MÉDIÁ STALO SA

Aj futbalová odbornosť je daná vzdelaním a rešpektovaním ľudskej múdrosti

Foto: Viktor Zamborský | Text pod foto: Takto preberala vzácne ocenenie za futbalový mládežnícky kolektív dievčat z rúk bývalého prezidenta v tom čase slávneho Tatrana Prešov Vladimíra Vargu (na snímke s kvetinovým darom v ruke) ich kapitánka Diana Macková. V ostatnom období zdobí ich kvalitnú hru tak v kategórii mladších ako i starších žiačok viacero úspechov, ktoré získali po víťazstvách aj v medzinárodnom zápolení. Je pozoruhodné, že dievčatá Tatrana Prešov svoj talent prezentovali úspešne aj vo futsale, i keď vo farbách FK Ekoprim Prešov, vo farbách ktorého sa stali majsterkami Slovenskej republiky. Pán Vladimír Varga mladej kapitánke Diane Mackovej nielen zablahoželal, ale zdôraznil veľkú príležitosť presadiť sa v oboch prezentáciách s loptou kolektívnym poňatím aj v medzinárodnej konkurencii. Z pozície svojej funkcie aktívneho licenčného agenta FIFA vie dobre, prečo to hovorí.

Vo štvrtok 3. februára toho roku, vo večerných hodinách, bolo v historických priestoroch Čierneho orla v poradí 61. vyhlásenie výsledkov najúspešnejších športovcov mesta Prešov za rok 2021.

Čierny orol je blok mestských reprezentačných budov v historickom centre Prešova s dlhou a slávnou tradíciou. V minulosti tu sídlila mestská reduta, divadlo a hostinec, v ktorom bývali ubytované prominentné návštevy šarišskej metropoly. Z početných hostí možno spomenúť chýrneho ruského vojvodcu M. I. Kutuzova, jedného z víťazov nad Napoleonom, či nemenej znamenitého generála Suvorova, veliteľa, ktorý za svoju mimoriadne činorodú kariéru neutrpel ani jedinú porážku. Z významných osobností slovenských dejín radno menovať Ľudovíta Štúra či Jozefa Miloslava Hurbana, ktorí tu počas revolúcie 1848 – 1849 rečnili k niekoľkotisícovému davu Východoslovákov, dodávajúc im odvahy v krušných a nepokojných časoch.

Dňa 1. februára v roku 2013 sa  prišli na poslednej ceste životom rozlúčiť bezmála 4 stovky jeho najvernejších priateľov a obdivovateľov práve do Čierneho orla azda s najväčšou legendou prešovského futbalu, Ladislavom Pavlovičom.

Spomenutý Čierny orol patril 3.februára toho roku vzácnym, hosťom, športovcom a významným osobnostiam spoločenského života Prešova. Všetci spomenutí svojou prítomnosťou  zásluhou krásnej a dôstojnej choreografie odborného referenta pre šport MsÚ Prešov, Michala Semančíka, boli svedkami oceňovania významných športových osobností za ich výkony a dôstojnú reprezentáciu Prešova  tak doma ako i za hranicami našej vlasti v roku 2021.

„Tento sviatok sa nekoná v predvečer otvorenia Zimných olympijských hier v Pekingu v Prešove náhodou. Aj odtiaľ bojovali úspešne v reprezentačných farbách najskôr Československa, neskôr Slovenskej republiky tak na zimných ako i letných olympiádach, alebo majstrovstvách sveta či majstrovstvách Európy, svetové a európske poháre nevynímajúc špičkoví športovci metropoly Šariša, nášho bohatou športovou históriou opradeného Prešova“ povedal po úprimných uvítacích slovách moderátor celého podujatia, redaktor – publicista súčasnej RTVS a prvoligový basketbalový rozhodca, Zdeno Zubák.

Isto sa mnohým odvíjal pred  ich očami bohatý film úspechov napríklad basketbalistky Ivety Polákovej, majstrov sveta v hádzanej Antona Frola, Martina Gregora, Vladimíra Serugu a Rudolfa Horvátha, alebo hokejistu Igora Libu či strieborného na LOH v Mníchove Vila Lafka, istotne i ďalších veličín, no keď  Zdeno Zubák pozval k vystúpeniu primátorku mesta Ing. Andreu Turčanovú, krásne vyzdobená spoločenská sála vďaka pozornému publiku s rúškami na ústach, takmer prestala dýchať. Nie len preto, že pani primátorka vyslovila hneď na úvod svoje úprimné a vrúcne poďakovanie za vzornú a úspešnú reprezentáciu mesta Prešov mnohým reprezentantom mesta, ich trénerom, funkcionárom a rodičom či učiteľom, no veľmi funkčne priblížila i nechcenú, ťažkú a veľmi náročnú dobu po stabilizácii ochorenia COVIDom -19.

„Už viac ako dva roky ruší tento neduh zápasy, sťažuje tréningy, negatívne ovplyvňuje finančnú situáciu a ochudobňuje fanúšikov o športové zážitky. Ani táto ťažká situácia sa však pre mnohých z vás nestala prekážkou a i napriek náročným podmienkam sa naďalej venujete športu a zúčastňujete sa mnohých súťaží.

 Medzi tohtoročnými ocenenými máme aj veľa mladých ľudí, ktorí do Prešova prinášajú jedno ocenenie za druhým a my môžeme cítiť hrdosť, že naše mladé športové talenty majú pred sebou skvelú budúcnosť a rozhodne o nich ešte budeme počuť.

Hovorí sa, že ak máme okolo seba rodinu, priateľov a ľudí, ktorí nás podporujú a veria v naše schopnosti, máme polovicu úspechu. Moje poďakovanie preto patrí aj všetkým vám, ktorí športovcov podporujete, trénujete a motivujete na ceste k dosiahnutiu cieľov, rovnako aj členom realizačných tímov a všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľajú na rozvoji talentov a ich zviditeľňovaní.

S osobitnou úctou si však dnes spomíname aj na jednu z výnimočných športových osobností, prešovského rodáka a československého futbalového reprezentanta Igora Nováka. Jeho meno dnes pribudne do Siene slávy prešovského športu k ďalším športovým velikánom a legendám Prešova, ktoré sú pre mladých ľudí zaiste veľkou inšpiráciou.“

Keď dokončila túto pasáž svojho vystúpenia, ktorú si dovoľujeme citovať, prítomní mohutným potleskom vyjadrili k vypovedanému obsahu svoje vnútorné pocity. A keď ako posledný prišiel preberať spomenuté vysoké ocenenie za svojho nebohého otca Igora Nováka jeho syn, bývalý futbalista prešovského Tatrana a 3 roky aj vzácnou históriou opradeného futbalového Vranova nad  Topľou, práve z rúk pani primátorky, mohutný, ba bravúrny potlesk nemal konca kraja.

Aj takto vyzeral slávnostný akt odovzdávania ocenení na 61. ročníku vyhlásenia najúspešnejších športovcov okresu Prešov 3. februára tohto roku v Prešove. Ceny mládežníckym kolektívom odovzdávali člen hodnotiacej komisie a licenčný agent FIFA Vladimír Varga a poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Ing. Renáta Fedorčíková (na snímke prvá sprava v pozadí). Na zábere preberá ocenenie za plavecký klub Diamond Swimming Club Prešov jeho zakladateľka, zriaďovateľka a pedagogička Ingrid Fabian (prvá zľava).

Tlieskali všetci. Vrátane najúspešnejšieho športovca mesta Prešov za rok 2021, ale i najúspešnejšieho slovenského kickboxera Mareka Karlíka. Ten už má vo svojej zbierke 3 tituly majstra Európy ešte ako junior, ale i 1 titul ako senior. Hlavne však 3 tituly z majstrovstiev  sveta seniorov.

Ďalšie ceny bez určenia poradia preberali a rovnako pri oznámení, že do Siene športovej slávy bude uvedený in memoriam Igor Novák , veľmi vitálne tlieskali aj hádzanári Tatrana Prešov 26 ročný brazílsky brankár Marcos Vinicios Colodeti, rovnako ďalší hádzanár Tatrana Prešov, odchovanec prešovskej hádzanárskej školy, 24 ročný Tomáš Rečičár. Medzi ocenenými a tlieskajúcimi boli aj známy volejbalový veterán, legenda a kapitán extraligových volejbalistov VK Mirad Martin Sopko st, ďalšia dlhoročná opora extraligových volejbalistov toho istého klubu Ivo Mikovčík.

V rovnakej póze musíme spomenúť aj Luciu Feckovú, ktorá napríklad na Svetovom pohári kickboxeriek v Budapešti získala v minulom roku bronzovú medailu, ale aj volejbalistku, blokárku, rodáčku z Liptovského Mikuláša, súčasnú kapitánku extraligových volejbalistiek VK Prešov, Róbertu Kotuličovú.  Do volejbalových tajov vnikala a volejbalovej abecede sa učila v Liptovskom Hrádku. Popri špičkovom volejbale študuje na Fakulte manažmentu Prešovskej univerzity, kým krasokorčuliarka Mária Sofia Pucherová študujúca na UMB v Banskej Bystrici so svojim partnerom Nikitom Lysakom ako prvý tanečný pár v 150 ročnej histórii prešovského krasokorčuľovania pozdravil účastníkov spomínaných ocenení z reprezentačného sústredenia telemostom priamo z Talianska. Dodávame, že Nikita Lysak je študentom univerzity informatizácie v Moskve.

Medzi odmenenými nechýbali ani Matúš Balun, pevná súčasť slovenských kynológov, s ktorými získal na MS v družstvách ako člen víťazného kolektívu 3 tituly majstrov sveta. Jeho klubom je Kynologický klub re – spect Team Prešov. Medzi odmenenými boli a v dobrej spoločensko – slávnostnej atmosfére sa empatiou prezentovali i Miroslava Potocká, objav roka z kickboxing klubu Panter Prešov, len za Patrika Juhasa, reprezentanta armwrestlingu  tiež silno aplaudoval jeho otec. Patrik na vyhodnotení z pracovných dôvodov chýbal. A tak otec zažil i skvelú atmosféru pri uvádzaní Igora Nováka do Siene slávy prešovského športu. Medzi ocenenými a tlieskajúcimi za každé ocenenie nechýbali ani zástupcovia seniorských klubov, muži hádzanárov Tatrana Prešova a extraligoví volejbalisti VK MIRAD  UNIPO Prešov .

Z mládežníckych kolektívov boli ocenené bez určenia poradia futbalistky Tatrana Prešov, mladé plavkyne a plavci Diamond Swimming Clubu Prešov, ale aj mládežníci Športovo – streleckého klubu ŠKP Prešov a Tanečno – športového klubu Grimmy v Prešove.

Z mládežníckych talentov ocenenia získali  športová strelkyňa Kamila Novotná a mládežnícka reprezentantka armwrestlingu Alla Sosa z AWK Prešov. Zvláštnu cenu z rúk primátorky mesta Prešov Ing. A. Turčanovej si prevzali členky a členovia Klubu slovenských turistov Prešov.

Pre zástupcov Klubu priateľov Dukly, ktorý dostal pozvanie na podujatie od organizátorov bolo príjemné načúvať slovám bývalého prvoligového hráča Tatrana Prešov a počas dvojročnej vojenskej základnej služby aj vo svetovej mužskej hádzanej v tom čase slávnej armádnej Dukly Praha. Majstra sveta a strieborného medailistu z klubovej súťaže vtedajšieho Európskeho pohára majstrov, neskôr univerzitného profesora, pána Rudolfa Horvátha, ktorý nám  pre čitateľov internetových portálov Klub priateľov Dukly a Duklasport.sk okrem iného povedal:

„Teší ma, že aj z úst mladých športovcov tu dnes odznelo, že šport to nie sú len dych berúce výkony, snaha vydať zo seba všetko, ale je to predovšetkým tvrdá práca na sebe   a disciplína, vrátane tej pri získavaní vedomostí  a nadväzovaní skúseností s múdrymi ľuďmi našej planéty. Moje srdce potešili, že aj na prípade Igora Nováka, úspešného futbalového reprezentanta Československa a univerzitného futbalu napríklad v drese FTVŠ Bratislava, potom aj v úlohe trénera prvoligových dorastencov Tatrana Prešov či ligového Tatrana mužov aj prostredníctvom medzinárodných pohárových zápasov sa potvrdila stará známa pravda:

Aj futbalová úspešnosť je daná vzdelaním a rešpektovaním ľudskej múdrosti. Skúsme zalistovať v bohatej futbalovej histórii Tatrana Prešov či mnohých Dukiel, tú hádzanársku z Prahy nevynímajúc. Aj o tom by mal byť súčasný šport a súvislosti s ním pospájané.“

Pýtame sa, potrebujú také citácie, ktoré odzneli z úst  mnohých na 61. ročníku vyhlásenia najúspešnejších športovcov mesta Prešov za rok 2021 hlbší komentár ?…