme sa s podaktorými trénermi rozišli a podaktorí k nám prídu. Medzi inými napríklad aj Vratislav Greško. Ale aj tu je lepšie ísť postupne od družstva k družstvu. Urobme z toho dlhodobejšiu diskusiu, aby sa fanúšik, rodič či možno aj novinár sám presvedčil, že tie nové vetry po zvýšení kvality na každom úseku našej cesty už začali viať.

Dobre, za internetový magazín Športlandia.skwww.priekopnik.sk či www.klubpriateľovdukly.sk môžem sľúbiť, že takú výzvu prijímame. Týždenne budeme prinášať na spomenutých portáloch stále novšie a aktuálnejšie informácie. S priamočiarymi a adresnými otázkami. Tá prvá bude pre manažéra, pána Milana Smäda a trénera U19 Dušana Tótha už v utorok 18. júna po prvom kvalifikačnom zápase o postup do I. dorasteneckej ligy. Isto rozšírená a zaujímavá.

Nech sa páči. Náš MFK Dukla si prinajmenšom tak váži odbornú mediálnu pomoc ako napríklad aj pomoc všestrannejšiu z vedenia samotného mesta, ktorej sa nám dostáva i od každého, kto to myslí s napredovaním futbalovej kvality v MFK Dukla úprimne.

Zhováral sa a za odpovede poďakoval Jozef Mazár